PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=638081}
6,5 16 976
ocen
6,5 10 1 16976
5,3 9
ocen krytyków
Baczyński
powrót do forum filmu Baczyński

Oglądając film nasuwa się pytanie. Dlaczego musiał powstać? Patrząc ze strony dokumentalnej nie wnosi on przecież nic nowego, o czym byśmy już nie wiedzieli. Z kolei oceniając go pod kątem fabularyzowanym jego wynik jest tak samo beznadziejny jak szanse powstańców na finalny sukces, jedynie przeplatające obraz wiersze podnoszą ciut jego wymiar artystyczny. U mnie 3. na 10.

robben76

Życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego nie jest dobrym materiałem na pełnometrażowy film. Miał wyjątkowe pióro, ale zszedł z tego świata będąc bardzo młodym. Wolałbym serial ogólnie o AK, gdzie jedną z pobocznych postaci byłby Baczyński. Mógłby to być wspaniały hołd filmowy.

Filmu nie widziałem więc zapytam: czy są jakieś zgrzyty historyczne bądź jakieś inne wady, które przyczyniły się do twojej niskiej oceny?

ocenił(a) film na 3
gortat

Zgadzam się w 100% z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi.
A już co do samego filmu to: Cała biograficzność filmu słaba. Historia Baczyńskiego została opowiedziana bardzo pobieżnie, zrzucona raczej na drugi plan, zostawiając miejsce dla upoetycznienia opowieści. A i ta materia pozostawia wiele do życzenia, Ludzie deklamujący wiersze (może z małymi wyjątkami) robili to tak jakby czynili to pierwszy raz w życiu , zero emocji, ekspresji, by nie napisać zbyt górnolotnie żadnego uniesienia duchowego przy tego typu poezji. Dowiadujemy się, że chłopak ożenił się z kobietą nielubianą przez matkę, że poznał innych „Kolumbów”, no i że współpracował z ruchem oporu moim zdaniem "na dystans", bo był "nie najlepszego zdrowia". I tu rodzi się dylemat, bo opierając się tylko na filmie, kiełkuje w głowie pytanie. Czy aby nie robimy z niego „bohatera” trochę na wyrost? Tym samym nie zawsze film tzw. „ambitny” musi być do końca udany. A co do samych faktów historycznych nie zauważyłem żadnych „zgrzytów”.
Ogólnie film można obejrzeć, najlepiej w kinie, bo po pierwsze jest inny, lepszy klimat odbioru filmu, a po drugie warto jednak wesprzeć paroma złotymi (za bilet) polską kulturę, a nie tylko „plastikowe” komedie żywcem ściągnięte z fabryki Hollywood.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones