PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=720728}
7,1 2 607
ocen
7,1 10 1 2607
7,7 25
ocen krytyków
Aferim
powrót do forum filmu Aferim!

Wołoszczyzna to kraina historyczna w Rumunii, obejmująca Nizinę Wołoską, położona między Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem.Rok 1835 to wpływy turecki i rosyjskie , liczne wojny na Wołoszczyźnie.
W roku 1858 na Wołoszczyźnie i w Mołdawii hospodarem został wybrany Aleksander Jan Cuza, który w grudniu 1861 r. proklamował powstanie zjednoczonego państwa rumuńskiego. Jego stolicą stała się stolica Wołoszczyzny – Bukareszt. Odtąd losy Wołoszczyzny związane były nieodmiennie z losami całej Rumunii.

Wracamy do naszej historii utrzymanej w konwencji kina drogi z elementami poetycko-westernowymi, przemierzamy z bohaterami Costandin i jego synem Ionita Włoszczyznę za niewolnikiem Romskim. Romowie w XIX wieku byli traktowani źle, jak grupa podludzi, niewolnicza siła i w obecnych czasach nadal niestety ta sytuacja nie została zmieniona, mimo licznych protestów, przeciwdziałań rasowym, uprzedzeniom i pogardzie, sytuacja Romów XXI wieku jest tragiczna.Zawoalowanie sytuacji najlepiej oddaje stan problemu.
Policjant z synem w niezwykle pięknych okolicznościach przyrody, z przygodami ścigają niewolnika, oprócz konnej podróży, nocowania w lesie, prowadzą rozmowy. Tematyka jest różna, jednak wszystko sprowadza się do postrzegania świata przez ojca w barwach szowinistyczno - rasistowskich np. synu czy jesteś sodomitą, bo jeśli byłbyś to musiałbym Cie zabić.
Świat Costandin jest prosty, czarny lub biały, nie ma w nim miejsca na alternatywę, nie ma odcieni szarości, każdy kto postępuje wg innych zasad jest zły, wychodzi poza margines społeczny, niestety wpaja synowi tylko to w co sam wierzy i to uznaje za słuszność.
Jude ze swoją poetyckością ukazuje magiczność, tajemniczość krainy Wołoszczyzny, gdy patrzę na ten obraz to widzę "Rękopis znaleziony w Saragossie" Hasa i van Worden (doskonały Zbigniew Cybulski) zmierza po hiszpańskiej ziemi do gwardii walońskiej i jego przygody.
Zdjęcia Mariusa Pandura są zjawiskowe w oprawie muzycznej Trei Parale czynią ten film mistycznym, hipnotyzującym obrazem, to trzeba zobaczyć.

ocenił(a) film na 7
nemezis1212

Ogólnie zgadzam się z opinią, o historii tamtych terenów jakąś wiedzę mają tylko zainteresowani, dlatego ten film (którego nie można traktować jako prawdy historycznej), odsłania nam jednak coś czego nie byliśmy świadomi, czyli fragment dziejów Wołoszczyzny oraz jej folklor. Mnie co prawda film nie skojarzył się z "Rękopisem..." wtedy gdy go oglądałem, ale coś w tym porównaniu jest. Polecam.

ocenił(a) film na 9
jjarek_filmweb

Witam, dziękuję za opinię :) Pozdrawiam

nemezis1212

Ojciec oprócz typowych poglądów dla swojej epoki zdaje się jednak udziela synowi cennych, życiowych na owe czasy rad. Stara się znaleźć jakiś porządek w swoim świecie bez niepotrzebnego okrucieństwa. Kapitalna jest scena jak przed powrotem inscenizuje jakoby schwytany niewolnik musiał biec za koniem przez cały czas. Faktycznie wiózł go na koniu, przyzwoicie traktując, karmiąc i pojąc przy wspólny,m stole. No Django nieco stracił w moich oczach po obejrzeniu Aferim! A młody aktor grający syna - Konstabla bardzo mi się skojarzył z dawnymi rolami Romana Polańśkiego. Film świetny

ocenił(a) film na 9
AdamMaksimus

Witam:)Film jest niezwykły. Cenna uwaga z porównaniem do młodego Polańskiego, coś w tym jest. Constandin ma swój świat wartości i zasad wg niego żyje, i rzeczywiście wbrew pozorom był dobrym człowiekiem.

nemezis1212

Poza tym dla historyka, historyka obyczajów, socjologa, etnografa czy ja wiem jeszcze kogo to prawdziwa uczta ze względu na wnikliwą choć jednocześnie lekką. prawie komediową rekonstrukcję realiów epoki. A czas to ciekawy, bezpośrednio przed nowoczesny początku końca post- a właściwie jeszcze po prostu feudalnego świata w orientalnym kolorycie.

ocenił(a) film na 5
AdamMaksimus

Ta prawie komedia to taka raczej czarna :)

"czy ja wiem jeszcze kogo"
Dla historyka architektury :) Końcówkę, o ile dobrze pamiętam, kręcono tutaj:
http://www.kule.ro/en/cule/valcea/item/cula-greceanu

ocenił(a) film na 8
nemezis1212

Jednak "Rękopis znaleziony w Saragossie" to najwyższy filmowy poziom. Dzieło sztuki. Tutaj wbrew pozorom historia jest dosyć prosta i to stanowi o sile tego obrazu. Ale w innej kategorii. Kolega wyżej błysną celną uwagą o młodym Polańskim. Cały film się nad tym głowiłem - "kogo przypomina mi syn konstabla". ;) Ale ja nie o tym. Znasz może podobne filmy? Europejskie kino drogi z tamtej epoki.

ocenił(a) film na 9
Troublesome

witam:) Zastanowię się i dam znać:)

ocenił(a) film na 8
nemezis1212

Dziękuję. ;)

ocenił(a) film na 7
nemezis1212

Ciekawy i dobry komentarz ale z jednym pozwolę sobie nie zgodzić Otóż piszesz, że konstabl był szowinista i rasistą Według jakich kryteriów? Owszem obecnie można by tak powiedzieć i tak trzeba było zaznaczyć Jak na tamte prawa, obyczaje i to kim był, Constandin był sprawiedliwym i humanitarnym człowiekiem Zwróć uwagę, że na tak prostego człowieka uczył syna swego rodzaju kodeksu etyki Nauczał go co złe a co dobre owszem opierając się na ówczesnych kryteriach prawnych i moralnych ale takie wówczas były realia Bo trzeba sobie uświadomić, że za 200/300 lat nasi potomkowie będą również nas postrzegać na swój sposób i równie źle możemy w ich oczach wyglądać w przełożeniu na ich legislacje i zwyczaje

ocenił(a) film na 8
piopio

Co za bullshit, niczego glupszego już dawno temu nie czytałem. Wg twojej logiki można by również usprawiedliwić w ten sposób nazistów, ponieważ w tamtych czasie w Niemczech panowała koniunktura antysemicka, więc to nie ich wina, że zabijał Żydów, a w ogóle to Hitler miał swój kodeks moralny i uczył swoich wartości cały naród niemiecki. Ku*wa, weź pomyśl, zanim coś napiszesz. Za tępe usprawiedliwienie dyskryminacji zgłaszam twój komentarz, chociaż za wiele się po prawackich modach na tym portalu nie można spodziewać.

ocenił(a) film na 8
Shumkichi

Nie zestaj się

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones