PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4986}

Demetriusz i gladiatorzy

Demetrius and the Gladiators
6,7 309
ocen
6,7 10 1 309
Demetriusz i gladiatorzy
powrót do forum filmu Demetriusz i gladiatorzy

"Panem et circenses"

ocenił(a) film na 8


W finale TUNIKI (1953, reż. Henry Koster) trybun Marcellus Gallio (Richard Burton) oraz jego ukochana Diana (Jean Simmons) zginęli śmiercią męczeńską, ale nawet ten fakt nie powstrzymał Hollywoodu przed nakręceniem sequela! Jak informuje nas tytuł, tym razem bohaterem zostaje Grek Demetriusz. Ma wszystkie zalety herosa: jest dzielny, szlachetny i obdarzony niezwykłą siłą. Zwłaszcza ta ostatnia cecha pozwala mu przeżyć na arenie, na którą trafił razem z innymi chrześcijanami. Coraz bardziej obłąkany Kaligula widzi w nowej religii zagrożenie i postanawia zdusić ją w zarodku. Czy Demetriuszowi uda się powstrzymać szaleńca?!?

MOŻLIWE SPOJLERY!
Kontynuacja SZATY kładzie większy nacisk na akcję niż na dramat religijny, który rzecz jasna również się pojawia. Demetriusz podupada na wierze na skutek osobistej tragedii, przez pewien czas żyje w grzechu, aż sam św. Piotr musi go upominać! Victor Mature w roli głównej napina i nadyma się niemiłosiernie, lecz i tak w mniejszym stopniu niż w TUNICE, gdzie był postacią ze spiżu, diamentem bez skazy. Film DEMETRIUSZ I GLADIATORZY pozwala mu na zastosowanie większej gamy środków aktorskich (choć bez przesady, to w końcu klasyczny religijny epos, tu nie ma miejsca na subtelność), a przede wszystkim na pełną prezentację imponujących warunków fizycznych. Rozbudowano również postać Kaliguli, który z wrednego władcy staje się psychopatą ogarniętym manią boskości. Szarżujący Jay Robinson idealnie pasuje do roli nieobliczalnego cesarza. Bardzo ucieszyło mnie przychylne przedstawienie Klaudiusza (Barry Jones). Widać, że scenarzyści czytali dyptyk Roberta Gravesa. Messalina (Susan Hayward) dzielnie pracuje na swoją reputację: puszcza się na prawo i lewo, uwodzi nawet Demetriusza. Jednak gdy jej mąż zostaje cesarzem, postanawia zostać przykładną żoną. Obiecanki cacanki! Twórcy przezornie milczą o jej dalszych losach, finał filmu ma nas przecież podbudować moralnie.
KONIEC SPOJLERÓW

Jako chrześcijańskie kazanie film Delmera Davesa grzeszy patosem. Współczesnych widzów może wręcz rozbawić do łez naiwnością. Za to jako widowisko sprawdza się znakomicie, będąc w latach 50tych wzorcem dla niezliczonych włoskich peplum. Nie ma to, jak rzymskie igrzyska w panoramicznym Cinemascope!

ocenił(a) film na 8
Vuzz

Zdjęcia z filmu na moim blogu. Zapraszam!

ocenił(a) film na 8
Vuzz

Witam, mam takie pytanie ponieważ jestem bardzo zainteresowany tym filmem - nie orientujesz się czy można gdzieś go zakupić lub ściągnąć ten plik z napisami lub lektorem oczywiście do własnego użytku?Będę wdzięczny za informację.Pozdrawiam

ryba1983

Dołączam się do prośby.

ryba1983

Już zdobyłem film z polskimi napisami.

ocenił(a) film na 8
KLAssurbanipal

Mi także udało się zdobyć :)
P.S. Co do filmu "Tunika" jeżeli podobał się to polecam bardzo audiobooka pt "Szata" moim zdaniem pobija film o głowę , na prawdę polecam!

ryba1983

Możesz podać namiary? ;)

Masz może inne kolorowe filmy z lat 50-60. o starożytnym świecie?
Oglądałem poza Demetriusem: ''Spartacus'', ''Ben Hur'', ''Cleopatra'', ''The Fall of The Roman Empire'' (Upadek Cesarstwa Rzymskiego), ''The Robe'', ''Helen of Troy'', ''Julius Cesar'' (czarno-biały), ''Alexander the Great'' i ''The 300 Spartans''.

Mam też: ''Quo Vadis'', ''The Egyptian'' (Egipcjanin Sinuhe) i ''Barrabasza'', ale bez polskich napisów / lektora.

Z kolei: ''Hannibala'' i ''Achillesa'' nie mogę znaleźć nawet w wersji angielskiej...

ocenił(a) film na 8
KLAssurbanipal

Witam
Po ostatnich zamieszkach znajdziesz tylko na chomiku , inne serwery pozamykane - zostały tylko nieliczne :/
Książkę napisał Douglas Lloyd C. Ja tylko mogę obiecać że jak się skusisz to nie będziesz żałował...
Co do filmów to tylko połowę z podanych przez Ciebie miałem przyjemność oglądać - mnie bardziej interesują pod względem religii niż historycznym dlatego moje kryterium przy wyborze tytułów jest troszkę inne.
Pozdrawiam serdecznie!

ryba1983

Dzięki. :)
Ja oglądam pod tymi dwoma względami. Większość dramatów historycznych tego czasu poruszało w znacznej mierze kwestię religii.

ocenił(a) film na 8
KLAssurbanipal

Niema za co :) Fakt , masz rację w większości dramatów historycznych można dopatrzyć się również kwestii religijnych.Nie we wszystkich oczywiście ale w dużej części...
Co zaś do "Demetriusza i Gladiatorów" to także możesz znaleźć go na chomiku i co więcej - z tego co pamiętam to osoba o ksywce "krytyk" posiada ten film nawet z lektorem :)

ryba1983

Demetriusza posiadam w polskiej wersji. :) Bardzo poszukuję wersji z napisami/lektorem:
Quo Vadis,
Barabasz,
Egipcjanin Sinuhe.
Jakbyś miał namiary byłbym wdzięczny. :)

ocenił(a) film na 8
KLAssurbanipal

O.K to podaj maila wyślę Ci linki nie będziemy tutaj spamować bo bana zarobimy albo panowie z ACTA wpadną ;D

ryba1983

totalrealism@op.pl ;) dzięki

KLAssurbanipal

Mam te 3 filmy z lektorem. Jeśli Cie to jeszcze interesuje, oczywiście.

IrenaSz

Dodaję, że Hannibala też mam.

ocenił(a) film na 10
KLAssurbanipal

ch.mi..uj wszystko jest w super kopii

ocenił(a) film na 10
ryba1983

ch.mi..uj wszystko jest w super kopii

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones