PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=805204}

Czas krwawego księżyca

Killers of the Flower Moon
7,2 42 427
ocen
7,2 10 1 42427
7,6 56
ocen krytyków
Czas krwawego księżyca
powrót do forum filmu Czas krwawego księżyca

Za głupi na film...

ocenił(a) film na 7

Nie żebym był rozczarowany, psychologicznie/kulturowo film jest świetny. Wątek złego białego który nie tylko zabija Indian ale jeszcze traktuje "czerwonych" jak inny gatunek podczłowieka, niszcząc ziemie, kulture, działa też wedle własnego prawa, znany jest widzom od lat. Lubię sposób w jaki Scorsese reżyseruje filmy a już z pewnością lubię długie zapoznawanie się z fabułą, filmem, utożsamianie się z ludźmi i ich motywami.
DiCaprio to mój jeden z topowych aktorów, w filmach właściwie zawsze gra bystrego i energicznego mężczyznę przede wszystkim myślącego, dlatego uderza we mnie ta forma przedstawiona jego postać jako po prostu przysłowiowego głupka. Śmieszy mnie to ale też mi to przeszkadza w jakimś stopniu. Macie podobnie? Przypomina mi się film "Lektor" patrząc na Postać Leonarda w filmie którego też lubię i doceniam. Oprócz tego film trochę Mi się dłuży w niektórych etapach, co byłem pewny że oglądając ten film nie nastąpi. Morderstwa i sposób ich realizacji mało wzbudzający współczucie. W tej machinie pędu za pieniędzmi zabijanie niewygodnych ludzi, odniosłem wrażenie że wyglądało jak dodatkowa robota po godzinach dla każdego, dla każdego kto chciał zarobić byle jaki grosz.
Zdecydowanie film na plus, reżysersko, aktorsko, z fantastycznymi ujęciami, pokazaną kulturą i bezdusznością ludzi. Zaraz o obejrzeniu nasunęła mi się też jedna ciekawa myśl, nad którą już nie raz myślałem - dobrze że Biali z Europy zdołali opanować tylko/aż Amerykę północną... Jakie macie odczucia?

ocenił(a) film na 7
Levareq

Ja mam takie odczucie, że przede wszystkim sama historia nie jest jakaś wybitnie szokująca i niezwykła. Wychowakem się na książkach o Indianach i zdarzeń, i to ciekawszych, gdzie biali z żądzy i chciwości mordowali Indian było bez liku. Sytuacja przedstawiona w filmie i tak jawi się mało szokująca przy tym co czytałem l. Jeśli chodzi o sam film to dobry, chociaż do bardzo dobrego IMHO trochę brakuje. Aktorsko podobał mi się De Niro, ale to już było. Film bardzo długi, ale od momentu przybycia agentów federalnych wyjaśnianie śledztwa idzie szybko i prosto. Szkoda.

ocenił(a) film na 7
Levareq

„Zaraz o obejrzeniu nasunęła mi się też jedna ciekawa myśl, nad którą już nie raz myślałem - dobrze że Biali z Europy zdołali opanować tylko/aż Amerykę północną...” haha, tam gdzie się pojawili wprowadzali dostatek, wolność słowa, demokracje, ale taki tłuk jak ty nie potrafi tego docenić, spójrz na to co się dzieje w państwach trzeciego świata, ale no tak, lepiej nienawidzić swojej własnej rasy i od razu samego siebie, bo tak powiedziały zachodnie media, kontrolowane przez sam możesz sprawdzic kogo ;)

ocenił(a) film na 7
Kapp1

Trzeba być nie tyle co tłukiem a wyjątkowym debilem żeby nie wyczuć tam lekkiej ironii i pozostawionego pola do własnego zdania/własnej opinii ale taki kretyn internetowy jak Ty potrafi od razu kogoś tłukiem nazywać. Nie nienawidzę swojej własnej rasy bo nie napisałem tak, a twoje słowa potwierdzają przeinaczanie kontekstu pod swoją wypowiedź, oraz internetową brawurę, chamstwo, brak wyczucia i manier, które zwykle tępie w dokładnie taki sam sposób jaki prowokujesz swoim żałosnym wpisem. Zapewniam Cię że wiem więcej co się dzieje nie tylko w krajach trzeciego świata, ale i ogólnie na świecie, jak i o rozwoju kultur i cywilizacji.

ocenił(a) film na 7
Kapp1

Przepraszam, ale dla kogo oni wprowadzili dobrobyt, dostatek i takie tam? Większość narodów indiańskich z tych terenów po prostu eksterminowali, więc powiedz mi, wczuwając się w perspektywę takiego martwego Indianina, co on na tym zyskał?

ocenił(a) film na 8
Kapp1

Europejczycy w pewnym momencie mieli pod swoim zarządem Ameryki, Afrykę, Australię, Indie, a nawet Chiny. Część z tych zdobyczy utracili dopiero w XX wieku. Co przynieśli? Nowe klęski chorób (nieznane populacji wirusy), głodu (w samych Indiach szacuje się to, iż ofiarami głodu i chorób po wejściu cywilizowanych Europejczyków było ok. 50 mln ludzi), eksterminacja (Kongo - połowa ludności, Ameryki - szacuje się 90% spadek populacji rdzennej ludności), niewolnictwo i przetrzebienie mieszkańców Afryki, wprowadzenie sztucznych podziałów (Rwanda), grabież gospodarcza i jeszcze wytrzebienie kultur rdzennych mieszkańców obu Ameryk, Australii i Afryki. Liczyła się tylko kultura broni palnej. "Czas krwawego księżyca" powstał na podstawie reportażu opisujących prawdziwe wydarzenia. Zresztą świetna książka, polecam.

Źródło: https://wielkahistoria.pl/kolonializm-w-xix-wieku-krwawy-bilans-nieludzkiej-poli tyki-mocarstw/
Holokaust Indian. Co ich zabiło? | CiekawostkiHistoryczne.pl
Pod artykułami znajduje się bibliografia, warto sięgnąć. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones