PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104077}
8,2 25 476
ocen
8,2 10 1 25476
7,5 11
ocen krytyków
Baraka
powrót do forum filmu Baraka

WOW! Jedno "Ale"...

ocenił(a) film na 10

Film mnie urzekł. Po pierwszych kilku minutach pomyślałem "wystawię mu 10/10" i do końca zdania nie zmieniłem. Jedno tylko bardzo mnie drażni. Mianowicie pokazano niesamowite zakątki planety jak np. Park Narodowy w Utah (USA). W Polsce mamy dziesiątki pięknych miast, przecudowne Tatry, niesamowity Bałtyk, boskie jeziora na północy itd a pokazano Polskę jak jakąś szarą dżunglę :/ Obóz w Oświęcimiu i brudni ciężko pracujący mężczyźni ? Tak ma nas widzieć świat?! :/ (oczywiście nic nie mam do osób pracujących fizycznie, szanuję górników itp ale uważam, że taki obraz uderza w nas Polaków, nie podoba mi się, że pokazują nas jak jakichś robotników z wyp1zdowa)

ocenił(a) film na 8
JustynOryg

To film z początku lat 90-tych i taki właśnie był wtedy obraz Polski. Było szaro buro, a obraz usmarowanych robotników był naszą codziennością. Scenę z górnikami można też odczytać jako hołd najważniejszej w owym czasie polskiej klasie robotniczej.
Jeśli zaś chodzi o obóz, to skandalem byłoby gdyby go nie pokazano. W zasadzie gdyby nie rzeź jakiej tam dokonano, to większość świata nigdy by nie usłyszała o takim kraju, jak Polska. Z tym nas kojarzą.

ocenił(a) film na 10
acidity

No i właśnie takie skojarzenia mi się nie podobają bo Tatry nie wyrosły nagle po '95. Rozumiem tutaj twórców, że pokazali to co najbardziej charakterystyczne, co się obcokrajowcom kojarzyło na hasło POLSKA ale mogli dodać chociaż jeden ładny widoczek, takie ujęcie 4-5 sekund.

ocenił(a) film na 8
JustynOryg

Powiem inaczej, nieco żartobliwie. Cieszmy się, że pokazano ludzi pracujących, bo gdyby Baraka powstała kilka lat później, to zamiast robotnika, moglibyśmy zobaczyć byłego pracownika PGRów topiącego swe smutki w tanim winie (obraz rodem z filmu "Pieniądze to nie wszystko") albo złodzieja kradnącego w niemieckim hipermarkecie ;)

JustynOryg

Niestety Polska nadal tak wygląda i tak wygląda życie większości polaków. Szara wyniszczajaca monotonia i matnia.

ocenił(a) film na 10
JustynOryg

Też miałem przez chwile takie myśli ale to fakt, co napisał użytkownik acidity.
Mnie ten film i Samsara popchnęły do wyjechania z Polski i do podróżowania.
Świat jest piękny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones