PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=261975}

Chang

Chang: A Drama of the Wilderness
6,3 35
ocen
6,3 10 1 35
Chang
powrót do forum filmu Chang

Taki mniej więcej tekst pojawia się pod koniec filmu - "Dżungla była tu od zarania dziejów, jest tu i po wsze czasy będzie". Dziś już wiemy jak autorzy bardzo się mylili. Bo właściwie to dżungla jest tu głównym bohaterem, a osią historii jej walka o przetrwanie. Walka z człowiekiem.

Film cechuje niesamowita autentyczność. Dzięki świetnym ujęciom widz ma wrażenie jakby uczestniczył w samej akcji. Wszystko jest nakręcone tak blisko, tak bardzo przy nas. Wielki podziw dla Coopera i Shoedsack'a za tą robotę. W latach 20-tych nakręcenie takiego materiału w takich warunkach musiało zająć bardzo dużo czasu, a jeszcze większym trudem musiało być sprawne zmontowanie historii z ogromu materiału, jaki z pewnością na montażystę czekał. Duże brawa i podziw.

Nie mniej autentyczność owa dziś, prawie 90 lat po nakręceniu filmu, może być dla wielu nie do przyjęcia. Czemu z resztą się nie dziwię. Bo wymagała poświęceń, na które dzisiejsza społeczność nie powinna się godzić, i mam nadzieję że tego nie robi. Jeśli w tym filmie jakieś zwierzę zostaje zamknięte w pułapce - to faktycznie zostało, jeśli wpada we wnyk - to wpadło, i w końcu jeśli zostaje zastrzelone - to niestety rzeczywiście padło od kul. Dziś taka koncepcja kręcenie całe szczęście została dawno zapomniana, ale dzięki temu mamy obraz tego jak wiele się w tej materii zmieniło (a może wcale nie?).

Wspomniany przeze mnie cytat pojawia się jako swoista konkluzja na końcu dzieła. Sugeruje, że walka człowieka z dżunglą będzie trwała wiecznie, a kolejni pionierzy będą toczyli wyczerpujące zmagania z dziczą. Szkoda, że na przestrzeni tych 90-lat okazaliśmy się przeciwnikiem zbyt mocnym dla natury, który dopiero stara się opanować i ogarnąć zgliszcza jakie po sobie zostawia.

Film jest krótki, a historia w nim opowiedziana dosyć prosta. Jednak sposób jej nakręcenia i przekazania wart uwagi, a film należy potraktować jako bardzo autentyczny i ciekawy obraz rzeczywistości z przed niemal wieku. Mocne 7 ode mnie.

n0_thx

Witaj

Bardzo ciekawy opis zamieściłeś, pragnę obejrzeć to dzieło! Niestety nigdzie nie mogę znaleźć wersji z angielskimi napisami? Nie wspomnę już o polskich :P

Może jakąś podpowiedz gdzie obejrzeć to dzieło?

Widziałem debiut filmowy duetu Merian C. Cooper i Ernest B. Schoedsack całkiem ciekawy jeśli ktoś interesuje się etnografią i kinem niemym.

Na pewnej stronie mianowicie magazyn kultury niepokornej pojawił się ostatnimi czasy obszerny artykuł na tenże temat. Polecam zajrzeć, podał bym link, ale nasz kochany filmweb, zabrania takich rzeczy niestety.

ocenił(a) film na 7
Roland_Kirk_Rahsaan

Poszukaj bo warto, ale nie łatwo. Sam długo szukałem po sieci i nie udało mi się znaleźć pełnej wersji angielskiej (o polskiej już nie wspomnę:)). Po angielsku znajdowałem tylko fragmenty. W całości film udało mi się znaleźć w wersji francuskiej. Niestety nie pamiętam gdzie i czy jest jeszcze dostępna. Wtedy pojawił się kolejny problem, mianowicie zupełnie nie znam francuskiego :) Ale udało mi się ściągnąć same napisy w serbsko-chorwackim! Serbsko-chorwacki język ma to do siebie, że jest gramatycznie i fonetycznie bardzo podobny do polskiego. Jedynie słówka mogą się różnić, ale często też są podobne. Historia nie jest specjalnie skomplikowana, więc myślę, że jeśli obejrzysz w takiej wersji jak ja, to łatwo ogarniesz fabułę.

PS. Po krótkim przeszukaniu u wujka gogle widzę, że można szybko ściągnąć wersję hiszpańską i wspomniane przeze mnie napisy po serbsko-chorwacku. Także powodzenia i pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 9
Roland_Kirk_Rahsaan

Zawsze można się wybrać do Luang Prabang - projekcja codziennie o 19 ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones