PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1127}
7,7 8 711
ocen
7,7 10 1 8711
7,6 8
ocen krytyków
Danton
powrót do forum filmu Danton

Jak nazywa się członek Komitetu Ocalenia Publicznego w czarnym płaszczu? Chodzi mi dokładnie o faceta która podpisuje decyzję o aresztowaniu Dantona po tym jak zrobił to Barère (grany przez Marka Kondrata). Ktoś orientuje się jaki aktor wcielił się w tę postać?

ocenił(a) film na 9
LMNO

Spróbujmy drogą eliminacji - nazwiska członków KOPu są jasne we wszystkich przypadkach, prócz tego jednego:
Robespierre - Pszoniak
Saint-Just - Linda
Barere - Marek Kondrat
Billaud-Varrene - Trela
Collot - Nowiaszak
Couthon - Huk
Lindet - Kociniak
Carnot - Pietraszak

Pozostają 4 nazwiska:
1)Séchelles
2)Saint-André
3)Prieur
4)Prieur-Duvernois

nr 1 odpada - wyleciał z Komitetu sprzed wydarzeń z filmu i został ścięty w tym samym dniu o Danton

Pozostają 3 nazwiska...

I kto grał tę postać?

ocenił(a) film na 9
LMNO

Séchelles jednak jest uwzględniony w cast na IMDB. Grał go niejaki Jean-Loup Wolff. Tylko czy to on jest postacią w czarnym płaszczu? Jeśli tak to chyba jakiś błąd historyczny.

ocenił(a) film na 10
LMNO

Herault mógł być na ławie oskarżonych.

ocenił(a) film na 10
LMNO

1)Séchelles, 2)Saint-André, 3)Prieur, 4)Prieur-Duvernois
Z wymienionych tylko Prieur sygnował rozkaz.

LMNO

Witam, być może odpisuję za późno, ale zawsze to coś. Wydaje mi się, że aktor o którego pytasz, to Czesław Wołłejko. Bo wiem, ze on tam gra, a z twojego opisu, skojarzyłem,że to może o niego chodzi, no chyba, ze to był Krzysztof Globisz, bo on również w filmie występuje. Mam nadzieję że pomogłem.

ocenił(a) film na 10
LMNO

Człowiek w płaszczu to zapewne historyczny Le Bas (Szymon Zaleski). Scena znacząco odbiega od faktów historycznych. Pokazuje jedynie 10 z 18 członków Komitetu Ocalenia Publicznego i Komitetu Bezpieczeństwa Powszechnego, którzy podpisali w nocy z 30 na 31 marca 1794 roku rozkaz aresztowania dantonistów. Dziewiętnasty Lindet (Marian Kociniak), jak wiadomo się nie podpisał. Mamy tu jeszcze malarza Dawida (Franciszek Starowieyski) spoza komitetów. Pozostałych ośmiu członków, którzy parafowali rozkaz zostało zupełnie pominiętych w filmie.
Nie przywiązano też wagi do takiego detalu jak sposób składania podpisów. Patrząc na zdjęcie oryginału rozkazu widać, że pod niektórymi podpisami są duże podkreślenia. W filmie taki zamaszysty "zawijas" zrobił Couthon (Tadeusz Huk), podczas gdy oryginalnie jego podpis jest drobny i niepodkreślony. Przeciwnie pod oryginalnym podpisem historycznego Barere (Marek Kondrat) jest wielkie podkreślenie w kształcie litery "B", a w filmie zupełnie nie widać właściwego dla takiego bazgroła ruchu ręki. Szkoda, można było zadbać o takie smaczki :)

ocenił(a) film na 10
kalakatakimuru

Autopoprawka, Dawid był jednak w tym czasie członkiem Komitetu Bezpieczeństwa Powszechnego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones