PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=502817}

Burrowing

Man tänker sitt
6,5 1 371
ocen
6,5 10 1 1371
5,0 3
oceny krytyków
Burrowing
powrót do forum filmu Burrowing

Film ropoczyna się jednym z cytatów Henry David Thoreau dotyczącym wolności jednostki świadomej iluzji zasad i konwenansów stworzonych przez społeczeństwo żyjące w strachu przed prawdą o samym sobie. Bo jakaż to prawda? Schematy postępowania zapewniające wygodny byt w oparciu o coraz nowsze techniki cywilizacyjne, dobrobyt materialny, bezpieczeństwo socjalne, system prawny ignorujący moralność przy jednoczesnym odrzuceniu naturalnej tożsamości człowieka potrzebującej do spełnienia skromnych wymagań w postaci czterech ziemskich żywiołów funkcjonujących w przestrzeni natury. Bohaterowie filmu nie chcąc poddać się utartym i wygodnym schematom doświadczają jednocześnie chaosu rozpościerającego się poza narzuconym jednostce systemem cywilizacyjnym. Natura która tak uwielbił Thoreau jawi się poszukującym wyzwolenia ze zniewolenia ram społecznych jako chaos, świat broniący swej czystości przed ludzkością. Ucieczka zmęczonej cywilizacją dobrobytu jednostki do lasu, na wody jeziora staje się wędrówką pełną mozołu. Biblijne słowa "będziesz rodzić w pocie czoła" zostają ucieleśnione. Gdzież więc jest wolność? Nie skrywa jej grząskie bagno natury oraz sztuczne prawdy uporządkowanego społeczeństwa - uporządkowane przez zewnętrzny system prawny, gdyż człowiek w swej naturze jest częścią naturalnego chaosu z którego niejako wydostał się i do którego nie może powrócić niczym zdrajca - banita. W tym poetyckim obrazie, pełnym naturalistycznych fotografii zespojonych spójnym rytmem w logiczny ciąg uświadamiamy sobie, że sens wolności znajduje się, gdzieś poza tym światem w przestrzeni poza skorupą ziemską, wolności do której droga być może prowadzi poprzez jądro planety, aż na zewnątrz, do której - jak mówi jeden z bohaterów - należy przekopać tunel...

herbatnik

Jeżeli jest tak jak pisze herbatnik, to nie zapomnijcie zabrać na seans wysokoenergetycznych prowiantów typu "snikers" oraz saperki do okopania się w psycho-bagnie. Może być ciężko:).

ocenił(a) film na 8
herbatnik

Film obejrzę, ale tego, co piszesz, nie kupuję - za dużo tej metafizyki. ;)

iacob

Film obejrzałem, aczkolwiek nie postawie wysokiej oceny. Poezja o której
wspomina herbatnik, nie była zrozumiała dla czytelnika polskojęzycznego,
ponieważ Polski dystrybutor nie postarał się o tłumaczenie. Zakładam że nie
byłem jedynym, który nie znał wierszy. Co jednak leży poza filmem, sprawiło
że wogóle go nie rozumiałem i jak Ojcu z dzieckiem chciało mi się ziewać w
momentach najgłębszej opowieści, kompromitujące uczucie.
Nie wiem czy reżyser pominął zasadę dekorum celowo, trzęsąca się kamera,
sceny pourywane, rozwlekłe sceny. Patosu dodawały może tylko melodia i gra
aktorska, za które mogę podwyższyć końcowy wynik.
Na koniec motywy zagubionej wolności, schematu życia i bunt grupy
odszczepieńców. Dla mnie nudne i pospolite, nie znam filmu który oststnio
mówiłby o czymś innym niż francuska parodia Liberte (niczym nie skrępowana
wolność).
Oryginalne wykonanie, które tutaj zawarzyło o ocenie, tak jak zawarzyło w
Avatarze, z tym wyjątkiem że w odróżnieniu do Gwiezdnej Pokachontas można
wyjść z kina i szybko zapomnieć.
Moja ocena to 6, filmu nie polecam

Beryl2

jako niewyrobiony widz, przytoczę zakończenie jednej z recenzji Burrowingu, którą miałam okazję czytać - "a że każdy z nas chce się od czasu do czasu wyrwać na łono natury? cóż w tym dziwnego?" Dla mnie cytat ten najlepeij podsumowuje te studenckie wypociny, jak i beryl2 - nie polecam

użytkownik usunięty
Beryl2

Zgadzam się w 100%, film bardzo podobny do komentarza użytkownika 'herbatnik'. Stosunkowo długi, traktujący o ciekawym zjawisku, lecz udający inteligentny na miarę studenta drugiego roku kulturoznawstwa i koniec końców kompletnie pozbawiony treści.

Szkoda, tym bardziej jest mi ostatnio bliskie kino z tamtych stron i generalnie temat "wypalenia skandynawskiego modelu rozwoju społecznego" więc liczyłem na więcej. Tak jak Tobie chciało się ziewać, tak ja łapałem się na kasowaniu starych smsów z telefonu czy wstawianiu wody na herbatę bez zatrzymywania obrazu. Po prostu czekałem aż film się skończy.

herbatnik

jedna z najciekawszych, najpiękniejszych i zarazem najbardziej wartościowych opinii jaką kiedykolwiek miałam okazję przeczytać na filmweb i z którą stuprocentowo się zgadzam a autorowi/autorce dziękuję za przywrócenie wiary w gusta i opinie ludzi którzy tę stronę wizytują.

czekolada

Cóż nic dodać, nic ująć.. Film daje po czaszce.. Chyba każdy ma od czasu do czasu chęć uciec od tego wszystkiego co nas ogranicza i narzuca nam reguły życia, które mamy przecież tylko jedno. Tylko pytanie dokąd uciec?

ocenił(a) film na 7
herbatnik

jestem zachecony (jeszcze bardziej - bo i tak mialem zamiar) do objerzenia. dzieki

ocenił(a) film na 6
herbatnik

herbatniku cóż jest złego w wygodnym bycie w oparciu o najnowsze techniki cywilizacyjne? czy naprawdę nie potrzebujemy do funkcjonowania niczego więcej poza czterema żywiołami? zejście z drzew i wyjście z jaskiń było błędem? czy na pewno absolutna wolność bez jakichkolwiek ram to to do czego tęsknimy? czy kopiąc tunel nie próbujemy uciec od samych siebie czyli tego od czego nie można uciec z założenia? film poetycki, nastrojowy i niewiele wnoszący.. zabawnie wygląda ucieczka na łono natury z drewnianych domków ze ślicznymi wypielęgnowanymi ogrodami które są niejako kwintesencją natury ujarzmionej i podporządkowanej człowiekowi :) jaki ma sens ucieczka w chaos? dla mnie nie ma sensu...

użytkownik usunięty
mnns

Dokładnie tak! Największym z resztą dla mnie prezentem była ostatnia scena, gdy ten dzieciak kompletnie bez powodu niszczył sobie ubranie w górskiej rzece, przypominając nota bene rozpieszczonego mieszczucha który po raz pierwszy widzi strumyk :D To był ten moment w którym moja irytacja zbliżyła się do poziomu alarmowego i chciałem po prostu wyłączyć ten film, a tu nagle prezent - koniec.

herbatnik

herbatnik, lub inny użytkownik, mógłbyś przytoczyć tutaj cytat rozpoczynający film? Nie mogę go znaleźć, w dostępnych mi źródłach ;(

wasper

"The greater part of what my naighbours call good
I belive in my soul to be bad,
And if I repent of anything
It is very likely to be my good behavior"
H.D. Thoreau 1854

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones