PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4074}
6,1 76 230
ocen
6,1 10 1 76230
5,5 18
ocen krytyków
Batman Forever
powrót do forum filmu Batman Forever

Czy wie ktoś, dlaczego po ulicach Gotham City jeżdżą auta z lat 50 i 60-tych? Nie sądzę aby fabuła rozgrywała się w tamtych czasach (choćby dlatego, że są już komputery). Może był to celowy zabieg, aby Batmobil wydawał się futurystyczny? Nie mam pojęcia...

badassbastard

W całej starej serii mamy samochody lat 40-50. Spróbuję wyjaśnić to z perspektywy Tima Burtona, ponieważ Batman Forever jest kontynuacją jego filmów. Tim Burton jest wizjonerem- warstwa wizualna odgrywa w jego filmach kluczową rolę. Zawsze tworzy światy niespotykane, wyjątkowe i groteskowe- często odwołujące się do jego ulubionych filmów z dzieciństwa (przeważnie gotyckie klasyczne horrory). Można się zastanawiać dlaczego akurat Gotham posiada elementy z różnych czasów. Ja myślę, że chciał stworzyć miasto niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, ale też coś co posiadało by elementy ze świata Batmana od początku istnienia tej postaci- dlatego moda i środki transportu są rodem z lat 40 (ponieważ pod koniec lat 30 powstał komiks o Batmanie), ale mamy też elementy bardziej współczesne (kolorowe telewizory i komputery), czy wręcz futurystyczne (sprzęt Batmana), a to wszystko utrzymane w gotyckiej stylistyce rodem z klasycznych horrorów. Ja właśnie dlatego uwielbiam Batmana i Powrót Batmana- posiadają wyjątkowy klimat, oprawę wizualną i stylistykę.

Batman Forever obrał całkiem podobną drogę- tyle że zastąpił gotycyzm kolorową komiksową stylistyką i utrzymał film w bardziej młodzieżowym klimacie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones