PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109908}

Czarna Dalia

The Black Dahlia
5,9 22 751
ocen
5,9 10 1 22751
4,2 12
ocen krytyków
Czarna Dalia
powrót do forum filmu Czarna Dalia

Straszliwie brakuje mi takich filmów w dzisiejszych czasach :) Ten klimat aż bije ze zwiastuna. De Palma to reżyser nierówny, ale niesamowitym optymizmem napawa fakt, że Scarlett Johansson ma chyba najlepszego agenta na świecie i w byle czym nie grywa :)
Czuję, że to projekt, na który warto czekać. Nawet Hartnett (o dziwo) mi tu pasuje. Jego charakterystyczny głos sprawia, że świetnie się go słucha w filmie noir ;)

Albertino

De Palma swoim obrazem być może sprawi, że na nowo odkryjemy dawno zapomniany klimat czarnych filmów. Tylko co tam robi Hartnett? Czy zdoła "pociągnąć" film we właściwą stronę? Wolałbym zobaczyć innego, bardziej utalentowanego aktora w roli głównej. Np. Nortona (dlaczego on wciąż nie gra u najlepszych i z najlepszymi?). A tak poza tym, to Swank świetnie wygląda:)

La_Pier

Mi też Hartnett nie pasował, ale jak obejrzałem zwiastun to trochę się przekonałem. Może nie jest on wielkim aktorem, ale od ekranu też nie odstrasza ;)
Co do świetnego "wyglądania" to moim zdaniem miodniejsza jest w zwiastunie Scarlett :)

Albertino

Mi także bardziej podoba się Scarlett ;)

Hartnett mi nie przeszkadza, tak jak napisałeś głos ma rewelacyjny, może grą też nas zaskoczy.
Film może być bardzo bardzo dobry. Z niecierpliwością na niego oczekuję.

Wiecie może co to za melodia od połowy trwania trailera sie przewija w tle? Bardzo mi się spodobała :)

ocenił(a) film na 6
milczacy

Owszem zapowiada się kapitalny filmik. Brian De Palma filmy potrafi kręcić, wprawdzie daje czasem ciała ale jak już mu jakiś wyjdzie to na całego. Zdjęcia Vilmos Zsigmond - trzeba coś dodawać ? Muzyka James Horner, a w dodatku scenariusz oparty na podstawie książki twórcy m.in. LA. Confidential. No i rewelacyjna obsada... Tego nie można spieprzyć. Tak w ogóle to już po zwiastunie widać trochę zbliżony klimat do Tajemnic LA i bardzo dobrze zresztą, bo to świetny wzorzec...

ocenił(a) film na 5
Albertino

Mi tam Hartnett nie pasuje do takiego filmu, już lepszy byłby Clive Owen albo Johnny Depp, a chrypiący głosik to jednak nie wszystko. Co nie zmienia mojego entuzjazmu tym projektem; jakże dawno nie było na ekranach filmu noir! Pytanie jest takie, czy De Palma udźwignie jeszcze ten dogorywający gatunek? Bądźmy dobrej myśli:)

ocenił(a) film na 5
Albertino

Mi tam Hartnett nie pasuje do takiego filmu, już lepszy byłby Clive Owen albo Johnny Depp, a chrypiący głosik to jednak nie wszystko. Co nie zmienia mojego entuzjazmu tym projektem; jakże dawno nie było na ekranach filmu noir! Pytanie jest takie, czy De Palma udźwignie jeszcze ten dogorywający gatunek? Bądźmy dobrej myśli:)

Thommy

Zdaje się, że noir to już zapomniany gatunek, ale coraz częściej słyszy się o chęciach powrotu do niego. Jak dobrze pójdzie (a słyszałem, ze film jest niezły) to będzie to jedyny godny tego miana czarny film od czasu "Fatalnego romansu", który (UWAGA!) miał swoją premierę 12 lat temu...

ocenił(a) film na 6
Albertino

Dodać należy że równie dobrze jak Black Dahlia zapowiada się pokrewny gatunkowo Hollywoodland który w tych dniach miał zdaje się premierę...

Albertino

Mi również nie pasował Josh, ale na zwiastunie trochę się do niego przekonałam. I ktos wyżej napisał, że Norton by pasował - całkowicie się zgadzam ^^

ocenił(a) film na 5
Skylaria

Hm, film ma bardzo kiepskie recenzje u krytyków, co nie wróży mu dobrze. Wyniki kasowe też nie rzucają na kolana; oby rzecz ta nie okazała się na tyle kiepska, jak skłonni są twierdzić malkontenci. Jednak z drugiej strony - kiedy De Palma nakręcił ostatnio jakiś dobry film? "Misja na Marsa" i "Femme Fatale" to raczej kaszany, a udany powrót do kina noir do łatwych nie należy... No, trzeba czekać, takie życie:/

Thommy

Co do tego, że "Misja na Marsa" to kaszana, to się nie zgodze. Mi się ten film bardzo podobał. Miał swój ciekawy i niezwykły klimat i za to m.in. go bardzo cenię...

ocenił(a) film na 8
Thommy

nie ma kiepskich recenzji , a przynakmniej nie wszędzie .:
-w stanach ma dosc kiepskie
-w europie duzo lepsze: czytalem b.pozytwne, z anglii , z reichu i od żabojadów
- bylem na forum (niestety nie moge go odnależć,,,) francuskim o tym filmie : opinie sa bardzo podzielone , ogólnie nikt nie wystawił mu sredniej oceny , wszyscy dają oceny krańcowe, albo fantastyczny albo całkowita lipa... to raczej dobrze swiadczy o filmie poniewaz jest kontrowersyjny.
od dawna depalma ma opinię reżysera którego można tylko kochać albo nienawidzić.
wiele osób nie widzi tego co u niego ważne: kamera jest głównym bohaterem jego filmów. wiekszosć zauważa : o fajne ujęcie ! tylko nikt nie pomysli dlaczego własnie tak to ujął?

ocenił(a) film na 10
bennyblanco

Nie tylko film ma bardzo kiepskie opinie krytyków,
ale też super niskie oceny publiczności.
Szykuje sie kolejny niewypał.

ocenił(a) film na 8
fenomenonumeroone

niewiem czy to będzie dobry film ale oto kolego pozytywne opinie,bez problemu można znalezć wiecej, nie wklejam francuskich bo i tak nikt niezrozumie, ale w sumie trzeba pamietać ze krytycy to hipokryci , biora kasę od dystrybutorów żeby pisać dobrze filmach 9np. w Gazecie W), pozatym są to frustraci ,w większości, którzy marzyli o karierze filmowca a teraz piszą recenzje :

micheal blodhward:
.watching The Black Dahlia was
heaven -- like experiencing a
'40s noir, but one as seen
backwards through the lens of an
Italian giallo director such as
Dario Argento or Mario Bava.
(De Palma has always crossed
abstract elegance with a lot
of boyish prankishness.) The
film is pure design that has
been pushed into nightmare and
freakishness yet that never loses
its poise. This is 'the movies'
conceived of as the ultimate
psychedelic, and not as a
waking dream but as a
waking nightmare."

za efilmcritic:

“The Black Dahlia” is a great film and if it does anything, I hope that it will remind other just what a powerful director Brian De Palma can be when he is firing on all cylinders. Although it may lack the manic invention of such masterworks as “Blow Out” or “Femme Fatale,” the craftsmanship and attention to narrative detail may come as a shock to those short-sighted critics and audiences who have unfairly dismissed him over the years as a hack who has the visual skills but who couldn’t tell a simple story to save his life. Here, he tells a staggeringly complex story in a straightforward manner that will have even the most dedicated naysayers grudgingly admit at a certain point that they guy can indeed tell a story without any of his violent, go-for-baroque set-pieces. (Of course, sly devil that De Palma is, it is at that very point that he springs on them one of the best violent, go-for-baroque set-pieces of his entire career.) In the hands of an ordinary filmmaker, “The Black Dahlia” might have been an intriguing film noir fantasy that probably would have faded from mind fairly quickly. Thanks to De Palma, it has been transformed into a grisly work of art as gruesomely haunting as the murder it chronicles.

ocenił(a) film na 10
bennyblanco

Ocena na imdb-5,5, jak to można wytłumaczyć

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones