PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=869059}

Czarny telefon

The Black Phone
6,5 27 384
oceny
6,5 10 1 27384
6,2 21
ocen krytyków
Czarny telefon
powrót do forum filmu Czarny telefon

Oglądając film miałem wręcz wrażenie, że jest to prequel do czegoś co dopiero ma nadejść.
Zastanawiałem się oglądając ten film co łączy głównego bohatera i mordercę.
Oboje słyszą telefon czyli wskazuje to na to, że posiadają jakieś paranormalne zdolności kontaktu z duchami. Więc zapewne morderca w przeszłości sam był ofiarą, początkowo tchórzliwy dopiero w chwili zabicia swojego oprawcy stał się bezwzględnym mordercą polującym na dzieci. Wydaje mi się, że jego zabiegiem było znalezienie dziecka takiego jakim on był, kiedyś. Sam zdawał sobie sprawę jak wielkim cierpieniem jest samotność, w momencie gdy schodzi by oglądać śpiącego chłopaka; moim zdaniem wtedy przypomina mu się on sam z lat młodości.
Wysnuje nawet teorię, że szukał przez tak długi czas dziecka, które go zabije. By w końcu skończyć swoje bezsensowne życie, w którym to ciągle myślał o krzywdzie jaką wyrządził mu w przeszłości jego oprawca. Maski jako aspekt ukrywania siebie przed światem, strach bycia ocenianym.
Wydaję mi się, że kolejna część będzie ukazywała Finn-a jak bardzo zmienił się pod wpływem zabójstwa i przechodzi "na czarną drogę"
Zastanawiam się również nad kwestią "domu na przeciwko". Gdy w retrospekcji widzimy jak długowłosy blondyn urządza bijatykę w sklepie, gdzie nie pobił swojego rekordu w painball-a to do domu go przywożą policjanci.
Czy jest on powiązany w jakiś sposób z mordercą? A może mordercą był właśnie jego ojciec?

MikiomEM

Ciesze sie ze to napisałes bo moje odczucia są podobne ale pójde jeszcze o krok dalej...chociaz jest to mocno naciągane...jak zobaczyłam po raz pierwszy Finneya pomyslalam ze to jakas retrospekcja i gra on młodego E.H. Po obejrzeniu, film zaczęłam analizowac i pojawil sie w moim umyśle pomysl ze Finney to tak naprawde młody Grabber. Fizyczne podobieństwo, dlugie włosy. Skoro byla mozliwosc komunikacji z duchami to moze byc i jakas zakrzywiona czasoprzestrzeń. Dlaczego duchy nie kontaktowaly sie z innymi ofiarami (bo zakladam ze tak bylo) np.z tym przyjacielem Finneya? dlaczego tylko Finney przeżył? Nie pasuje mi tylko brak siostry (za to mamy brata) ale moze ojciec ozenil sie po raz drugi i miał syna? Widac na koncu ze Finney przeszedł jakas przemiane, tak jak napisales, moze wtedy zaczął rodzic sie w nim Grabber. Dlaczego postac grana przez E.H. uzywa pasa? Dlaczego nie kabla czy po prostu ręki? Moze Finney powiela schemat swojego ojca? Komentujący tu narzekają ze nie poznalismy historii Grabbera....a może jednak? Ogólnie spodziewalam sie czegos innego po tym filmie.....i czemu kurde ten dzieciak nie poukladal wszystkich tych dywanów, materaca (czy on byl przymocowany do tej podstawy a podstawa do podłoza?) Kurde wspiąłby sie rozwalil okno i sie wydostal...

ocenił(a) film na 5
MikiomEM

Jak nie będzie drugiej części tego filmu to totalnie nie rozumiem po co on powstał. Przecież my totalnie nic nie wiemy i się nie dowiedzieliśmy kim był ten morderca, o co be z tym telefonem, czemu ten ziomek nosi maskę itd...

ocenił(a) film na 7
MikiomEM

Eee, wydaje mi się, że za bardzo doszukujecie się w tym wszystkim symboliki i ukrytych znaczeń. Nie zapominajmy, że film powstał na podstawie 20-stronicowego opowiadania, więc raczej nie kryje się za tym nie wiadomo jak rozbudowana intryga. Jak dla mnie maska oraz różne konfiguracje, w jakich morderca ją nosi (raz zasłania całą twarz, raz tylko górną część itp) ma pokazywać różne osobowości zamieszkujące w jego ciele. Również w kwestii "daru", który łączy typa z Finnem, nie szukałabym specjalnych powiązań - zakładam, że tak jak w przypadku Cole'a i Vincenta z Szóstego Zmysłu jest to zwykły przypadek. Jeśli chodzi o blondyna, tego od bijatyki, to owszem, pokazano, jak wysiada przed domem mordercy - ale znowu, widzieliśmy to z perspektywy Gwen w jej śnie, więc raczej była to wskazówka, gdzie szukać Finna, a nie prawdziwe zdarzenie (podobnie jak sen, w którym Finn walił w zamknięte drzwi od środka, krzycząc o pomoc). A co do rozwalenia okna, to raczej nie dałoby się go po prostu rozbić. Jeżeli pomieszczenie było wyciszone, to najpewniej szyby też zostały jakoś wzmocnione, więc jedyna nadzieja w otwarciu go...

ocenił(a) film na 8
Komplet_Kluczy_Plaskich

Dokładnie, myślę podobnie. Po co kolejny film z grzebaniem w przeszłości psychola? Takich filmów są setki. Tutaj najważniejsze było to czy dzieciak się wydostanie czy przeżyje. Mnie osobiście nie interesuje ani nie interesowało podczas seansu dlaczego Wyłapywacz to robił, bo podobnych filmów widziałam wiele. To było coś innego dlatego plus.

ocenił(a) film na 7
MikiomEM

Właśnie jestem po lekturze.. i widzę to tak: " Zastanawiam się również nad kwestią "domu na przeciwko". Gdy w retrospekcji widzimy jak długowłosy blondyn urządza bijatykę w sklepie, gdzie nie pobił swojego rekordu w painball-a to do domu go przywożą policjanci." Ten długowłosy blondyn to jeden z duchów, Fin przypomina sobie, jak go poznał.. byl wtedy młodszy i już sie naraził długowłosemu, dlatego ten w rozmowie telefonicznej powiedział mu, że nie pomaga mu, tylko chce zemsty. Retrospekcja wyjaśnia, dlaczego chłopcy się nie lubili:) Fin wyraźnie zapytał chłopaka chwilę przed, dlaczego mu pomaga...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones