PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=210609}

Czyngis-chan

Mongol
6,5 5 565
ocen
6,5 10 1 5565
Czyngis chan
powrót do forum filmu Czyngis-chan

Nie znam faktów historycznych, nie wiem na ile było w nim wszystko prawdziwe. Widzę jednak film o pechowym życiu przyszłego pogromcy. Tak samo Edypa chcieli się pozbywać gdy przepowiadano mu że takie szkody uczyni. Moim zdaniem jest film o uporze, o odwadze i o sile. O mądrości, o przebiegłości. O braterstwie. O strategii. Jako dziecko uciekać musiał, co chwile go łapan jego wróg, który i tak przed nim czuł strach. A żonę miał na miarę swojej mocy, odwagi. Zostawiał ją co jakiś czas, raz porywany, raz ledwo z życiem uchodzący, innym razem chcę Mongołów zdjegnać pod jednym kodeksem, prawie jak Mojrzesz :) ustawiając ze swoim bogiem przykazania Mongoła. Sceny przy skale boga, sceny z jego ucieleśniem jako wilkiem są oczywiście baśniowe i nie można od nich wymagać logiki; tak samo w ostatniej scenie z burzą, która była pewnie zwykłym zbiegiem okoliczności, ale nigdy nie wiadomo kto trzyma sztame z siłami boskimi.

ocenił(a) film na 7
kksz

Otóż to, wielki Czyngis-chan pokazany nie w blasku chwały zdobywcy połowy Azji, jakiego go znamy, ale w swojej młodości, gdy był poniewierany i ledwie uchodził z życiem. Jest coś oryginalnego i świeżego w tym filmie, co sprawia, że ogląda się go z przyjemnością.

ocenił(a) film na 6
astat_2

Dokładnie takiej opowieści szukam. Bardziej mnie interesuje początek całej historii i jak postać rozwija się i nabywa cechy, które umożliwią mu późniejszy sukces. Z resztą to jest właśnie piękne. Mamy wtedy do czynienia ze śmiertelnym, prawdziwym człowiekiem a nie pomnikiem z laurki.

kksz

@kksz. @astat. Piękne uwagi :) Ja z racji że jestem zainteresowaniami trochę zboczony Azją Środkową, ostrożnie podchodzę do oceny tego filmu. No ale skoro ujmuje on osoby nie znające, nie interesujące się Mongolią, stepami etc., to znaczy że jest on jednak wartościowy i że Bodrow wykonał dobrą robotę.

kksz

Film oparty jest podobno na "Tajnej historii Mongołów" czyli najbardziej prawdopodobnej i obiektywnej kronice mongolskiej zachowanej do naszych czasów. Reżyser na pewno podkolorował trochę scenariusz, aby lepiej wypadł na ekranie, ale ten film jest naprawdę świetnym odwzorowaniem realiów z czasów Temudżyna, wierzeń, zachowań czy nawet wyglądu ludów mongolskich. Film oglądałam jako studentka mongolistyki, więc w sumie bardziej zwróciłam uwagę na aspekty kulturowe niź samą biografię ;) Ale wydaje mi się, że po prostu ludzie sięgający po ten film liczą na sieczkę z podbojów Czyngis-Chana a nie romantyczną powieść o poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi.

kksz

zły film ? Świetny film, już leciwy ale naprawdę doskonałe kino może kiedyś o Husarii zobaczymy taki

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones