PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=236308}
6,2 1 915
ocen
6,2 10 1 1915
5,4 5
ocen krytyków
Co słonko widziało
powrót do forum filmu Co słonko widziało

Trudno uwierzyć, że autor tej filmowej karykatury nakręcił później psychologicznie przekonującą 'Rysę'... Tutaj do czynienia mamy z kuriozum: od tytułu zaczynając, poprzez zbudowane z pretensjonalnych haseł dialogi czy przeświadcznie, że dobiegająca 30-tki aktorka może zagrać 17-latkę, na braku jakiejkolwiek wiarygodności kończąc. 'Słonko' sprawia wrażenie, jakby nagle w Polsce odkryto istnienie mozaikowej fabuły, znajdując dla niej jedyne możliwe połączenie - z (a jakże!) dość skrajnym obrazem prowincjonalnej beznadziei. W tym kraju do sfilmowania naprawdę jest coś więcej niż tylko zniszczone kamienice i filozofujący margines...

ocenił(a) film na 5
eon_blue

Dominika Kluźniak miała wtedy 25 lat - nie "dobiegała 30-tki" raczej. Jeśli już, to była dwudziestokilkuletnia.

eon_blue

Zgadzam się w pełni. Tak naprawdę nie wiadomo co chcieli pokazać twórcy tego filmu. Dialogi sztuczne, film niespójny.

orysiak

A do tego te i tak liche dialogi były ledwo słyszalne. FIlm właśnie sie skończył (TVP 2) i poczułam ulgę. Oglądałam na upartego tylko dlatego, że starałam się coś z niego zrozumieć.

Nie... ja się dalej wypowiadać nawet nie będę. Ile razy próbuję przekonać się do polskich filmów (a przynajmniej dramatów) kończy się jeszcze gorzej. Wyjątkiem jak dotąd jest tylko Sala samobójców a i to bardziej ze względu na samą tematykę, niż realizację.

ocenił(a) film na 6
anusza

No właśnie, mam takie same oczucia. A przez słabo słyszalne dialogi, film dużo stracił.

eon_blue

Kluznik miała 25 lat i nie grała 17-latki, to ze w filmie pada zdanie "mam 17 lat" nie oznacza ze jej postac tyle miała, a jedynie tyle za klamała.. Dziewczyna miala na oko 7 letniego syna... Po drugie jesli dla ciebie prawie 200-tysieczne miasto to prowincja, to nie mam wiecej pytan. A po trzecie, gdzie ty tam widziales "filozoufujacy margines"? Spałes na całym filmie czy co? Na kuriozum to zakrawa twoj wpis...

sever

Zanim zaczniesz się wymądrzać, upewnij się, że sam nie przespałeś filmu. Dziewczyna miała 17 lat, a jej wiek był istotny dla fabuły (bo w końcu dała się zrobić na kasę, na każdym kroku podkreśla się to, że jest jeszcze młoda i naiwna). Nie miała syna, tylko młodszego brata. A prowincja to prowincja - ilość mieszkańców nie ma znaczenia. Za słownikiem: "termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego".

eon_blue

To był jej syn...

sever

Cytat zaczerpnięty z oficjalnego streszczenia filmu (całość choćby na stronie filmpolski.pl):

"Niestety, ufna i zdeterminowana nastolatka pada ofiarą oszusta, rzekomego organizatora norweskich wyjazdów na zbieranie ziół. Mimo problemów Marta jest pełna optymizmu i wiary w realizację planów. Nie skarży się, nie narzeka, z pokorą znosi swój los, próbując zdobyć 160 dolarów na wpisowe i jeszcze 300 dolarów na wyjazd. Ciągnie wszędzie ze sobą młodszego brata, którym się opiekuje, wyręczając zapracowaną matkę."

eon_blue

A widziałes film? Czy tylko opierasz sie na opisach z netu i hasłach z wikipedii? Litosci...
To ze chłopak jest jej synem, okazuje sie na koncu. Taki twist, wiesz - sprawdz sobie hasło w słowniku (najlepiej jakims papierowym), jesli nie jestes pewny znaczenia tego słowa.

sever

Sprawdziłem. Twist to taniec towarzyski, muzyka do tego tańca lub słoik z hermetycznym zamknięciem. Na końcu filmu żadnej z tych rzeczy nie widziałem.

eon_blue

Słabo - kiepskie poczucie humoru i nieumiejetnosc przyznania sie do błędu. Z mojej strony EOT, bo nie ma juz o czym gadac.

sever

Od początku nie było o czym gadać.

ocenił(a) film na 6
eon_blue

Co do kwestii czy chłopiec był bratem czy jednak synem tej dziewczyny, bym się zastanawiała.
Pod sam koniec filmu Marta zwraca się do niego słowami: "syneczku, oddychaj", co wskazywałoby, że jednak naprawdę był to jej syn, nie znajduję innego powodu dla, którego miałaby się tak do niego zwrócić.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones