PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4794}

Czas zabijania

A Time to Kill
7,7 81 025
ocen
7,7 10 1 81025
6,4 14
ocen krytyków
Czas zabijania
powrót do forum filmu Czas zabijania

Oglądałam film po raz drugi i zauważyłam nielogiczności. Jak morderca, który zamordował
z zimną krwią może zostać uznany za niewinnego? Dlaczego tylu ludzi wyszło z tablicami na
ulice i domagało się uwolnienia tego mordercy? Dlaczego został okrzykniętym bohaterem,
skoro dopuścił się takiej zbrodni? I jakim cudem Carl Lee ma mieć proces, dlatego, że jest
czarny? A biali to co, nie mają?
I nie jest argumentem, że mścił się za gwałt córki. Od tego są sądy. Nawet sędzia Anna
Maria Wesołowska potraktowałaby motyw jego działania jako czynnik mogący zmniejszyć
karę, ale litości, ZAMORDOWAŁ i ma to być mu puszczone płazem?!
Poza tym ten sam, stary jak świat schemat. końcowy. Wychodzi adwokat, mówi piękną,
wzruszającą mowę końcową i wszystko kończy się pięknie.

Mimo wszystko nie nudziłam się oglądając film, a szczególnie przypodobał mi się Spacey
grający rolę prokuratora. Zresztą bardzo lubię tego aktora. Jak facet wrzeszczał, to miałam
dreszcze :) Filmowi dałabym 4, plus gwiazdka za Spacey'a, więc łączna ocena-5/10

ocenił(a) film na 7
kashia_

Absolutnie się z Tobą zgadzam, film dobry, końcowa mowa obrońcy Carla wzruszająca, ale po zakończeniu filmu poczułam niesmak. Facet działa w afekcie, zabija dwóch ludzi, staje przed sądem i co? Nic, wychodzi jako niewinny w dodatku bohater. Załóżmy, że w przyszłości ktoś zgwałci mu syna albo żonę i co, znowu wpadnie z karabinem i będzie strzelał na oślep?? Na pewno nie zasługiwał na karę śmierci, ale na wyrok zdecydowanie. Właśnie przez to zakończenie film okazał się banalny, a historia fantastyczna, w żaden sposób nie odzwierciedlająca realiów świata, w którym żyjemy. Generalnie film dobry nic więcej.

Agnisia83

Dobre,nie odzwierciedla realiów świata,w którym żyjemy??To co powiesz na historię O.J.Simpsona?Facet morduje żonę i niewinnego kolesia,tylko z powodu zazdrości i sąd go uniewinnia z powodów proceduralnych.Życie pisze lepsze scenariusze niż film.

użytkownik usunięty
llama77

"uniewinnia z powodów proceduralnych"- czyli coś zupełnie innego

ocenił(a) film na 8

Robert Durst - uciekinier podejrzany o dwa morderstwa (żony i przyjaciółki), już na gigancie zabił i poćwiartował trzeciego typa, który prawdopodobnie go rozpoznał i szantażował (Durst pochodzi z bogatej rodziny). Ciało kroił ręczną piłką, szczątki popakował w worki i wrzucił do jakiegoś zbiornika wodnego, okazało się, że wypłynęły na powierzchnię. Wpadł, gdy ukradł w sklepie kanapkę. Przyznał się do poćwiartowania gościa, ale zgodnie z linią obrony twierdził, że go nie zabił. Pozbył się ciała bo niby obawiał się "jak to będzie wyglądało" w kontekście jego przeszłości (podejrzenia o 2 morderstwa), a dlatego wyjechał bo chciał mieć spokój, być incognito (taki prześladowany tragicznymi zbiegami okoliczności bidulek). Został uniewinniony w sądzie - ława przysięgłych śmiała się z jego żartów podczas procesu... a przypominam - gość przyznał się, że skroił człowieka, jak rzeźnik. Taka HAmeryka.

ocenił(a) film na 8
creep_

Brawo za celną odpowiedź ! Taka właśnie jest Ameryka ! Pisałam pracę magisterską na tej jej systemu penitencjarnego.

creep_

https://viva.pl/ludzie/newsy/historia-robert-durst-proces-milioner-seryjnym-mord erca-128475-r1/

ocenił(a) film na 6
Agnisia83

Zabił ludzi którzy zasłużyli na śmierć. Wyszliby z więzienia i po 10 latach znowu by gwałcili i popełniali inne przestępstwa. Tak jak mówił Jake Brigance " problem jest to iż wykonuje się za mało wyroków kar śmierci".

gogal1204

on nikogo nie zabił,on tylko posprzątał śmieci

gogal1204

i masz rację że zasłużyli na śmierć i że by wyszli po kilku latach . z Batman Początek zapamiętałem pewien cytat"przestępcy żerują na pobłażliwości społeczeństwa"

ocenił(a) film na 6
dawid10809

Wyrwał chwasta.

gogal1204

Chwasta ? To gorsze niż chwast

gogal1204

ale ja bym ich nie zastrzelił,tylko dałbym im kąpiel z tosterem albo suszarką

użytkownik usunięty
dawid10809

Za co ? Bo zgwałcili jakąś dziewczynę ?

Zmieniłem już poglądy w tej sprawie ... nieco inaczej ocenuam te sytuacje wiec komentarz nieaktualny :-)

użytkownik usunięty
ocenił(a) film na 5

zgwałcili ze szczególnym okrucieństwem i usiłowali zabić 10-latkę, jak dla mnie prawo powinno przewidywać w takich przypadkach KS. W ogóle gwałty powinny być surowo karane, a Twój komentarz sugeruje jakby nie było to dla Ciebie nic wielkiego

użytkownik usunięty
Raven1910

Gdyby to było morderstwo to ojciec miałby prawo ich zabić, a tak to był jedynie gwałt.

ocenił(a) film na 5

Chodziło mi raczej o to, że zabić powinien ich wymiar sprawiedliwości. Sądy powinny działać, tak by ludzie wierzyli, że otrzymują tam sprawiedliwość i by nie musieli sami wymierzać kar.

użytkownik usunięty
Raven1910

To prawda, że tylko sądy mają prawo skazywać przestępców na śmierć.

Co czyni gwałt tak ohydną zbrodnią?

ocenił(a) film na 8

Jak w ogóle możesz pisać w taki sposób o gwałcie? Wiesz ile ofiar nie potrafi się po tym pozbierać? Wiesz dlaczego to jest gorsze od zamordowania z zimną krwią? A no dlatego, że przez całe Twoje życie jesteś skazany na obrazy w Twojej głowie. Ciągle widzisz jak oprawca na Ciebie napiera, leży na Tobie,jak jego oczy się zamykają w ekstazie,bo Cie gwałci! Ciągle powraca do Ciebie dźwięk jego obleśnego oddechu, dyszenia. Twoja godność została Ci odebrana. Czujesz się winny, jak zwykły śmieć. Często ofiary najzwyczajniej w świecie są pewne, że sprowokowały swojego oprawcę. Nie wiem jakim trzeba być człowiekiem, żeby uznać gwałt za coś błahego. Taka osoba żyje z odciśniętym piętnem. Ja bym się po gwałcie osobiście nie pozbierała. Poza tym dziewczynka w filmie została okaleczona do tego stopnia, że w przyszłości nie będzie mogła mieć dzieci. No i jeszcze jedno. Dorośli mężczyźni a dziecko, które nawet się jeszcze nie rozwinęło? Mogła jeszcze miesiączki nie mieć. Zwykłe bestialstwo. Poza tym skutkiem gwałtu może być śmierć, a gwałciciele nierzadko zabijają ofiary z wielką brutalnością i chorą pomysłowością. Jeśli nadal jesteś nieprzekonany, śmiem sądzić, że z Tobą jest coś mocno nie tak.

OliwiaLuna

Lol, jak w ogóle można napisać że gwałt jest gorszy niż morderstwo, czyli całkowite unicestwienie kogoś chyba tylko najgłupsze feministki tak mogą myśleć.

ocenił(a) film na 8
BOB_76

Obrazasz mnie w dodatku kompletnie nie rozumiejąc przekazu mojego komentarza. No ale jestem ciekawa, czy chciałbyś, żeby ktoś Cię napadl, zgwałcił analnie i pozbawił możliwości posiadania dzieci. :) ciekawe jakbyś się czuł. Dla mnie takie coś jest gorsze od śmierci bo umierasz powoli od środka. Jeśli nie masz odpowiedniej opieki medycznej i wsparcia. Często pod wpływem takich zdarzeń ludzie popełniają samobójstwa. Także nie wiem. Weź idz się lecz albo coś. Skoro pierwsze co robisz to upatrujesz we mnie najgłupsza feministkę. Chory jesteś jakiś. :D nudzi Ci się na kwarantannie, że odkopujesz takie stare komentarze. Pozdrawiam ciepło i zycze aby żadna kobieta z Twojego otoczenia nie musiała tego doświadczyć, żebyś nie musiał sam się przekonać jakie to bolesne doświadczenie. Buziaczki.

ocenił(a) film na 6
Raven1910

Idealizm. Świat niestety tak nie wygląda i sądy często nie spełniają swojej roli. Poza tym kara śmierci nie jest karą sprawiedliwą bo uwalnia przestępcę od uciążliwości jaką jest dożywocie. Dożywocie w złych warunkach - podkreślam ZŁYCH to kara gorsza. Poza tym zdarzały się w USA pomyłki kiedy niewinnego uśmiercano. Nikt z nas nie chciałby być efektem takiej pomyłki...

ocenił(a) film na 7

GMOD
Z uśmiechem na ustach życzę aby Ciebie kiedyś ktoś zgwałcił ze szczególnym okrucieństwem, bo przecież to błaha sprawa.

użytkownik usunięty
Z_na_poddaszu

Byłem wtedy młodszy i nie miałem pojęcia, o czym piszę. Przepraszam.

ocenił(a) film na 10

Jedynie gwałt??? To mało??? To wyobraź sobie że ktoś okrutnie gwałci twoje dziecko/siostrę/ matkę... To takie nic i nie warte kary??? Jakim trzeba być "zje*em żeby napisać "jedynie gwałt"..... ja pier*ole!

gogal1204

TAK!!!

ocenił(a) film na 9
Agnisia83

założę się, że mój komentarz zginie w tłumie innych, ale i tak spróbuję w telegraficznym skrócie odpowiedzieć na te wątpliwości
to nie jest tak, że zamordował i wyszedł na wolność - o nie, to nie tak prosto
morderstwo morderstwu nie równe
prokuratura zarzuciła mu morderstwo I stopnia - nie wydaje mi się, żeby sąd USA zasądził (nie mówimy tu o ugodach) kiedykolwiek za taką zbrodnię karę niższą, jak 30 lat pozbawienia wolności, zaś gdzie jest kara śmierci, właśnie egzekucja jest najczęstszym zakończeniem
i tu jest sedno - został oskarżony nie mniej, nie więcej jak o morderstwo I stopnia
ława przysięgłych orzekając "niewinny" nie uznała, że nie popełnił żadnej zbrodni, lecz że cokolwiek by nie zrobił, nie było to morderstwo I stopnia - w tej sprawie orzekano

ocenił(a) film na 5
juuulek

Masz jakieś źródło do tych informacji? Bo jeśli faktycznie jest tak jak mówisz to całkowicie zmienia mi to odbiór filmu, dzięki.

ocenił(a) film na 6
Raven1910

Nie potrzeba źródła. Wywód jest logiczny i precyzyjny"(...)i tu jest sedno - został oskarżony nie mniej, nie więcej jak o morderstwo I stopnia
ława przysięgłych orzekając "niewinny" nie uznała, że nie popełnił żadnej zbrodni, lecz że cokolwiek by nie zrobił, nie było to morderstwo I stopnia - w tej sprawie orzekano"
Tutaj nie orzekano czy to dobrze , że sam wymierzył sprawiedliwość czy źle, ale czy zamordował z zimną krwią i z premedytacją. Ojciec tej dziewczynki ewidentnie zrobił to pod wpływem silnych emocji i działał w afekcie. A to już jest okoliczność łagodząca i mogła zostać przez ławę przysięgłych uznana. Wg mnie nie powinien być oskarżony o morderstwo I stopnia tylko z lżejszego paragrafu i wtedy byłaby szansa, że trochę jednak by posiedział. Ale prokurator był karierowiczem i ewidentnie w d...e miał okoliczności łagodzące. "Przy/pieprzyć" "czarnemu" i zdobyć poklask ludzi na terenie południa - liczył na karierę polityczną przecież. A więc taki wyrok uniewinniający to uniewinnienie od tego konkretnego rodzaju morderstwa, ale nie od morderstwa W OGÓLE. I tu tkwi sens wypowiedzi użytkownika juuulek.

armarange

Ciekawe wyjaśnienie i argumentacja. Dzięki.

ocenił(a) film na 6
bimini

Proszę.

armarange

Gdzie w takim razie balans i coś w rodzaju "morderstwa w afekcie na osobie, która popełniła gwałt i usiłowała zabójstwo nieletniego dziecka" w amerykańskim prawie? Zgodnie z logiką musiałoby być coś w rodzaju kolejnego procesu w przyszłości albo wyrok łagodniejszy, niż ten co proponowano. W Ameryce od dupy strony te wyroki. Strasznie zero-jedynkowo podchodzą. U nas kompletnie inaczej jest i śmieszy mnie zawsze nazwa grupy na FB 25 lat więzienia albo 100 zł grzywny, bo są czasem takie wahania. Nie wiem co gorsze...

ocenił(a) film na 7
kashia_

Fajny film chociaż nie podobaly mi sie dwie rzeczy. Po pierwsze rezyser narzucil nam poglad na to,ze Lee jest niewinny(wszyskie "złe" osoby zachowywaly sie jak typowe czarne charaktery) .Mysle,ze ciekawiej byloby gdyby to widzowi zostawil ocene tego czy czlowiek zabijajacy w akcie zemsty jest winny czy niewinny. Po drugie zbyt sielankowy koniec filmu.

ocenił(a) film na 8
kashia_

Ciekawe co byś zrobiła na jego miejscu? zastanowiłaś się? może nie powinien ich zabijać, ale zrobił to bo skrzywdzili jego córkę (która miała 10lat). Ja zapewne w takim przypadku postąpiłabym tak samo... jeśli ktoś uderzyłby moje dziecko, nie byłoby do śmiechu, ale gwałt na małej bezbronnej dziewczynce... Jeśli masz dreszcze jak krzyczy Kevin to nie chce wiedzieć co robisz jak masz orgazm!!

ocenił(a) film na 8
minolti

Oglądaliście Lincz albo Dług ?? Filmy na faktach ponad to dziejące się w Polsce. Są wyjątki i historia w tym filmie do nich się również zaliczała. Film bardzo dobry.

witold1981

Powiem szczerze, że ja np. to nie lubię podobnych filmów ze względu na wydźwięk propagandowy, a w latach 90 sporo ich powstało. Taki szał na political corectness.

libella

Otóż to. Film widziałem ze dwa razy kilka lat temu ,ale dobrze go pamiętam jako naiwny i propagandowy.
Zbrodnia Białych rasistów w mowie koncowej okazala sie byc znacznie bardziej okrutna niż wcześniej sądziliśmy.
Pomijając motyw slusznego gniewu murzynów i obronę ich "prawa" do mordowania Białych ,jest tez absurdalny element przedstawienia Bialych rasistów którzy w filmach zawsze gwalcą najlepiej wlasnie czarne dzieci i generalnie robia wszystko co najgorsze ,choć w rzeczywistości nie bylo ani jednego przypadku w ciągu 200 lat istnienia KKK w stanach ,żeby zrobiono cos podobnego do tego w filmie.
Biali rasisci brzydzą sie murzynów i w życiu nie potraktowali by żadnego jako obiektu seksualnego ,tymczasem czarny rasizm (wynikający z poczucia niższości) jest niemal nieodłączny z gwałtem i innego rodzaju znęcaniem się.
Wynika to z genetycznych tendencji ,oraz checi zdominowania i poniżenia ,najczesciej Białej kobiety.
Zbrodnia KKK powinna wiec byc przedstawiona bardziej realistycznie a nie w tak naiwny i tani sposób.
Jestem ciekaw kiedy zacznie się kręcić filmy o takich sytuacjach jak to ,ze dwóch czarnych nastolatków zgwalcilo koleżankę ,ale zostali uniewinnieni ,bo byli gwiazdami szkolnej drużyny futbolowej i musieli grac wazne mecze. Albo o dramacie syndromu sztokholmskiego u kobiet porwanych przez somalijskich piratów. Albo w końcu o tym co się dzialo i nadal dzieje w poludniowej afryce. Kim naprawdę byl mandela etc.

Ottiss14

To trochę jak z filmem "Biali nie potrafią skakać". Można by nakręcić "Czarni nie potrafią myśleć", a "Żółci nie mają duszy". ;).

ocenił(a) film na 6
Ottiss14

Serio twierdzisz, że biali rasiści w Stanach nie gwałcili czarnych kobiet? Haha. Rozumiem, że niewolnice miały dzieci ze swoimi panami z miłości albo biały duch święty je zapłodnił?
A i murzyni przez swoje geny lubią gwałcić? Śmieszne jest to co wypisujesz. :D Typku sam jesteś rasistą, który usprawiedliwia się tym, że murzyni "tesz mnie nie lubiom" ale ukrywasz to pod niby-walką z poprawnością polityczna. :)

"jest tez absurdalny element przedstawienia Bialych rasistów którzy w filmach zawsze gwalcą najlepiej wlasnie czarne dzieci" - Podasz kilka filmów gdzie to zawsze gwałcą najlepiej czarne dzieci? :D

ocenił(a) film na 6
saitek

A i co do RPA. Ta sytuacja jest zbyt skomplikowana by teraz pisać źli czarni, dobrzy biali, czy też dobrzy czarni, źli biali. :) Wszystko by się potoczyło inaczej gdyby biali weszli do Afryki z innym nastawieniem. :D A i chodzi Ci, że Mandela był terrorystą tak?
Ciekawe ile czarnych zginęło przy kolonizacji RPA. :) To co w Kongo zrobiono ok było?:D

saitek

Skąd masz dane o niewolnicach które były zapładniane przez panów?
Film w którym Biali rasiści gwałcą czarne dziecko? Czas zabijania.
A gdzie Biali rasiści gwałcą? Chociażby w serialu Sons of Anarchy.
Jest to pomysł o tyle absurdalny ,że gwałty nawet na mężczyznach to zwyczaj czysto afrykański. Ich sposób na poniżenie wroga.
No ,ale kino rządzi się swoimi prawami ,gdyby pokazać "nazioli" takich jakimi są to widzowie by zbytnio z nimi sympatyzowali.

ocenił(a) film na 6
Ottiss14

"Skąd masz dane o niewolnicach które były zapładniane przez panów?" http://www.bowdoin.edu/~prael/projects/gsonnen/page4.html Strona pierwsza z brzegu z google. :)
"Film w którym Biali rasiści gwałcą czarne dziecko? Czas zabijania. " Ta odpowiedź to żart prawda? Przecież pisałeś, że jest pełno filmów. Liczba mnoga. :)
"Jest to pomysł o tyle absurdalny ,że gwałty nawet na mężczyznach to zwyczaj czysto afrykański." - paranoja. Masz rację gwałcą tylko w Afryce. :D
To jacy są ci naziole czy rasiści? Grzeczni i pomagający co? Wcale nie kierują się nienawiścią i przemocą. :D

Ottiss14

śmieć

minolti

Ale nikt nie ocenia słuszności tego czynu, tylko samego faktu. Zabił czy nie? W takim razie powinien zostać uniewinniony? Odpowiedz mi na te pytania.

ocenił(a) film na 8
NickError

Tak zabił, tutaj nie ma wątpliwości. Czy miał być uniewinniony, nie ja jestem sędzią, na pewno jego czyn nie był zbyt dobrym pomysłem. To już nie te czasy, że "oko za oko, ząb za ząb"

minolti

Po prostu dziwi mnie sam fakt uniewinnienia. Mogli, nie wiem, zasądzić zawiasy czy czas, który już odsiedział podczas procesu za wystarczającą karę. Po prostu dziwi mnie sam fakt uznania kogoś niewinnym czynu, który popełnił. Może i były takie przypadki, ale to dziwne, bo to jakby powiedzieć: "pomimo wykazania ponad wszelką wątpliwość, że zabiłeś stwierdzamy, że nie zabiłeś".
Chyba w "Anatomii morderstwa" był podobny przypadek. Tyle, że tam udało się Jamesowi Stewartowi udowodnić chwilową niepoczytalność sprawcy. Swoją drogą polecam, bo to najlepszy film sądowy, jaki widziałem. Obok "12 gniewnych ludzi", ale najlepszy, który pokazuje przebieg procesu w całości.

minolti

ja nie mam dziecka ale mam młodszego brata , gdyby ktoś go tknął to co by miał w sądzie to pestka w porównaniu co ja bym zrobił

minolti

Myślę, że trzeba mieć dziecko, żeby tak umieć myśleć. A kto nie ma, nigdy tego nie zrozumie.
Bo faktycznie, jest to może niemoralne, ale .. życie!

kashia_

co w tym dziwnego? ze 2 lata temu byla identyczna sprawa na urkainie i goscia uniewinnili. zabil gwalciciela swojej corki. filmowi wiecej smaczku dodal fakt postrzelenia policjanta co zakonczylo sie amputacja nogi, ale jakos wcale nie dziwi mnie jego postawa w sadzie. jest to calkowicie normalne podejscie, szczegolnie jesli sprawca moze uniknac kary lub tez bedzie ona razaco niska, jak niby byla w przypadku wspomnianego w filmie gwaltu sprzed roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones