PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1042}

Absolwent

The Graduate
7,9 83 104
oceny
7,9 10 1 83104
8,3 40
ocen krytyków
Absolwent
powrót do forum filmu Absolwent

zakończenie

ocenił(a) film na 8

Dla wielu osob film konczy sie happy endem. Tak by sie moglo wydawac - Benjamin ''porywa'' Elaine sprzed oltarza i uciekaja przed wszystkimi pierwszym, zlapananym przez nich autobusem. Jednak po kilku sekundach usmiech na ich twarzy zamienia sie w zobojetnienie. Wedlug mnie, oboje orientuja sie, ze ''to jednak nie jest to''. Rezyser chcial przez to pokazac, ze nie kazde porwanie panny mlodej z przed oltarza musi konczyc sie szczesliwie. W ich przypadku byl to odruch pod wplywem emocji, gdy tak naprawde zadne z nich nie jest przekonane, czy powinni ze soba byc. Wszak Benjamin przez caly film gra chlopaka, ktory sam nie wie, czego chce od zycia. Zarowno w sensie zawodowym, jak i uczuciowym.

pietraszewski

Zgadzam się w pełni. Inna kwestia, że moim zdaniem sama Elaine też nie jest wzorem zdecydowania. Tutaj interesuje się Benem, ale tam nie gardzi Carlem. Z jednej strony chciałaby wyjść za Bena, ale jednak nie tak do końca. Deklaruje, że go kocha, ale nie chce wyjść za niego, więc zamiast tego bierze ślub z Carlem (no bo rodzinka chyba siłą ją pod ołtarz nie zaciągała, nawet za cenę pozbycia się Bena - nawiasem mówiąc, tutaj ciężki kryzys w małżeństwie, zbliżający się wielkimi krokami rozwód, a mimo tego pełna zgoda na wesele córeczki. Moim zdaniem trochę nielogiczność). Zresztą to chyba główny cel filmu: pokazać, że dobre wykształcenie i inteligencja jeszcze nie załatwia wszystkiego, bo przecież oboje młodzi bohaterowie kompletnie gubią się gdy przychodzi do relacji międzyludzkich. Wystarczy zresztą popatrzyć na kontrast pomiędzy ich postawami, a tym, w jaki sposób zachowują się bardzo zorientowani na konkretny cel rodzice. Także niby historia jest dość prosta, ale jednak można z niej wyciągnąć sporo dodatkowych wątków - absolutnie uwielbiam takie filmy. Szkoda tylko, że zakończenie nieco jednak psuje odbiór, nawet jeśli szczęśliwie obyło się bez kiczowatego happy endu.

ocenił(a) film na 9
takatamjedna

Film wydawał się na przynajmniej dziewiątkę, ale trochę ta ucieczka sprzed ołtarza była naciągana bo o drugi kościelny trudno i rodzice pewnie wydziedziczą, więc czemu młodzież taka radosna. Pomyślałem, że niestety zakończenie zaniży ocenę do siódemki, ale właśnie te uśmiechy które im znikły z twarzy jak przemyśleli co zrobili sprawiły, że jednak do końca film miał sens i logikę, więc zostawiam dziewiątkę.

ocenił(a) film na 10
pietraszewski

Ja "spełźnięcie" uśmiechów z twarzy interpretuję nie jako zobojętnienie, ale pojawiające się w obu głowach pytanie - ok, udało się, ale...co dalej? :)

ocenił(a) film na 8
yogobelka

U mnie podobnie. Przez dłuższy czas po filmie myślałam o zakończeniu i jak interpretować ich miny- taki niby drobiazg, a nie daje później spokoju ;)

ocenił(a) film na 9
pietraszewski

Można również pomyśleć patrząc na twarz Bena że to z obojętnienie lub ku czemu się skłaniam SPEŁNIENIE połączone z niedowierzaniem .Ciężko to jednak ocenić gdyż reżyser kilka razy pokazywał nam tą twarz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones