PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=209723}

Daybreakers - Świt

Daybreakers
6,1 39 988
ocen
6,1 10 1 39988
5,8 6
ocen krytyków
Daybreakers Świt
powrót do forum filmu Daybreakers - Świt

At Dawn They Sleep

ocenił(a) film na 5

Jak zachęcić mnie żebym obejrzał efekciarskie hollywoodzkie dzieło? Wystarczy umieścić w trailerze kawałek który lubię... To zawsze działa.
Twórcy "Daybreakers" mieli z założenia dość dobry pomysł. Ziemia zamieszkana przez wampiry i ludzie jako gatunek ginący. Można by się wręcz spodziewać po takim pomyśle metafory wegetarianizmu, albo wszelkiej nietolerancji. I w istocie pomysł chyba tym właśnie jest. Tylko ten dziwny świat został przedstawiony widzowi w dość parodystyczny sposób. Bary dla wampirów gdzie dostają kawę z krwią, wojsko zajmujące się łapaniem ludzi, kryzys na świecie z powodu braku ludzi, politycy walczący o prawa człowieka... Trochę to wszystko zbyt komiksowe, zwłaszcza że pozostawiono tu jeszcze klasyczne elementy wampiryzmu takie jak brak odbicia, osikowe kołki... Moim zdaniem zabrakło w tym filmie jednak zimnego realizmu, który pasowałby do klimatycznych zdjęć i muzyki.
Co nie znaczy że "Daybreakers" jest totalną klapą. Owszem, to wydumana bajeczka, w której każda zaskakująca scena, jednocześnie wywołuje u widza wzrost napięcia, jak i myśl "co za głupota". Tyle tylko że za kręcenie wzięli się fachowcy, więc zalet dostajemy również dużo. Hawk, Dafoe, Karvan, Neill- te nazwiska robią wrażenie, zwłaszcza że nie schodzą oni poniżej poziomu do którego nas przyzwyczaili. Doprawione błękitem zdjęcia nocne, oraz jaskrawe, ale w pełni wyraźne ujęcia w dzień są również przepiękne. No i w końcu kilka scen które absolutnie ożywiają ten seans. Na pewno długo zapamiętam moment gdy wampir gryzie niewinną dziewczynę w szyję, a ta pada na ziemię i płacze. Ta scena została przedstawiona niczym gwałt, a przemiana jako kradzież niewinności. Dla tego fragmentu choćby warto zobaczyć film.
Podsumowując to w sumie niezła rozrywka, w doborowej obsadzie. Jest krwawo, efekciarsko i bez sensu w wielu momentach. Dlatego to film nie dla wszystkich, ale oglądany na totalnym odmóżdżeniu myślę że wam przypadnie do gustu.

Lucky_luke

buahah o w morde co za typ - jakiś wyzwolony przyczajony krytyk. Z tym gwałetem i kradzieżą niewinności pojechałeś chłopie, może przestań ćpać albo zmień lekarza.

ocenił(a) film na 5
BenekTraktur

Buahaha, gość... Ty na prawdę jesteś tak tępy żeby nie widzieć że niektóre sceny w filmach mają jakiś wydźwięk? Polecam więcej czytać...

Lucky_luke

dobrze dobrze nie przeżywaj Janusz wiem że masz swój świat

ocenił(a) film na 5
BenekTraktur

No właśnie tym się różnimy. Mam przynajmniej jakiś świat, ty masz tylko internet. Twoje wypowiedzi na forach najlepiej pokazują jaki reprezentujesz poziom...

Lucky_luke

a w kiepskich jak się Ferdkowi skończyło się piwo , też widziałeś gwałt i odebranie niewinności??

ocenił(a) film na 5
BenekTraktur

Dobra, zbyt impulsywnie reaguję, więc przyjmijmy raczej pogodny poziom dyskusji.
Jak wiesz w medium zwanym kino stosuje się różne środki przekazu, między innymi symbole. Nie zawsze to co widzisz należy odczytywać w sposób dosłowny. Scena w Daybreakers jest właśnie takim symbolem, została ona ustylizowana na gwałt, była po prostu metaforą jaką posłużyli się twórcy. To że tego nie zauważasz to trudno, ale na prawdę nie bulwersuj się że czasem komuś się spodoba jakiś motyw, bo w kinie popularnym czasami się pojawia przekaz, prócz naturalnej warstwy rozrywkowej. Twoje porównanie do Ferdka jest bezpodstawne, więc wybaczysz że się do niego nie odniosę.
Pozdrawiam.

Lucky_luke

może i tak ale ja tam ni cholery gwałtu nie widzę i moja matka też nie widzi , mój sąsiad ma z tym problemy i nawet moja babka mówi że ni h...ja tam gwałtu nie widzi

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones