PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=684049}

Bóg nie umarł

God's Not Dead
6,3 50 596
ocen
6,3 10 1 50596
3,2 4
oceny krytyków
Bóg nie umarł
powrót do forum filmu Bóg nie umarł

Kazda religia to tylko wizja tego jak to wszystko sie zaczęło i do czego zmierza, nauka to również religia bo często zakłada na podstawie przypuszczeń - nie byliśmy poza układem słonecznym, a wiemy co jest za drogą mleczną itd.

Każda religia powoduje wojny bo kazdy zaciekle broni swoich racji.

Proponuje połączyć wszystkie swiaty w jedno i miec swoj wlasny rozum i zachować dystans. Religia moze pomoc w rozumieniu swiata jezeli bedziemy z niej czerpali tak samo jak z nauki i jednoczesnie budowali siebie wewnatrz. Jezeli jestesmy ateistami warto rozbudowywac swoje wnetrze przez rozwoj osobisty itp itd... Coaching to religia XXI wieku ale mozna to tez robic samemu siwadomie.

Warto miec swoj rozum i swoj poglad na pewne sprawy itp a nie podlegac interpretajcom.

Z drugiej strony nie mozna sie oburzac i trzeba przyjac ze Bóg być moze istnieje a to dlatego ze nie wiemy tego na pewno - nie przekroczylismy stopą nawet własnej planety, bazujemy na tym co czytamy co widzimy w telewizji a zatem na czyjes interpretacji.

A co dopiero mowic o poznaniu calej galaktyki, milionow galaktyk i wszechswiata... dopiero keidy wszystko poznamy i zwiedzimy bedziemy mogli powiedziec ze na pewno nie ma: Boga, kosmitów, latających potworów, smoków wawelskich itp.

Do tego czasu kazdy kto krzyczy Boga nie ma, jest jak mrówka w mrowisku ktora morza nie widziala a oglasza wszem i wobec ze zna wszechswiat.

Dlatego nawet jesli sie jest ateistą nalezy dac zalozenie ze Bog byc moze istnieje chocby dlatego ze nic jeszcze naprawde nie wiemy ani o kosmosie ani o nas samych - skad przybywamy dokad zmierzamy itp. Ale wtedy wedlug definicji nie bedziemy ateistami.

ocenił(a) film na 10
Czarli_3

"Każda religia powoduje wojny bo kazdy zaciekle broni swoich racji" - Równie dobrze mógłbyś napisać że każdy film o Batmanie powoduje wojny bo pojawiają się kłótnie z fanami Avengersów o wyższość Marvela nad DC gdzie też "każdy zaciekle broni swych racji".
Hmm...a może istnienie partii politycznych powoduje wojny bo ich elektoraty "zaciekle bronią swych racji"?
A może jednak istnienie klubów piłkarskich powoduje wojny bo kibole róznych klubów "zaciekle bronią swych racji"?

A może po prostu ludzkość ma w głowach jakiś error nakazujący atakowanie inaczej myślących? ;)

ocenił(a) film na 1
Raister

No cóż jeszcze nie widziałam świętych wojen o Avengersy :)
Są rzeczy które wywołują kłótnie i są rzeczy które wywołują śmierć. Religia po prostu ma za duże znaczenie. Istnienie partii politycznych wywołuje wojny albo domowe albo pomiędzy krajami albo światowe.

ocenił(a) film na 10
eleanora

A śmierć bywa efektem kłótni. Religia z kolei ma takie znaczenie jakie jej nadają ludzie. Na świecie istnieje zwyczajnie zapotrzebowanie na religię w takim kształcie i dlatego ona istnieje. Tak samo jest z partiami. Program żadnej partii nie dogodzi każdemu więc pojawiają się kłótnie potem konflikty a czasami i wojny.
A te wybuchały nawet w czasach przedpartyjnych więc twierdzenie że to istnienie partii wywołuje wojny jest chyba raczej błędne ;)

PS: A sprzeczki o Avengersów to taka mikroskala większych konfliktów :D

ocenił(a) film na 1
Raister

Właśnie chodzi o nadawanie znaczenia. Za Avengersów raczej siekiery chwytać nie będą. Religii nadano znaczenie absurdalne. Co do partii jest to bardziej wytłumaczalne bo bezpośrednio wpływa na życie człowieka w państwie. Wojny powstają z tego, że komuś jest źle. Zła sytuacja w państwie, zła religia w państwie i już człowiek chce wojny, żeby coś zmienić.

ocenił(a) film na 10
eleanora

Znaczenie religii wynika z potrzeby. Każdy ma wybór swojej drogi przez życie i każdy okresla czego potrzebuje by nią iść. Religia owe potrzeby zaspokaja.
A co do wojen to chyba jednak większość z nich się bierze zwyczajnie z chciwości lub pragnienia dominacji nad innymi. Religia to głównie pretekst mający nadać wojnom pozory szczytnych pobudek. Zresztą gdyby ich nie było to po co państwa miałyby się zbroić? Koncerny zbrojeniowe by splajtowały ;)

ocenił(a) film na 6
Czarli_3

Religie monoteistyczne mają bardzo mocne ciągoty do nieomylności i monopolu, co z zadziwieniem zauważyli już starożytni Rzymianie. W mieście, w którym świątynie bogów greckich, egipskich i rzymskich stały obok siebie, chrześcijanie chcieli mieć tylko swojego Boga. I tak zostało. Religie politeistyczne są nieco bardziej otwarte, chociaż ich wyznawcy nie przepadają z kolei za tzw. 'miękkim politeizmem', czyli twierdzeniem, że wszyscy bogowie są formami Jednego Boga.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones