PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5188}

Drabina Jakubowa

Jacob's Ladder
7,5 39 787
ocen
7,5 10 1 39787
7,4 11
ocen krytyków
Drabina Jakubowa
powrót do forum filmu Drabina Jakubowa

Czuję się nieco zawiedziony zakończeniem tego filmu. Nagle okazuje się, że cała historia jest tylko wymysłem, nawet nie tyle tworzonym przed podświadomość Jacoba, co będącym swobodnym symbolem dla pokolenia żołnierzy walczących w Wietnamie. Reżyser chciał przedstawić własną wizję świata człowieka, który po ewentualnym praniu mózgu (tak to dobitnie nazwę), musi poradzić sobie z rzeczywistością. Kim bowiem jest główny bohater? Na pewno nie jest nim Jacob, który jedynie użycza swojego ciała. Jego wątek jest tu ograniczony jedynie do sceny śmierci. Na dobrą sprawę to nie w jego umysł i ''psychologię'' zaglądamy, a szkoda. Szkoda, ponieważ przez pewien czas film wydawał się doskonałym dreszczowcem (liczyłem nawet na jeszcze odważniejsze pójście tej produkcji w kierunku horroru), gdzie obłęd przenikał rzeczywistość i vice versa. Taka spersonalizowana historia z reguły pociąga mnie w znacznie większym stopniu. Tak też było dopóki przed oczami nie prześliznęła mi się ostatnia scena. Motyw przejścia na drugą stronę z towarzystwie Gabe'a był oczywisty, natomiast prędzej spodziewałbym się chwilę później powrotu do momentu, gdzie Jacob umiera na skutek gorączki.

Nie nazwałbym tego dużym niedosytem. Sam film był naprawdę bardzo udany.....tylko wizje moja i reżysera rozminęły się w większym stopniu niż się tego mogłem spodziewać.
Ale co tam, 8/10.

ocenił(a) film na 9
saferdrunk

tak naprawdę nie do końca jasne jest w jaki sposób umiera. W końcowej scenie dwukrotnie pojawia się zbliżenie korka do wanny.

użytkownik usunięty
saferdrunk

chyba zartujesz. oczywiscie ze te ogladamy umysl Jacoba, jego lęki i paranoje, ogladamy to czego sie bal byc moze cale zycie ale dopiero teraz, w momencie smierci wyszlo z calą swoją siłą. zakonczenie jest genialne dla mnie, caly film jest arcydzielem, teraz mozna pomarzyc o takich filmach. wszystko bylo umieraniem zolnierza, jego rozliczeniem sie z zyciem, konfrontacją ze swoimi błędami, z kobietami z ktorymi zyl, z dziecmi, z tesknotą za tragicznie zmarlym synem, strachem przed smiercią i w koncu pogodzeniem się. Wszystko w genialny sposob polaczone z motywem testowania na zalonierzach tajnych srodkow, ktore prawdopodobnie mialy miejsce. moze w chwili smierci przezywamy znacznie wiecej niz nam sie wydaje? moze nasz mozg zdobywa dojscia do niedostępnych wczesniej miejsc? zakonczenie najlepsze z mozliwych, film genialny.Ty pewnie bys chcial na koncu agenta CIA ktory za tym wszystkim stal i efektowny wybuch

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones