PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1285}
7,6 20 716
ocen
7,6 10 1 20716
7,9 16
ocen krytyków
Brazil
powrót do forum filmu Brazil

Ten film mnie zachwycił kilkoma aspektami.
Po pierwsze: fantastycznie oglądało się wyobraźnię Gilliama, który wymyślił (razem ze scenarzystami) zarówno ten 'wspaniały' świat informacyjny i jednocześnie pokazał swoje wyobrażenie odwiecznej walki dobra ze złem w metaforyczny sposób (sceny z lotami poprzez niebo i tym podobne).
Po drugie: muzyka Kamena, która tak się wpasowała w klimat filmu, że bez niej nic by chyba z tego nie było (szczególnie muzyka w scenie w Ministerswie, ale też przecież na poły psychodeliczny temat główny).
Po trzecie: AKTUALNOŚĆ! Ktoś może powiedzieć, że nasze prawdziwe komputery są inne, świata nie zdominowały jeszcze te dziwaczne pojazdy i nie ma aż takich apokaliptycznych składowisk śmieci (choć dobra, są), ale Ministerstwo Informacji to jakby odbicie dzisiejszego świata, media uzależnione od władzy, choć podobno niezależne są na to najlepszym dowodem.

I zdjęcia, i reżyseria i gra aktorska (szczególnie komediowe sceny De Niro) i muzyka, i scenariusz i wszystko o czym zapomniałem sprawiają, że trzeba (przynajmniej wg mnie) dać mu 10/10.

ocenił(a) film na 9
Gall_Tommy

Polska 2020 rok, jak najbardziej aktualne!

skalp_el

Chyba lewacki świat 2021, kontrola baranów przez koncerny internetowe, jak najbardziej aktualne.

ocenił(a) film na 5
rhotax

W kontekście tego, że to film Gilliama brzmi to co najmniej niedorzecznie, biorąc pod uwagę, że jest on twórcą anarchizującym, więc bardziej pasowałoby tutaj określenie ,,prawacki świat (niech każdy wstawi rok, który uzna za stosowny)''. Nie ma jednak sensu wykłócać się, która etykietka - ,,lewacka''czy ,,prawacka'' - bardziej pasuje do państwa/świata przedstawionego w ,,Brazil'', gdyż z zaprezentowanych w filmie metod ,,sprawowania władzy'' (na szczęście jeszcze nie wszystkich) z taką samą chęcią korzystają często zarówno lewicowe jak i prawicowe reżimy totalitarne czy autorytarne, a część z nich czasami wprowadzają również państwa zmierzające w stronę autorytaryzmu. Zgodzę się jednak z jednym - jak najbardziej aktualne.

ocenił(a) film na 8
Denis_Moore

Brazil nawiązuje do Orwllowskiego 84roku, więc zdecydowanie jest to paszkwil na lewactwo.

ocenił(a) film na 6
Globa

Słusznie, a do tego anarchia jest bliska komuchom.

ocenił(a) film na 6
skalp_el

2011 też była.

Krzypur

jak zwykle: twoje posty można spokojnie wyrzucić w błoto.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones