PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31704}

Arytmetyka diabła

The Devil's Arithmetic
7,0 4 666
ocen
7,0 10 1 4666
Arytmetyka diabła
powrót do forum filmu Arytmetyka diabła

Tak, dokadnie tyle zapamiętałam z tego 'cudonwego obrazu'
To tak ,kilka słow na wstep ;)

Fabuła bardzo tandetna i naiwna - główna bohaterką jest oczywiscie amerykańska Żydówka , która 'nie docenia' swojego pochodzenia. Ma gdzieś to, jak potoczyły sie losy jej rodziny podczas II wojny swiatowej . I co sie dzieje ? Niczym w 'Opowiści Wigilijnej' , nagle robi sie jasno [ a mama mówiła ,zeby nie isć w stronę światła...] i BUM! Kirsten ,albo raczej powinnam napisac Hannah, zostaje przeniesiona do Polski z czasów wlasnie II wojny.

Dlaczego nie słuchałam wujka Johna i znowu obejrzałam ten film? Juz za pierwszym razem okropnie mnie znudził [ w przeciwienstwie do 'Pianisty' ,ale do tego wrócę] . Ale pomyślałam ,ze jesli obejrze go znowu, to moze dostrzege coś czego wczesniej nie dostrzegłam i zmienie zdanie co do tej kiepskiej 'komedii romoantycznej' .

Najlepsze były chyba te plastikowe teksty w stylu : Dlaczego nie słuchałam wujka Ryszarda , kiedy chciał mi opowiedziec o obozach koncentracyjnych?' czy 'Zamiast słuchac o losach Żydów, ja przesyłałam sobie z koleżankami liściki pod ławkami'....No tragedia! Że niby to miało powiac jakąs filozofią? Chyba tem film jest za inteligentny na mnie ;)

Ktoś wspominał o 'Pianiście' pana Polanskiego. Da mnie bez porównania. Pianista jest o wiele lepszy. Oglądając go , naprawde to przeżywałam [ te wszystkie naprawde obrazujace sceny . np. wyrzucenie przez okno straca na wózku ] a ten oto tutaj film? Co we mnie wzbudził? Moze jakiś lekki smutek ,ale nic więcej. No szkoda, ze tylu ich zginęło , no tak szkoda....Moze ja jestem jakas znieczulona? ;)
Pianista miał wszystko lepsze - aktorstwo [ nie porównuje nawet Brody'ego do Dunst ] , scenariusz [ aczkolwiek Polański miał zdanie ułatwione , bo ekranizował ksiązkę] .

I tak końcówka 'Arytmetyki...' przebija wszystko. Oczywiście Hannah , po powrocie do swoich czsów zrozumiała swoj bląd i postanowiła go naprawić . Postanowiła sie zmienić. Juz nie bedzie pisac lisćików z koleżankami i od teraz będzie uwazniej słuchac opowieści wuja Johna. O fuj! Za sztuczna i za bardzo przewidywalna koncówka.

I rola Kirsten Dunst niczym mnie nie zdziwiła - zagrała jak zwykle, na swoim niskim poziomie. Zresztą wszystkie role tej 'aktorki' wyglądają tak samo. Nie wypadła przekonujaco - oczywiście dla mnie.

Hmm...To by było na tyle.
pozdrawiam.

Mantra_2

Ale właśnie te "plastikowe" teksty są w tym filmie najważniejsze. Pokazują jaka znieczulica panuje na świecie. Prawda, sceny są bardzo naiwne, ale myślę że dzięki temu trafiają do młodych widzów.
Przed wczorajszym seansem wypowiadał sie Dustin Hoffman. Mówił, że ten film nie jest dokumentem o tematyce obozów koncentracyjnych, ale przesłaniem do ludzi którzy puszczają w niepamięć tragedie sprzed pół wieku. Opowiedział swoją rozmowę z małoletnią córką, której pokazał scenariusz. Powiedziała mu, że jest bardzo podobny do bajki. I tu Hoffman podkreślił, że właśnie taki ma być ten film.

ocenił(a) film na 4
martamw

hm, więc zostanę chyba tym "wyjątkiem potwierdzającym regułe".
dla mnie, ta jej podróż w czasie przez zaczarowane okno była jak jakaś tandetna historyjka dla nastolatków. jeszcze jej brakowało magicznego krasnoludka, który by ją prowadził po Polsce tamtych czasów ^^
pozdrawiam

Mantra_2

Wszystko co piszesz,to prawda,tylko trzeba wziąć pod uwagę,że film ten jest skierowany raczej do amerykańskich nastolatków,którzy niewiele wiedzą nawet na temat historii USA,a co dopiero o końcu świata,jakim dla nich jest Polska i o prehistorycznych czasach II Wojny Światowej.

Dla nas to rzeczywiście są banały,podane w lekkostrawnym sosie,ale dzięki nim jakiś Johny albo Lisa będą cokolwiek wiedzieć o tym strasznym okresie i to trzeba docenić.Oczywiście powstały niedawno znakomite filmy na ten temat -"Pianista","Lista Schindlera","Życie jest piękne"czy choćby całkiem niezły "Jakub Kłamca"-ale czy to są filmy,które zmuszą do myślenia na temat holocaustu ludzi,którzy fascynują się kolejnymi zakupami Paris Hilton,albo zwierzeniami gości Jerrego Springera?Śmiem wątpić.Może przynajmniej K.Dunst choć po części się to uda.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
dustman

Oczywiście, z takim punktem widzenia się zgadzam.

Mantra_2

Tego filmu na pewno nie powinno porównywać się z "Pianistą", który był genialny.

ocenił(a) film na 4
Purslane

Jest a nie był:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones