PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=856901}

Duchy Inisherin

The Banshees of Inisherin
7,5 58 577
ocen
7,5 10 1 58577
8,0 62
oceny krytyków
Duchy Inisherin
powrót do forum filmu Duchy Inisherin

Do tanga trzeba dwojga.

ocenił(a) film na 8

Pełen postaci, których psychologia jest bardziej zaawansowana niż co niektóre zadania matematyczne The Banshees of Inisherin   to powolna i na pierwszy rzut oka spokojna podróż przez krainę pełną pięknych widoków oraz świetnego aktorstwa, któremu towarzyszy genialny scenariusz. A to wszystko ukazane w ślicznych nutach skrzypiec. Najnowsza pozycja Martina McDonagha jest śmieszna, tragiczna a momentami szokująca i nieprzewidywalna. Zostawia nas z istotnym oraz ciężkim do zinterpretowania zakończeniem, które pozostawia po sobie kilka zawiłych pytań.

ocenił(a) film na 4
w0da

Dżizas, przecież ten film jest totalnie o niczym, cały seans się czeka, aż coś się wydarzy, a bohaterowie dwaj główni są nie do zniesienia przez te swoje ułomności. Nie dość że nudny, to jeszcze skrajnie głupi jest ten film i przysięgam, że za każdego, komu się podobał utnę sobie palec i pojadę, by mu go w odbyt wsadzić, tak by już nigdy nie wyszedł.
Jedyne pytanie, jakie zostawia po sobie zakończenie to - co to za ch.uj.stwo?

ocenił(a) film na 3
RipRoy

Zgadzam sie

ocenił(a) film na 8
RipRoy

czekam na palec

ocenił(a) film na 1
RipRoy

Dokładnie, jeden wielki przerost formy nad treścią. Skrojony gniot pod ewentualne festiwale.

ocenił(a) film na 7
Ralph_S_

Dominic?

w0da

"Pełen postaci, których psychologia jest bardziej zaawansowana" - możesz podać przykłady?

ocenił(a) film na 8
maximus_

Pewnie. Zapewne nie chodzi ci o samo imię bohatera więc pozwól, że rozwinę. Colom jest powszechnie cenioną postacią na wyspie i wszyscy mieszkańcy lubią spędzać z nim czas. Mimo że jest to jedna z głównych rzeczy, jakie pragną inni bohaterowie, on nie jest w stanie się z tego cieszyć. Czuje się jak odludek życia, do którego dąży. W jego oczach znacznie ważniejsze jest dziedzictwo niżeli znajomości. 
 Mimo że główne postacie mogą wydawać się takie same, każdy z nich ma całkowicie inne motywy. 

w0da

to można odkryć po kilku minutach i sklecić w jednym zdaniu (zresztą on sam o tym mówi w filmie, jakby ktoś się nie domyślił, aż dziw, że nie rozdawał broszur i nie wysyłał memo), co w tym zaawansowanego?

ocenił(a) film na 8
maximus_

Colom ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia mimo to zachowuje się jakby miał depresję. 
Colom uważa, że skrzywdzenie drugiej osoby w celu udoskonalenia własnego życia jest uzasadnione, lecz kiedy umiera osioł Padraica Colom zaczyna mu współczuć. 
Colom preferuje rozmawiać z policjantem, który nadużywa własnego syna niżeli ze swoim przyjacielem, dopóki ta rozmowa nie będzie hamować  jego podróży do osiągnięcia czegoś wielkiego.
Colom chce zostawić po sobie dziedzictwo związane z muzyką mimo to odcina wszystkie palce lewej dłoni, wtedy kiedy Padraic zaczyna mu w tym przeszkadzać.
 Kręgosłup moralny Coloma jest dosyć zawiły, ponieważ niema on problemu z dotkliwym ranieniem swojego przyjaciela tylko po to, żeby realizować to czego pożąda, a mimo to momentami dostaje przebłyski, w których jest w stanie odłożyć swoje dziedzictwo na drugi plan.

 Nie powiedziałem, że jego psychologia jest ciężka do zrozumienia, (co z jakiegoś powodu sugerujesz). Tylko że jest zaawansowana.

w0da

nie musisz mi tego pisać, jak pisałem, nie widzę tutaj nic zaawansowanego, ot, chyba większość myślących ludzi na takim zadupiu by to odczuwało prędzej, czy później obcując z tym samym przez lata, jednocześnie samemu niczego nie zmieniając

ja czekałem na drugą warstwę (dlaczego? co nim kierowało? tragedia skrywana, coś ukrywa, czegoś się dowiedział itp.) lecz nic nie dostałem, wtedy fabuła ładnie by rozkwitła

Colom ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia - tutaj to chyba raczej on decyduje, widać nie wszystko (i to następny temat na fajne rozwinięcie, czego nie otrzymaliśmy)

reżyser jeśli nam już daje pewne kluczowe dla filmu zdarzenie, to już mógł dać nawet niechronologicznie jego wytłumaczenie scenami z niedalekiej przeszłości, co byłoby ciekawsze i wiedzielibyśmy 'dlaczego' nawet ja jako random z netu to widzę

maximus_

Czasem codzienność i czas nas pchają ku jakimś działaniom, nie musi to być tragedia lub bóg wie jaka tajemnica.

w0da

On się nie zachowuje "jakby miał depresję" - on ją ma i dodatkowo kryzys wieku średniego, który jest raczej dość powszechnym stanem umysłu u facetów z wysokim peselem. Przyznaje nic tu nie jest zaawansowane (oprócz wieku).

ocenił(a) film na 1
w0da

Facetowi odjebało i obcina sobie paluchu. Psychiatryk. O tym jest ten film.

ocenił(a) film na 10
Ralph_S_

O tym jest prostota Twojego rozumowania i brak pokory.

ocenił(a) film na 10
w0da

Ten film mega że mną został, miałam łzy w oczach na wielu fragmentach, ale pod koniec to już trudno było mi wytrzymać. Wspaniałą gra Colina Farella, od razu kupujesz całego jego bohaterami że swoją głupota, ale i wrazliwoscoa na drugą osobę i na siebie. Jego głupota jest też pewnego rodzaju blogoslawienstwem w tym smutnym miasteczku, gdzie każdy czeka tylko na śmierć i jedynie on i Dominic mają jakąś wrażliwość do ludzi. Do czasu kłótni Patrick jest chyba jedyna osoba zadowolona ze swojego zycia- ma przyjaciela, siostrę, nie wie że również mają go za głupka. Kłótnia sprawia, że raz zdobywa świadomość z którą mu trudniej, dwa wystawia gi na próbę, bo jego życie przedtaje być pelne, jednocześnie nie potrafi ruszyć dalej bez przyjaciela tylko uproczywie chce by było jak dawniej. W pewnym momencie jego wrażliwość zostaje wystawiona na tyle prób, że się jej wyzbywa - przyjaźń zamienią na nienawisc i nie ma już serca dla ludzi wokół siebie, tylko do zwierząt pozostaje czuły.

kundzia44

Tego mi było trzeba.Dziękuję.

ocenił(a) film na 10
kundzia44

Pomyśl o filmie w ten sposób: Paterick jest duchem. Colm " nie lubi go" od wczoraj,od chwili gdy Paterick odszedł( vide" chciałem zagrac ten utwór na twoim pogrzebie"). Reszta to rozpacz,proba poradzenia sobie z pustką po bliskim człowieku. I wiedźma- śmierć,obecna cały czas.

ocenił(a) film na 1
w0da

I 5 palcu. LOL

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones