PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31704}

Arytmetyka diabła

The Devil's Arithmetic
7,0 4 666
ocen
7,0 10 1 4666
Arytmetyka diabła
powrót do forum filmu Arytmetyka diabła

Film jest strasznie słaby. Podczas 1,5 godziny ciągle robiłem sobie przerwy, bo ciężko się to oglądało. Na ekranie nic ciekawego się nie działo, ponadto to coś nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. Niemcy w tym filmie zostali przedstawieni w sposób komiksowy. Żydzi żyjący ot tak w sztetlu w październiku '41 i robiący sobie wesele, po czym bach z powietrza przyjeżdżają Niemcy? Serio? Żydzi po wojnie wyjechali do Ameryki? Co to za bzdury? Obóz położony pośrodku niczego, więźniowie grzebiący kilofami w ziemi i urządzający sobie pogawędki przez druty? Współczesne ciężarówki i paskudne pseudo-niemieckie mundury? Komendant urządzający sobie imprezę wśród biurek i maszyn do pisania? Reżyser i scenarzysta w ogóle czytali jakąkolwiek książkę poświęconą Holocaustowi? Absurdalne dialogi i drewniana gra aktorska to kolejny gwóźdź do trumny - większe zaangażowanie i przekonanie w grze aktorskiej widziałem wśród dzieci III klasy podstawówki, grających w szkolnych jasełkach. Rozumiem, że to miała być ugrzeczniona wersja dla amerykańskich nastolatek, ale... naprawdę nie dało się tego zrobić lepiej?

Bardzo, ale to bardzo nie spodobało mi się zdanie, że Polacy en masse wydawali Żydów. Jakbyśmy nie mieli nic innego do roboty, na przykład ratowanie ich i odstrzeliwanie szmalcowników. Ale co ja tam wiem...

ocenił(a) film na 8
andrzej_matowski0

Jednak jest sporo Żydów powojennych w Stanach... cześć dostała się z wojskiem, część została ściągnięta przez rodziny. Polityka powojenna w Polsce Żydom nie sprzyjała. ..poza tym. No nic, ale ja obejrzałam ten film jak film fabularny kierowany do młodzieży. Nie jest to dokument przecież. Myślę, że miał się odnosić do uczuć wyższych, miał nieco poruszyć obojętna młodzież. Sama, dziś odnalazłam go ponownie z zamiarem pokazania synowi, który niby taki mądry i wszystko wie... a kompletnie nie rozumie jak te wydarzenia determinowaly życie ludzkie. Może gdy obejrzy film to pochyli się nad losem tych "starych ludzi" żyjących wciąż tamtą traumą. W tym sensie to potrzebny film. Nie był taki do końca zły. Jak pokazać dzieciakom Holokaust? Masz jakiś lepszy pomysł?

karolinajot

Większość Żydów z Polski - bo o takich mówimy - to skończyła wojnę w charakterze popiołu. Ci, którzy przeżyli, zamieszkali w miażdżącej większości w Polsce, skąd później wyjeżdżali, najczęściej do Izraela. Niektórzy wybrali się do Francji, a do USA wyjechali nieliczni.

Jako dziecko obejrzałem ''Pianistę''. Miałem 11 lat. Jeden jedyny raz go widziałem. I do dzisiaj pamiętam scenę egzekucji w getcie, kiedy Niemiec strzelał Żydom po kolei w głowę z pistoletu. I serce mi się kraje na wspomnienie jadącej przez ruiny Warszawy ciężarówki z polską flagą, która wygrywała hymn...

To był najlepszy sposób na wytłumaczenie Holokaustu.

ocenił(a) film na 1
andrzej_matowski0

Racja 100%, należy jedynie wziąć pod uwagę fakt, kto i dla kogo zrobił ten "film".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones