PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=273584}

Drzewo życia

The Tree of Life
5,8 38 156
ocen
5,8 10 1 38156
5,9 32
oceny krytyków
Drzewo życia
powrót do forum filmu Drzewo życia

Film ogólnie rzecz biorąc dobry (plus za przesłanie które daje wiele do myślenia, piękne ujęcia
i muzykę) chodź jest zrobiony w taki sposób że rzeczywiście może niekiedy nużyc a nawet
irytować niespójnym obrazem.
Mam do was tego typu pytanie czy nie zauważyliście pewnej symboliki w rolach ojca i matki ?
Może to przez moją wieczną chęć interpretacji tego typu filmów ale odniosłem wrażenie iż
rodzice są ukazani jako Stwórca z tym że oboje reprezentują jego różny charakter czy też nasze
ludzkie postrzeganie jego osoby. Ojciec jest surowym Jahwe ze Starego Testamentu, który
wymaga posłuszeństwa i karze za nieposłuszeństwo. Matka z kolei symbolizuje miłosiernego
Boga z Nowego Testamentu który prosi, doradza i przebacza. Oboje kochają chodź mając
różną naturę okazują to na inne sposoby. Tak przyszło mi to na myśl przy scenie kiedy ojciec
wyjechał w delegacje, dzieciaki od razu się ucieszyły i wtedy matka pouczała ich żeby kochali
ludzi, naturę itp., a po jakimś czasie z racji braku odczucia jakiś zobowiązań dzieciaki zaczeły
rozrabiać aż w końcu Jack powiedział do matki że nie będzie jej słuchać gdyż zwyczajnie nie
musi, co ona przyjeła ze spokojem, nie karząc go. Oczywiście to taki ogólny, luźny zarys, bo te
sceny jak i cały film interpretować wydaje mi się można w różny sposób ale ciekaw jestem czy
mieliście podobne odczucia na ten temat?

ocenił(a) film na 8
gERmAn

Ja niestety patrzyłam na to trochę bardziej okiem socjologa rodziny, gdzie dosyć powszechne są koncepcje Parsonsa czy tym podobnych o miłości matki, która jest bezwarunkowa i ma zapewniać ciepło domowego ogniska i o miłości ojca, który kocha za spełnianie stawianych oczekiwań i tak dalej ;) Natomiast jak się teraz zastanawiam, to może masz rację.
Chociaż z drugiej strony, to co mnie bardzo zaciekawiło to na samym początku "Mother, Brother" a nie było w ogóle mowy o ojcu, jakby główny bohater jednak odrzucał jego udział we własnym wychowaniu. Więc na tym gruncie Twoja teoria by runęła, bo powinien był wspomnieć o obu z rodziców :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones