PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=173903}

Archanioł

Archangel
6,6 2 345
ocen
6,6 10 1 2345
Archanioł
powrót do forum filmu Archanioł

Jak pisałem w wątku obok, na film trafiłem kompletnie przypadkiem. Co ciekawe ostatnimi czasy dość intensywnie interesuje się historią XX wieku, a szczególnie ZSRR. Do tego uwielbiam filmy w mrocznej atmosferze trzymające w napięciu. Lepiej nie mogłem trafić. W opisie jerst błąd, to nie młody student tylko doświadczony profesor, a tytuł filmu powinien brzmieć Archangielsk od nazwy miasta (kto to w ogóle wymyślił tego Archanioła???). Widzę Craiga w 3 bodajże filmie i podtrzymuje opinię, że to dobry aktor. Film opowiada o zaginionych pamiętnikach Józefa Stalina i jakiejś tajemnicy skrywanej przez Radzieckie Służby. Jest wszystko co trzeba w tego typu filmie. Tajemnica, morderstwo świadka, piękna dziewczyna, pomysłowy i zaradny bohater. Nie wiem czy tylko ja, ale widzę pewne podobieństwo do filmu "Dziewiąte Wrota" i do gry komputerowej "Syberia".
Nie rozumiem jednej rzeczy. Kto wysłał wojsko żeby zbiły syna Stalina? Skoro wiedzieli gdzie jest mogli go zabić już dawno, dawno temu. A i jeszcze jedna rzecz nie trzyma się dla mnie kupy. Skoro Stalin badał Annę czy będzie dobrą matką to jaki był sens ją zapłodnić, a następnie wyrzucić ją, nigdy nie oglądając dziecka??? Może coś przeoczyłem.

polak27

Służby przedtem nie wiedziały o tym pamiętniku. Dopiero później gdy się o nim dowiedziały, to doceniły jego wagę ("skoro towarzysz Stalin, tak go ukrywał, to musi być ważny"), i wtedy zaczęli działać. A dla czego chcieli go zabić? Cóż, w Rosji jak mają problem i nie są pewni co należy zrobić, aby go rozwiązać, to "rozwiązują" sprawę mordując. Tak stracili życie nasi oficerowie w Katyniu, i miliony obywateli ZSRR.
Mnie film się wprawdzie podobał, ale nie rozumiem jakim cudem historyk, specjalista od ZSRR nie znał języka rosyjskiego? Ciągle musiał odwoływać się do pomocy innych osób, albo próbował mówić wolno i wyraźnie po angielsku, metoda tyleż popularna w kontaktach międzynarodowych, co całkiem nieskuteczna! A taki naukowiec musi czytać dokumenty w języku oryginału i to bez pomocy tłumaczy. To tak jakby mediewista nie znał łaciny! Bardzo mnie to raziło.

gmk

Jak widzę, komentatorzy nie czytali książki Richarda Harrisa, o tym samym tytule.
W książce Fluke Kelso mówi świetnie po rosyjsku.

ocenił(a) film na 7
polak27

"Skoro Stalin badał Annę czy będzie dobrą matką to jaki był sens ją zapłodnić, a następnie wyrzucić ją, nigdy nie oglądając dziecka??? Może coś przeoczyłem." Ja chyba też, bo mnie to również zastanawia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones