PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=116971}

Czerwone sorgo

Hong Gao Liang
6,5 1 777
ocen
6,5 10 1 1777
Czerwone sorgo
powrót do forum filmu Czerwone sorgo

Debiut reżyserski Zhanga Yimou. Mam pewną teorię na temat tego filmu, hehe. Otóż pomimo tych wszystkich pełnych zachwytu komentarzy, uważam, że jest to film dość przeciętny, a Złoty Niedźwiedź, którego zdobył on w Berlinie, jest nagrodą polityczną. Jak wiadomo filmowy zachód często wspierał kinematografię z krajów ogarniętych komunizmiem - wystarczy przyjrzeć się polskim filmom w Cannes. A nie da się ukryć, że 'Czerwone sorgo' byłoby innym filmem gdyby w 1987 roku Yimou miał większą swobodę twórczą. Oczywiście nie usiłuję powiedzieć, że nakręcił badziewny film i dostał nagrodę za nic. Wcześniej pracował jako operator przy filmach Chen Kaige'a, a filmy tego drugiego, choć również ograniczane przez ustrój polityczny, cichaczem podbijały Europę. I wydaje mi się, że zachód zdał sobie sprawę z potencjału drzemiącego w tych filmowcach, bo przecież choćby w 'Czerwonym sorgo' jest kilka wspaniale nakręconych i zagranych scen, ale jako całość film się nie sprawdza. Nie da się ukryć, że ten Złoty Niedźwiedź miał swoje konsekwencje, bo potem Yimou, który zyskał w Chinach opinię w zasadzie nieszkodliwego produktu eksportowego, przez co miał większą swobodę, mógł śmiać się swoimi filmami władzy w twarz i to na oczach całego świata. Wracając do filmu: często jest klimatyczny, ale czasami niepotrzebnie rozlazły, a gdy nagle sielankową historię przerywa najazd Japończyków, ma się już wrażenie, że film to istna propaganda przedstawiająca ciemiężony naród. Ogólnie zostaną mi w pamięci sceny w łanach sorga, zachwycająca Gong Li i wspaniałe zdjęcia (zwłaszcza finałowa sekwencja - coś cudownego), ale jako o całości szybko o nim zapomnę, oddając się czasem migawkom.

ocenił(a) film na 10
eon_blue

"wystarczy przyjrzeć się polskim filmom w Cannes"

Rozwiń ten fragment, proszę.

ocenił(a) film na 6
eon_blue

Bardzo piękna, bardzo smutna i bardzo polityczna ballada - 6/10 !!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones