PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=474708}

Agora

Ágora
7,1 35 356
ocen
7,1 10 1 35356
6,8 6
ocen krytyków
Agora
powrót do forum filmu Agora

Może moja inteligencja nie dorównuje poziomu niektórym "katolikom" jednak nie potrafię
zrozumieć dlaczego kościół katolicki uznaje Cyryla z Aleksandrii za świętego?

longer381

ponieważ jego życie, postawa, motywacje i zachowania nie były takie jak przedstwiona w tym filmie

ocenił(a) film na 10
bulls2010

Co nie zmienia faktu że Cyryl powodował brutalne czystki przeciwko Żydom i innym ruchom chrześcijańskiim, oraz pośrednio doprowadził do śmierci Hypatii. Bez wątpienia kontrowersyjna postać, nie ma co o tym dystkutować.

jaarekparf

w filmie przedstawiono te wydarzenia i postacie od strony pogańskiej, w taki sposób w jaki oni na to patrzyli. Oparto się na oskarżeniach i charakterystyce postaci zarysowanej przez tylko jedna stronę. Stąd ten film ma bardziej wydźwięk wspólczesny, dawania racji, słuchania racij tylko jednej strony. Jasno wynikją z nich poglądy reżysera, autorów filmu

ocenił(a) film na 9
bulls2010

Niszczenie kościołów nowacjańskich przez Cyryla, wypędzenie żydów oraz wydanie wyroku śmierci na Hypatię za rzekome czary i satanistyczne obrzędy to nie kwestia perspektywy, tylko faktu. A co do poglądów autorów filmu to nie są one nastawione tylko i wyłącznie przeciwko zachowaniu chrześcijan. Pamiętasz scenę z atakiem żydów na chrześcijan albo nienawiść do chrześcijan przez Teona? Nie rozumiem jak można na siłę robić z siebie pokrzywdzonego. Ten film ma na celu pokazanie dramatycznej historii Hypatii oraz jej wkładu w rozwój nauki, a nie jak źli są chrześcijanie/żydzi/poganie/Egipcjanie etc. To że św. Cyryl z Aleksandrii jest czarnym charakterem filmu to nie oznacza jawnego ataku na chrześcijaństwo. Tak samo jak nie uważam, żeby przez pokazanie w Biblii, że wyrok na Chrystusa wydali żydzi było jednoznaczne z atakiem na nich.

MateuszAurum

nie wiem skąd bierzesz takie fakty:)
Zgadza się chrześcijanie i tak są przedstawieni lepiej niż w wielu filmach, ale wszelkie niejasności są i tak na ich niekorzyść
Z Hypanii np. zrobiono świętą, z innych idiotów lub w najlepszym razie tchórzy, z części morderców, dla mnie to nie jest obiektywne.
Chodzi o fakty, z Cyryla robi się szaleńca, mordercę, jak dla mnie to też nie jest obiektywne. Hypania mądra i święta, Cyryl jak napisałem poprzednio.
A Żydzi wydali wyrok na Jezusa więc to ma potwierdzenie w faktach, co nie znaczy, że należy ich jako naród za to obciążać i jest atakiem na nich. Sam Jezus chciał się urodzić w tym narodzie, w końcu go wybrał

MateuszAurum

w opisie Cyryla oparto się na dziełach pogańskich z tamtego okresu opisujących go, zlekceważono relacje drugiej strony oraz inne źródła

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones