PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=638081}
6,5 16 976
ocen
6,5 10 1 16976
5,3 9
ocen krytyków
Baczyński
powrót do forum filmu Baczyński

Oczekiwalem ze w koncu dostane od polskiego przemyslu filmowego bohatera z okresu drugiej
wojny, na dodatek warszawskiego powsttanca z ktorym bede mogl sie udozsamiac , niestety film
pozostawia jedynie niedosyt tego i choc nadal moge utozsamiac sie z poezja Baczynskiego na
swoj wlasny sposob to nic nowego nie dostalem od twurcow na temat tej- w tym wypadku- filmowej
postaci.
Niedostalem obrazu czloweka rozdartego miedzy uszanowanie zycia a moment w ktorym palcem
pociaga za spost broni nie dostalem trujkatu psychologicznego pelnego konfliktow na
plaszczyznach matka - syn, tesciowa - synowa, maz - zona postawieni w tej sytuacji nieoplywa
obraz w emocje epizodycznych, drugoplanowych ani tez glownychh bohaterow, nie widze obrazu
mlodego chlopaka przerazonego demoniczna postacia wojny ktora wdarla sie nie tylko do jego
rodzinnego kraju ale przedewszystkim na jego podworko nie ma tu postaci zdesperowanego
mlodzienca ktory mimo wewnetrznych konfliktow chce postawic sie naprzeciw wojennej zamieci z
podniesionym czolem.
Jedyne co dostalem od autorow to filmowa wersja rozdzialu podrecznika do literatury
przeznaczonego dla szkol srednich, niezreczna manipulacje miedzy fabula a dokumentem grubo i
nieudolnie zeszyta zbednymi recytacjami wierszy ktore juz znamy.
Na koniec otrzymalem przekonanie ze nie moge nie chce i moze nawet nie powinienem sie
utozsamiac z bohaterami tamtych czasow bo to nie moje czasy i nie moi bohaterowie, nie moja
historia nie nasza historia to historia naszych dziadkow i pradziadkow jakze istotna dlanich jaklze
niezrozumiala i obca nam
Kazdy kto chce obejrzec ten obraz powinien przodem gleboko zastanowic czy zdola sie przed nim
obronic i nie dac sie obedrzec z resztek patriotyzmu - to wlasnie zle fimy robia z historia polski, i z
nasza polska tozsamoscia Baczynski zdecydowanie nalezy do jednego z nich zaraz obok 1920
Bitwy warszawskiej Hoffmana, niechcialem porownywac Baczynskiego do dobrych i zlych filmow
biograficznych i historycznych ale jak widac nie da sie przejsc obok tego obojetnie wiec jesli juz
porownuje to przywolam jeszcze film pt. Wojaczek, biografie innego polskiego poety tak wlasnie
wdl mnie powinna biografia wygladac jak Wojaczek nie jak na predce napisane szkolne
wypracowanie na dwujke aby tylko juz to miec z glowy.
Chcialem i oczekiwalam bohatera z okresu drugiej wojny swiatowej takiego z prawdziwego
zdarzenia bezposrednio zwiaanego ze swiatm polskiej literatury,mialem nadzieje ze bedzie nim
wlasnie Baczynski pokazany w nowy sposob wlasnie w tym filmie niestety jakze ironicznie
najciekawiej przedstawiona posacia tego okresu z zycia warszawy nadal pozostaje ksiazkowa
postac kata Jurgena Stroopa.

ocenił(a) film na 10
mersan

,,Rozmowy z katem" nie do końca mogą być wiarygodne, wszystko oparło się o wspomnienia człowieka,który mówił o sobie może lekko zweryfikowane przez Moczarskiego.
A film, każdy ocenia po swojemu został zaatakowany przez krytyków,którzy kompletnie nic z niego nie zrozumieli. Film jest dialogiem pomiędzy samym Baczyńskim a widzem,osobiście umieszczam go pośród arcydzieł polskiego kina. Dla mnie ten obraz to najprawdziwsza perełka i ze stwierdzeniem tego typu
,,Jedyne co dostalem od autorow to filmowa wersja rozdziału podręcznika do literatury
przeznaczonego dla szkol średnich,"

nie mogę się zgodzić. Film opowiada nie o powstańcu a o poecie. Ten film jest poezją.
Takie jest moje odczucie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones