PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138739}

Armia cieni

L'armée des ombres
7,3 1 368
ocen
7,3 10 1 1368
7,4 5
ocen krytyków
Armia cieni
powrót do forum filmu Armia cieni

Warto zobaczyc

ocenił(a) film na 8

Piekny film. Swietnie zagrany i wyrezyserowany. Choc niewatpliwie ostatnie sceny filmu daja takie wrazenie, ze warto bylo czekac. No wlasnie...
Mam takie wrazenie, ze Melville troche przesadzil niemymi scenami. Ja rozumiem, ze taki srodek w wyrazu, czegolnie we francuskim kinie i w tych czasach byl bardzo popularny jednak dodawanie w ten sposob dramatyzmu do scen, ktore juz same w sobie sa dramatyczne powoduje, ze film ociera sie chwilami o zupelnie niepotrzebny patos. I wracajac do tego co wczesniej napisalem - takie nagle przyspieszenie przy koncu filmu daje wrazenie jakby wlasciwie o te historie chodzilo a reszta zostala doklejona.
Zdaje sobie sprawe, ze dosc krytycznie wypadla moja wypowiedz, dlatego musze dodac, ze to jest ciagle swietne kino absolutnie warte zobaczenia zarowno ze wzgledu na kawalek historii jak i ludzki dramat swietnie zagrany i wpleciony w te historie.
Polecam!

ocenił(a) film na 6
Borys_17

Film niezły !!! Polecam

ocenił(a) film na 7
andpol

Mnie, z kolei ta dialogowa powściągliwość wydaje się być właściwym środkiem do osiągania wiarygodności tego co oglądam. Bo nawet, jeśli z jednej strony, to swoisty trademark Melville'a (choćby "W kręgu zła") to z drugiej, jest to relacja kogoś kto realia konspiracji, a raczej ciężar emocjonalny tejże, zna z autopsji.
Choć ta wiedza zostaje wzgardzona w finale oferującym widzowi chybioną logicznie scenę, za to metaforycznie celną o wspólnej odpowiedzialności, czasem upadlającej, dowodzących i dowodzonych.
J.P. Melville, człowiek bez szkoły filmowej, na planie szalenie egocentryczny, lepiej, znacznie lepiej komunikujący się z aktorami niż resztą ekipy osiąga i w tym dokonaniu poziom kina dobrego, co najmniej. Ale też, a co nawet ważniejsze, staje się jednym z pierwszych, którzy, podjęli się rewizji Francji Peteaina.
Good night, and, good luck, esforty.

6/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones