PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3737}
7,3 13 398
ocen
7,3 10 1 13398
6,5 4
oceny krytyków
Akcja pod Arsenałem
powrót do forum filmu Akcja pod Arsenałem

Heniek

ocenił(a) film na 8

Niestety film powiela nieprawdziwa teze jakoby Heniek okazal sie zdrajca zlamanym podczas sledztwa.. szkoda czlowieka!!

użytkownik usunięty
krv

Właśnie zastanawiałam się oglądając ten film, czemu tak negatywnie go przedstawili. Ale poza tym, bardzo mi się podobał.

użytkownik usunięty

Mniej więcej chodzi o to, że gestapowcy powiedzieli Rudemu, że Heniek go wsypał (co było oczywiście bujdą, nazwisko Rudego znaleźli jego notes z wypisanym adresem), aby ten też zaczął podawać nazwiska. Rudy po uwolnieniu powiedział o tym Zośce, a ten przekazał taką wersję zdarzeń Kamińskiemu. W pierwszych wydaniach "Kamieni..." Heniek rzeczywiście przedstawiony jest jako zdrajca. Przebywający w tym czasie za granicą Henryk postanowił nie wracać do kraju z oczywistych względów. Potem zaczęła się akcja mająca na celu przekazanie A. Kamińskiemu jak było na prawdę. Tylko nie wiem, kiedy to zostało poprawione, bo w filmie jeszcze go pokazali jako 'tego złego'. Więcej o tym na wikipedii. Swoją drogą, współczuję Heńkowi, nic nie zrobił, a w oczach wielu był zdrajcą...

ocenił(a) film na 8
krv

No jakby cię deptali to byś gadał co ci ślina na język przyniesie by przestali
Paznokcie wystarczy ze zerwią i starczy

ocenił(a) film na 8
Kroll95

o czym ty gadasz w ogole?

ocenił(a) film na 8
krv

Sorki przytoczyłem poprzez złe zrozumienie :D

ocenił(a) film na 7
krv

Pamiętacie tego cwaniaka-Cześka, który był u Ferencego (Henryk) i ten pokazał mu skrytkę w taborecie? Później kozakował i wpadł w czasie godziny policyjnej w ręce patrolu niemieckiego, to przez niego doszli do skrytki Henryka i do "Rudego", mógł uciec, ale tego nie zrobił.....

Film genialny!!!! Warszawa czasów okupacji, represji, łapanek, Pawiaka, Aleii Szucha, Palmir i represji, nie brakuje też akcentów humorystycznych: gdy Englerta podczas akcji jakiś przechodzień pyta czy to powstanie, także gdy Szare Szeregi wpadają na czarnych policjantów a ci udają totalnego głupa, no i w tramwaju gdzie "wojskowi nie płacą"....

Irish_Americ

Raczej granatowych policjantów, nie czarnych.

ocenił(a) film na 7
Cocoloco_91

Zawsze uczyli mnie, że czarnych, nieważne. Wiem, że w tym mundurze paradował Jan Kobuszewski jako Półpielec w "Buła i spóła".

Ale "Zośka" dopasowany idealnie, tamten partyzant Szarych Szeregów, bardzo podobni do siebie, szkoda, że Konarowski tak mało grał lub epizody.....
pozdr.

Irish_Americ

Postać "cwaniaka-Cześka" została właśnie po to wprowadzona, aby rozpocząć serię aresztowań - tak naprawdę to do dziś chyba nie wiadomo w jaki sposób gestapo do niego trafiło, z zarzutu zdrady został oczyszczony i po uwolnieniu pod Arsenałem dalej działał w konspiracji i nigdy nie było zastrzeżeń co do jego osoby. Gdyby nie ten nieszczęsny notes z zaszyfrowanym adresem być może nie byłoby akcji pod arsenałem. Pozostaje kwestia - kto tak naprawdę wsypał Heńka? Była nawet próba ustalenia tego u źródła - w pierwotnej wersji zaplanowano uprowadzenie gestapowca Herberta Schultza, miał zostać ogłuszony, zapakowany do samochodu i po wywiezieniu w odpowiednie miejsce poddany przesłuchaniom przez specjalistę od tzw. ostrych przesłuchań - w ostatniej chwili przed akcją zostało to zmienione i wyrok podobnie jak późniejszy wyrok na gestapowca Ewalda Langego zostały wykonane.

Ogólna ocena filmu musi być wysoka - chociaż nie obyło się bez drobnych wpadek - np. kiedy "Wesoły" pierwszy raz wchodzi do siedziby gestapo mija go kobieta w mudurze SS i furażerce na głowie, taka sama blond Walkiria trzyma na smyczy agresywnego psa w czasie załadunku więźniów do budy - otóż kobiety niemieckie nie mogły służyć w SS i wojskach III Rzeszy, ich zadaniem było rodzenie i wychowanie przyszłych żołnierzy dla Adolfa (wyjątkiem była pomocnicza służba kobiet w obozach koncentracyjnych i słynna lotnik Hanna Reich), dalej z filmu wygląda jakby to Lange był ważniejszy od Schultza - w rzeczywistości Schultz kierował komórką gestapo do walki z podziemiem, a Lange prowadził bezpośrednie przesłuchania (tak podaje książka Kamińskiego).
Pozostałe fakty są zasadniczo zgodne z rzeczywistością, nawet szare mundury gestapo - w tych latach w filmach ubierano ich w czarne mundury ze swastyką na rękawie, podczas gdy w rzeczywistości były one używane tylko do 1939 roku, a potem miały tylko funkcje mundurów galowych (na marginesie czarne mundury nosili niemieccy czołgiści, co na dobre im często nie wychodziło bo po wzięciu do niewoli brano ich za esesmanów i rozstrzeliwano).

Mamy też kilka faktów, o których film nie wspomina - poza "Alkiem" i "Rudym" stracono też "Buzdygana", który odszedł w wyniku postrzału w dwa dni po nich oraz "Huberta", który został schwytany i oddany w ręce gestapo przez właściciela pobliskiej restauracji volksdeutscha Ernsta Sommera (gestapo rozstrzelało go potem w ruinach getta). Natomiast Ernst Sommer został zabity w lipcu 1943 roku z wyroku sądu podziemnego. Wreszcie w czasie akcji została zabita jedna z więźniarek, była to ciotka "Zośki", a inna została ranna i złapana przez Niemców (w filmie jest to kobieta chcąca wrócić na Pawiak).

jans21

Dobra - jeszcze trochę: może niektórych dziwią niskie zaledwie podoficerskie stopnie w SS u obu gestapowców, ale funcjonariusze tajnej policji państwowej czyli gestapo posiadali swoje własne niezależne rangi - podaje za Wikipedią:
Kriminalassistent (SS-Oberscharführer)
Kriminalobersekretär (SS-Hauptscharführer)
Kriminalsekretär i Kriminalobersekretär (SS-Untersturmführer)
Kriminalinspekteur i Kriminalkommissar (SS-Obersturmführer)
Kriminaldirektor (SS-Hauptsturmführer)
Regierungs und Kriminalrat (SS-Sturmbannführer)
Oberregierungsrat und Kriminalrat (SS-Obersturmbannführer)
Regierungs und Kriminaldirektor (SS-Standartenführer)
Dalej: w filmie "Alek" odchodzi w czasie operacji - w książce kilka dni po operacji, podobnie "Rudy" w filmie odchodzi w czasie transportu do lekarza - w książce w mieszkaniu w obecności "Zośki". W filmie "Alek zabija przy próbie rozbrojenia oficera SS, a w książce czyni to "Rudy" jakiś czas wcześniej.

krv

Film wcale nie mówi, że Heniek był zdrajcą. Wręcz odwrotnie.

ocenił(a) film na 8
krv

nic takiego wprost nie było tam powiedziane ani pokazane;
to Heńka ktoś wsypał, a z jego notatnika gestapo wyczytało adres Rudego

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones