PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1241}

Bez przebaczenia

Unforgiven
7,9 92 109
ocen
7,9 10 1 92109
8,5 34
oceny krytyków
Bez przebaczenia
powrót do forum filmu Bez przebaczenia

Raptem kilka lat wcześniej znieśli co prawda niewolnictwo ale tu Czarny Afroamerykanin jak kto woli jest traktowany 'normalnie' jak biały.Takie to naciągane jak dla mnie

ocenił(a) film na 10
CelineMarie

Wszystko zależy od murzyna :P

ocenił(a) film na 10
Lanius

Poza tym - wiadomo w ogóle w jakim stanie dzieję się akcja? To też wiele mówi

ocenił(a) film na 10
CelineMarie

Ja tam nie widziałem jakoś żeby był traktowany normalnie, oprucz swojego przyjaciela.Gdy go złapali był torturowany,biczowany własnie jak niewolnik z południa.

Krystian1984

Odpisuję 9 lat później, ale lepiej tak niż wcale. Akcja filmu ma miejsce w stanie Wyoming, w latach 80. XIX wieku. Niewolnictwo zniesiono w 1865 roku, jednak warto pamiętać, że kowbojami byli też czarni albo Meksykanie - pomimo ponad kilkudziesięcioletniej tradycji porterowania ich w filmach czy serialach jako białych aż właśnie do ostatnich ~30 lat, czego przykładem jest postać grana przez Freemana w "Bez przebaczenia". Szacuje się, że 1/4 kowbojów stanowili czarni (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Black_cowboys). Generalnie zawód kowboja cieszył się wtedy ogromną estymą wśród Amerykanów, więc czarny kowboj mógł pracować u boku białego, bo: 1) było ogromne zapotrzebowanie rąk do pracy przy bydle (po wojnie secesyjnej, w 1865 roku uwolnieni niewolnicy często pracowali u swoich byłych panów jako poganiacze bydła bądź uczyli się fachu od białych kowbojów czy meksykańskich vaqueros. Uwolniony niewolnik nie był w pełni wolny, jeśli nie miał za co jeść :) ), 2) oprócz pobudek ekonomicznych, ta profesja dawała wcześniej zniewolonemu Afroamerykaninowi pracę i uczciwy zarobek, możliwość sprawnego posługiwania się bronią (coś nie do pomyślenia w czasach niewlonictwa), oraz swoistą wolność w samej jeździe konnej i przemierzaniu terenów dzikiego zachodu...
Jednak, jak napisał powyżej Krystian, Ned Logan był traktowany ze szczególnym okrucieństwem pod koniec filmu. Prawo prawem, ale jeszcze długo czarny kowboj był w oczach ogółu po prostu gorszy bądź niewidoczny - co zresztą pokazuje sama nieobecność takich postaci w klasykach westernu na szerszą skalę. Myślę, że na tym zakończę, bo można pisać i pisać..
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 10
seevee

Dziękuje za informacje :) Miło się to czytało ;)

ocenił(a) film na 10
seevee

Poleć jakiś dobry film na wieczór. :) Miałem długą przerwe z tym portalem i nie widze opcji wysyłania bezpośredniej wiadomości znajomemu...

Krystian1984

Do wyboru, do koloru:
1. Audition (1999)
2. Sound of Metal (2018)
3. Lawless (2012)
4. Nightcrawler (2014)
5. Jak zostać królem (2010)
Udanego seansu/ów!

ocenił(a) film na 10
seevee

Dziękuje ślicznie :)
Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones