PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1086}

Diuna

Dune
6,6 36 498
ocen
6,6 10 1 36498
5,4 12
ocen krytyków
Diuna
powrót do forum filmu Diuna

Zwycięstwo literatury

ocenił(a) film na 7

Nie oszukujmy się, bardzo trudno jest w kinie przedstawić tego typu książki. Mistrzostwem świata
jest moim zdaniem Trylogia Tolkiena wg Petera Jacksona. (poza naprawdę drobnymi
odstępstwami od książki, w zasadzie niczego nie zmieniającymi)
Diuna jest bardzo złożoną książką, może nie jest aż tak bardzo wielowątkowa jak LOTR, to próba
oddania w pełni atmosfery czy jak państwo wolicie klimatu książki w filmie jest niezwykle trudna.
temat trudny, historia bardzo zagmatwana, a narracja powolna. Coś, co w książce jest często
zaletą w filmie potrafi zamienić się w wadę, dlatego akcja w filmie toczy się bardzo szybko.
Ledwo poznajemy bohatera a już się staje Panem Arrakis. Film się kończy w zasadzie nagle. I
nikt nie wie o co chodzi. (nie będę spojlować, ale zaznaczę, że w książce wydarzenia epilogu są
nieco inne, niż te w filmie) Co nie zmienia faktu, że strona wizualna filmu robi ogromne wrażenie.
Diunę oglądałem mając bodajże siedemnaście lat. I Film zrobił na mnie ogromne wrażenie od
strony wizualnej, z resztą dalej robi, i lubię do tego filmu wracać. Widać, że film już został
nadgryziony przez czas, dzisiejsze efekty specjalnie są dużo lepsze, niż wtedy dysponowali
autorzy tego filmu. I Scenografia moim zdaniem jest bardzo udana. Projektanci nie obijali się i
odrobili prace domową. Ale w filmie brakuje szacunku dla pustyni, w książce plemiona
Fremenów traktują planetę na równi z bogiem, jest czczona darzy się ją szacunkiem, nie bez
powodu mówi się tam, że "Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni". w Filmie zdecydowanie
tego mi zabrakło, nie ma tam szacunku do pustyni jest grupa uciekających ludzi przerażonych i
niewiedzących co się dzieje. Aż tu nagle wpada Muad'dib i wszystko pięknie się zaczyna układać"
Nie mniej film jest warty uwagi, oprawa muzyczna jest niezwykła i chociaż nie przepadam za taką
muzyką w pewnym sensie dodaje coś czego w filmie(obrazie) zabrakło a w książce jest. Prawdę
mówiąc oceniam film wysoko bardziej za efekty specjalne, oprawę audiowizualną, niż za samą
historię. Film jest bardziej dla kogoś kogo ogromna ilość stron przestraszyła, zdecydowanie
spłycony. Ale zdecydowanie bardziej mroczny, postać barona Harkonena w filmie przeraża dużo
bardziej, to prawdziwy zbrodniarz, złoczyńca który jest nieobliczalny. W książce, bardziej obrzydza
niż straszy. I tak mozna wymieniać przewagi filmu czy przewagi książki. Ostatecznie to jednak
film, chociaż dobry, nie umywa się do książki.

ocenił(a) film na 10
gotkot

Chciałbym bardzo zobaczyć rozszerzoną edycję filmu Lyncha która podobno trwa koło 3 godziny ! Ale z tego co jest jestem bardzo zadowolony. Jestem fanem i powieści i adaptacji :)

ocenił(a) film na 7
WalterHofer

No ja podobnie, chociaż film oczywiście dobrze zrobiony, nie oddaje w pełni atmosfery książki, wielu rzeczy uciekło. Ale i tak wielkie chapeau bas dla pana Lyncha :)

ocenił(a) film na 4
gotkot

Nie zgodzę się co do "drobnych" odstępstw w adaptacji Władcy Pierścieni Petera Jacksona - o ile jeszcze elfy w Helmowym Jarze, i przelotny romans Aragorna z Eowiną mogłem przeboleć, to całkowitej zmiany charakteru Faramira znieść nie mogłem - generalnie Dwie wieże to najgorsza część trylogii. Choć i tak przyznaję - jako oddany fan prozy Tolkiena - generalnie film świetny i poza wymienionymi brakami świetnie oddaje klimat książki. Diuna Lyncha to porażka na całej linii wobec powieści Herberta - udziwniony styl Lyncha zupełnie tu nie pasuje (choć osobiście jestem fanem autorskich filmów tego reżysera ze wskazaniem na Twin Peaks, Lost highway i Mulholland Drive)

WalterHofer

Podobno sam Lynch poprosił o wykreślenie jego imienia z tej wersji.

ocenił(a) film na 10
NickError

W ciekawostkach pod "Diuną" pisze: "Reżyserska wersja filmu miała 27 godzin. W internecie można podpisać petycję proszącą Davida Lyncha o podjęcie się ponownego montażu filmu." Może ponownie zmontowany film zadowolił by więcej ludzi.

WalterHofer

Nie wierzyłbym w rzeczy pisane w ciekawostkach. W każdym razie wersja rozszerzona jest, ale Lynch nie chciał już mieć do czynienia z "Diuną" i unikał w wywiadach rozmów na temat filmu. Sam jeszcze nie widziałem, więc nie oceniam. Tylko piszę, jak jest.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones