PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=123311}

Asterix i wikingowie

Astérix et les Vikings
7,0 31 420
ocen
7,0 10 1 31420
5,8 5
ocen krytyków
Asterix i wikingowie
powrót do forum filmu Asterix i wikingowie

Film jest oczywistym naiwązaniem do komiksu "Asterix i Normanowie". Niby cała fabuła podobna, ale jednak inna. Zmiana ta była moim zdaniem błędem. Film jest krótki, akcja toczy się szybko - za szybko i bez sensu. Dla starych fanów komiksu, do których sie zaliczam (AiN był moim pierwszym komiksem o Galu i czytałem go bez, wahania mogę powiedzieć, setki razy), może to być niemały wstrząs. Na siłę wciśnięty wątek z Abbą, poprzestawianie kolejności scen albo przeniesienie ich w inna scenerię (choćby zmiana urwiska galijskiego na skandynawskie, częsta zmiana dialogów komiksowych na zdecydowanie gorsze albo wręcz wkładanie kwestii komiksowych w usta innych bohaterów, pominięcie wielu świetnych scen:
1. nie ma momentu, gdy Obeliks ma pomysł;
2. genialny dialog przed namiotem Grombafa o dziku w śmietanie tu jakos umknął, i całej sceny jednej z lepszych bójek w komiksach też nie ma;
3. konsekwencją braku pwyższej sceny jest brak kolejnej, juz w namiocie wodza Normanów, gdzie Asteriks przdrzeźnia się z Obeliksem;
3. zrezygnowano z żartów z imion Normanów (Wikingów)"-i paf!, -jestem, -ależ nie"; nie ma też żartów z potraw w śmietanie;
4. końcówka, gdy Wikingowie znaja juz strach w komiksie była dłuższa, tu ograniczono się w zasadzie do mało zabawnego krzyku "mamusiuuu"
Mógłbym tak jeszce wymieniać, rozdrabniać się.

A dzieła zniszczenia tej fantastycznej opowieści rysunkowej dopełnia muzyka. Nie powiem, sama w sobie podobała mi się, ale do filmu pasował jak pięść do oka. Scena tańca była tragiczna, po pierwsze zbyt długa - po co tyle czasy widzielismy jak sam Trendiks tańczy?; po drugie nielogiczna - skąd wzięła się ta muzyka? W komiksie chłopak zagrał na harfie barda, twórcom filmu zabrakło pomysłu jak to wykonanie mogłoby brzmieć i poszli na łatwiznę najwyraźniej.

Miałbym pewnie jeszcze masę uwag krytycznych, ale podsumowując już: zdecydowaneie odradzam film fanom komiksu, bo, podobnie jak, mogą się mocno zawieść.

ocenił(a) film na 6
mizer

Komiks czytałem z pare lat temu, trzeba powiedzieć że scenarzyści wzieli na warsztat niezbyt udany zeszyt i nieco przygłupiastą opowieść o strachu, która za bardzo nie dawała szans na rozbudowanie jej, tylko wątek Abby został wstawiony (słuchałem jej i jakoś mi nie przypominała Dody, może specjalnie sepleniła?), ale to akurat nie jest nic złego.
Bajka trzyma się zaledwie 30 minut, później okrutnie nuży, wiem że do "Asterixa w Brytanii" czy do "Wielkiej bitwy Asterixa" ma daleko, ale przy dzisiejszej technice i różnych sztuczkach postmodernistycznych mogło się udać, ale się nie udało.....

ocenił(a) film na 1
Irish_Americ

Racja to z tą Abbą, czy jak jej tam, jest wplecione w film zupełnie bez powodu, pominięto wiele świetnych scen, film chyba jest zrobiony na siłę tak, żeby był zrobiony, a nie, żeby się komukolwiek podobał, obejrzałem to raz w internecie i mi ten raz wystarczył.
Twórcy filmu najprawdopodobniej w ogóle nie czytali komiksu. A propos komiksów to są zajebiste i niektóre są nawet jezscze w Empikach. Polecam!!!

ocenił(a) film na 8
Altair9

a tam przyjemnie sie oglada poprostu dobra zabawa.

użytkownik usunięty
mizer

Popieram, zupełnie nie rozumiem wciśniętego na siłę wątku z Abbą. Dla fanów, takich jak ja to naprawdę tragiczna część zrobiona chyba tylko dla tych, którzy nigdy nie czytali komiksów i nie oglądali żadnej części filmu. Szkoda, mogło być fajnie, motywy z Normanami w komiksie są naprawdę zabawne a tutaj nędza. Już lepiej niech nie robią nowych części..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones