PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=115299}

Blue Spring

Aoi Haru
7,5 1 018
ocen
7,5 10 1 1018
Aoi Haru
powrót do forum filmu Aoi Haru

Młodość wydaje się czasem beztroski, otwartych perspektyw, wielkich marzeń i nadziei. Nic bardziej mylnego, młodość to okres zagubienia, braku pomysłów i perspektyw na przyszłość, walki i braku nadziei na lepsze jutro. O takiej młodości opowiada film "Blue Spring".

Akcja tego filmu równie dobrze mogłaby mieć miejsce w Polsce, czy innym miejscu na świecie. Przemoc i twarde życie w szkole w końcu jest już zjawiskiem, niestety, powszechnym. Nie jest to może bardo oryginalny pomysł na fabułę, ale "Blue Spring" podaje ją w wyśmienitym stylu. Szczerze powiem, że nie spodziewałem się po filmie niczego nadzwyczajnego, słyszałem co prawda sporo pochwalnych opinii, ale opowieść o młodzieży szkolnej to nie jest to, co zwykle przyciąga mnie do filmu, tym większe było moje zaskoczenie, gdy obejrzałem naprawdę doskonały film.

W pewnej szkole w Japonii króluje przemoc. Rządzi ten, kto więcej razy klaśnie na dachu po puszczeniu jego barierki stojąc po zewnętrznej stronie tegoż. Klaskać trzeba szybko, bo jeśli jesteś zbyt wolny spdniesz, a jak spadniesz to zginiesz na miejscu. Nowym szefem zostaje Kujo, niezbyt udzielający się społecznie uczeń, uważający za swego przyjaciela jedynie chłopaka imieniem Aoki. Wkrótce pojawią się problemy w grupie i problemy z innymi uczniami.

Wygląd szkoły to pomazane sprayem korytarze, popsute łazienki, nauczyciel nie przejmujący się uczniami, ciągłe bijatyki. Niby nic nowego, jednak zaprezentowane bardzo dobrze. Aktorzy zagrali naprawdę nieźle, a trzeba rzec, że są to ludzie młodzi, ich kreacje jednak nie ustępują zbytnio starszym kolegom po fachu. Zdjecia robią również pozytywne wrażenie, ujęcia z dachu faktycznie mogą co u niektórych wywołać zawroty głowy, reszta stoi na wysokim poziomie, zachowując pełen realizm i nie eksperymentując z formą. Warto wspomnieć o muzyce, wykorzystane są tu utwory japońskiego zespołu thee michelle gun elephant, doskonale pasują do opowiadanej historii, a ich rockowe, nieco punkowe brzmienie dodaje filmowi dodatkowej agresji, na pewno nieźle się też tego słucha poza filmem, co w najbliższym czasie postaram się sprawdzić.

Słowem zakończenia. "Blue Spring" to wyśmienity i robiący duże wrażenie (nie brak w nim też przemocy, ale bez przesadyzmu) film o niespokojnej i, wydawałoby się, spisanej na straty młodzieży. Naprawdę udane dzieło, nawet jeśli ktoś nie przepada za podobną tematyką może śmiało sięgnąć, nie powinien się zawieść.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones