PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38458}

Bitwa nad Neretwą

Bitka na Neretvi
6,0 445
ocen
6,0 10 1 445
Bitwa nad Neretwą
powrót do forum filmu Bitwa nad Neretwą

No coz, ogladalem ten film ponownie po ponad 20tu latach.
Z zupelnie innej perspektywy.
Typowy, zrobiony na zamowienie wladz, wojenny film propagandowy.
Akcja sie rwie, skakanie ze sceny do sceny (amatorski montaz), gloryfikacja socjalistycznej partyzantki. Sceny batalistyczne tez nie powalaja.Sciagniecie paru gwiazd do obsady mialo zapewnic sukces i ogladalnosc miedzynarodowa.
Niestety, to za malo by kiedykolwiek wrocic do tego filmu ponownie.
A co do prawdy historycznej.
Zostawmy ja historykom do polemik.
Ocenilem na 5/10 raczej z sentymentu niz wartosci estetycznych.
Wersja rezyserska DVD tez pozostawia jakosciowo duzo do zyczenia.

ocenił(a) film na 5
Jarecki_6

Również obejrzałem po latach raz jeszcze i obniżyłem mu ocenę o jeden punkt do 5, kierując się sentymentem.
Nie jestem specjalistą od historii Jugosławii, niemniej trudno nie zauważyć jak kłamliwie przedstawiono rolę czetników walczących ramię w ramię z Niemcami. U nas w pewnym okresie dokładnie tak samo traktowano A K.
Dragoljub Mihajlović, monarchista walczący z hitlerowcami i komunistami zawarł z włoskimi okupantami coś w rodzaju zawieszenia broni, ale szybko je wypowiedział, a Niemcy robili wszystko, aby go schwytać. Wyznaczyli nawet nagrodę za jego głowę. Zabili go po wojnie komuniści Tity, po tak zwanym "procesie".
"Typowy, zrobiony na zamówienie władz, wojenny film propagandowy", to bardzo trafne określenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones