PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=695382}

Cuda

Le meraviglie
6,2 2 820
ocen
6,2 10 1 2820
7,1 13
ocen krytyków
Cuda
powrót do forum filmu Cuda

ale ogólnie produkcja na plus. Nie pozwoliłabym tak żyć moim dzieciom...

ocenił(a) film na 7
brudna91

SPOILERY! Faktycznie - rzadki przypadek, że film można zrozumieć (lub próbować zrozumieć) dopiero po skończonym seansie. Najprawdopodobniej powodem są te surrealistyczne wstawki i enigmatyczna puenta. A film przecież świetny - zdjęcia, prowadzenie aktorów, realizm i naturalność - rewelacja. Nawet niewyjaśniona motywacja w działaniach bohaterów czy luki w charakterystyce postaci. Ale nie można mówić, że końcówka psuje film. Ona umożliwia jego odczytanie. Nie jest ono oczywiste i ciekaw jestem, jak inni to widzą, ale w pierwszym momencie pomyślałem, że Gelsomina nie żyje. Któraś z córek powiedziała przecież "Duch". Ale co się stało? Zginęła na wyspie? Utonęła? A może została zabita? Wcześniejsza scena pokazywała pakowanie rzeczy Martina - pójdzie do więzienia. Za co miałby pójść? Ale to niepotrzebne domniemania. Wszystko, co wiemy, to fakt, że Gelsomina opuściła dom. Dorosła. Przed tym przecież chronił ją ojciec. Próbował uniemożliwić jej dorastanie. Mówił o niej jak o dziecku, traktował jak dziecko, kupił wielbłąda, który podobał jej się, gdy była dzieckiem. Utrudniał podejmowanie samodzielnych decyzji. Próbował stworzyć raj, a ona wolała cuda wolności. I takie odczytanie filmu umożliwia mi właśnie końcówka. Bez niej nie wiedziałbym, o czym on jest. I to jest niestety jego słabość. Zbyt to metaforyczne. Nie lubię takich zewnętrznych zwięczeń.