PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=249289}
7,3 184 248
ocen
7,3 10 1 184248
6,7 18
ocen krytyków
Apocalypto
powrót do forum filmu Apocalypto

Mam pytanko dotyczące fabuły: czy "ci źli" to Aztekowie, a "ci dobrzy" to Majowie, czy w tym filmie ukazana jest tak jakby wojna domowa między dwoma plemionami z grupy Majów? Bo jakoś mnie to zastanawia.

ocenił(a) film na 8
terererere

Prawdopodobnie wszyscy z nich byli Majami. "Tymi złymi" byli mieszkańcy miasta, być może miasta-państwa, którzy najeżdżali "dobre" dzikie plemiona, w celu zdobycia niewolników. Aby lud nie buntował się z powodu klęski nieurodzaju i epidemii chorób, kapłani wpadli na pomysł, by wykorzystać zaćmienie słońca jako koniec boskiej "klątwy".

kadriano

Dziękuję bardzo za odpowiedź c:

terererere

Wg opisu to Majowie, to Ci 'źli'. Możliwe, że ci 'dobrzy' nie byli Majami, bo w końcu nie rozumieli 'wyrywania serc', co było rytuałem religijnym tych drugich (mieli inne wierzenia)

ocenił(a) film na 6
terererere

Tak na prawdę rejon dzisiejszego Meksyku zamieszkiwało bardzo dużo plemion (szczególnie tuż przed pojawieniem się konkwistadorów) Mieszkali tam: Aztekowie, Waztekowie, Majowie, Chichimekowie, Toltekowie, Mistekowie, Taraskowie, Totanakowie.
Tak na prawdę film nie pokazuje nic z mentalności ludzi dawnej mezoameryki. Dla Indianina który miał być złożony w ofierze jego los był zaszczytem. Bywało wiele sytuacji, że jeniec wojenny został uniewinniany a i tak domagał się, żeby go złożyć w ofierze.
Poza tym tamte ludy były bardzo honorowe i nigdy nie napadały na innych z zaskoczenia.

Moim zdaniem Gibson wszystko pokręcił - a szkoda bo nie ma dobrego filmu dotyczącego tematu ludów ameryki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones