PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1038}

Dawno temu w Ameryce

Once Upon a Time in America
8,2 114 544
oceny
8,2 10 1 114544
8,5 30
ocen krytyków
Dawno temu w Ameryce
powrót do forum filmu Dawno temu w Ameryce

Nie pamiętam czy już tutaj komentowałem.
Ale poniżej prezentuję moje przemyślenia po ponownym obejrzeniu tym razem rozszerzonej wersji reżyserskiej.

Zacznę od końcówki gdy Noodles się uśmiecha.
Uśmiecha się bo wie, że pomimo śmierci jego
2 przyjaciół, Max przeżył. Wie to bo zna Maxa i jego gry w znikanie.

Śmieciarka ma znaczenie czysto symboliczne, że 35 lat życia to były śmieci.
A Max miał po prostu plan zapasowy na wypadek gdyby Klucha nie chciał po raz kolejny wejść z nim w układ.

Mafia, która zabija na początku Eve i tłucze Mosesa to ludzie Frankiego, który chce załatwić chłopaków bo weszli z nimi w konflikt przy związkach zawodowych.

David jest oczywiście synem Maxa.
Senator jest oczywiście Maxem (bo i takie tutaj dziwne pytania czytałem).

Chronologicznie ja to widzę tak.
Młodzi zaczynają zabawę w gangsterów, poznają Maxa.

Czasy prohibicji i 12 letniego więzienia Noodlesa to rozkwit ich działalności.

Związki zawodowe i przewodniczący Conelly to zmiana o 180', która ma wpływ na całą resztę życia, czyli 35 lat o które toczą się tutaj dyskusje.

Kończy się prohibicja i trzeba coś robić.
Max wie, że musi zniknąć bo Noodles z nim nie pójdzie w układ z Conellym. Na Florydzie już jest o tym przekonany gdy ściemnia o napadzie na bank federalny.

Pozoruje swoją śmierć. Wcześniej z szacunku tylko do Noodlesa próbując go odwieść od pomysłu napadu, wykorzystuje okazję nerwów za nazwanie siebie wariatem i ogłusza przyjaciela. Zastanawia mnie jedynie poziom jego wyrachowania w stosunku do pozostałej dwójki kolegów. Ew. jego plan nie powiódł się w pełni i ich się nie dało uratować.

Noodles nie ma czego szukać w NY. Deborah ma wyjechać, przyjaciele nie żyją, Max nie chce mieć już z nim nic wspólnego jeżeli chodzi o interesy (przypominam, że pod uwagę biorę to, że Klucha wie iż Max przeżył).
Wyjeżdża do Bufallo i tam sobie wegetuje.

Skąd to wszystko biorę?
Ze sceny na przyjęciu senatora aka Maxa.
Noodles jest tak spokojny bo już dawno się pogodził że stanem rzeczy.
Na Deborah nie zasłużył, z Maxem ostatecznie się rozstał już na Florydzie.
O pieniądzach jako takich miał czysto olewacki stosunek (scena w szpitalu przed operacją Conelleya, w której nonszalancko wyciąga plik aby go dać Maxowi).
Znając do końca Maxa nawet się nie wściekł, że ich ograbił.
Tak jak wyżej, pogodził się z tym iż Max był inny niż jego pozostali przyjaciele.

Na pewno jest kilka nieścisłości w tym co napisałem i jest kilka wątków, które nie do końca jasno wytłumaczyłem ale tak widzę ten film po 3 obejrzeniu.

ocenił(a) film na 9
kaeres

Mówisz o wersji 6-godzinnej? Gdzie można taką wersję kupić?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones