PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31580}

Asfaltowa dżungla

The Asphalt Jungle
7,4 4 036
ocen
7,4 10 1 4036
8,0 11
ocen krytyków
Asfaltowa dżungla
powrót do forum filmu Asfaltowa dżungla

Niestety do pełnej dychy też brakuje - w filmie ukazanych jest po równo za dużo głównych postaci, co rozprasza i nie pozwala się skoncentrować na jednym czy dwóch bohaterach, a to niweluje trochę napięcie i realizm. Ponadto, jak na dzisiejsze czasy, występuję za dużo nawiwności typu ubiory gangsterów czy łatwość dostępu do sejfu. Przez to ocena musi zmaleć do 9. Niestety efekt bardzo psuje też zakończenie. Miało być nieszczęśliwie (jak to w kinie noir bywa), ale za bardzo rozdrażniło mnie jego moralizatorska wymowa o tym, że przestępstwo nie popłaca i wszyscy źli ponoszą jakąś karę z ręki wymiaru sprawiedliwości. Już wolę wewnętrzne gangsterskie porachunki czy motyw fatalnej kobitki :)
Przez to następuje obniżenie do 8/10 co jest dość słabą oceną, jak na taki wybitny film.
Pomijam sprawę kilka dłużyzn (jak na dzisiejszy czasy) bo zupełnie zostały zniwelowane przez rewelacyjną grę aktorów i doskonałą reżyserię.
Klimat "dżungli" oddany wyśmienicie, aż dusi i przytłacza. Każdy z bohaterów wyrazisty i głęboki , nawet taka M.M co wystąpiła ledwo w kilku scenkach, a dawała się zapamiętać.
Miejmy nadzieję, że na takich właśnie filmach, będą się wzorować wszyscy producenci kryminałów , dzięki czemu powstaną obrazy nowoczesne, ale z klimatem i bohaterami tak wyrazistymi jak w Asfaltowej dżungli.

ocenił(a) film na 8
OmniModo

Mnogość postaci miało trochę zagubić widza co wydaje się być adekwatne do tytułu. Klimat niesamowity, brak koncentracji na jednym bohaterze, choć w wielu przypadkach nuży, w tym filmie działa na korzyść, widz zatapia się w tym świecie bez wyraźnego zahaczenia. Ocenianie filmów z perspektywy współczesności nie jest dojrzałym zabiegiem choć wciąż wielu to robi... Zakończenie, mam na myśli ostatnią scenę na farmie jest genialne, co do moralizatorstwa to trzeba przypomnieć sobie o kodeksie Haysa, który wówczas jeszcze funkcjonował, poza tym w wyłapaniu 7 sprawców policja akurat odegrała najmniejszą rolę. Wszystko rozegrało się wewnątrz podziemnego miasta, jeden postrzelony przez przypadek ginie, drugi zastrzelony, jeden co prawda zmuszony do gadania ale przez skorumpowanego glinę, Dr złapany przez jakże subtelny motyw kobiety i szafy grającej, inny wsypany przez kobietę, która choć grała tylko w dwóch scenach posiadała wszystkie cechy kobiety fatalnej znanej z wcześniejszych filmów. Film zakłada daleko idącą wiedzę widza o gatunku, albo raczej nurcie jakim jest kino noir dlatego też jest dziełem kompletnym. Mimo tego czegoś brakło, może dialogów rodem z filmów z Bogartem, trudno określić bo choć film ma wszystko co mieć powinien odczułem lekkie rozczarowanie. 8/10

ocenił(a) film na 9
trzyczwarte

Po raz kolejny obejrzałem na TCM, zawsze wraca się do niego z sentymentem i z ciekawością zarazem. Ciągle waham się z oceną dla niego między 9 a 10. Być może nieco na niekorzyść wpływa fakt że momentami fabuła trochę "się rozmywa", co ma pewien wpływ na zachowanie koncentracji przy oglądaniu. Wszystko inne od aktorstwa po muzykę jest wybitne.
Ocena 9/10

ocenił(a) film na 8
OmniModo

To naprawdę dobry film, od razu nasuwa mi się porównanie z "The Killing" Kubricka (tytuł mylący, bo to typowy "film skoku") - mimo wszystko na korzyść tego pierwszego. Po prostu lepiej się ogląda, jak i słucha, bo kilku spośród bohaterów posługuje się taką miejscami "przyspieszaną" mową. "The Killing" jest o tyle lepszy, że ma znacznie ciekawsze zakończenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones