PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=856901}

Duchy Inisherin

The Banshees of Inisherin
7,5 58 207
ocen
7,5 10 1 58207
8,0 62
oceny krytyków
Duchy Inisherin
powrót do forum filmu Duchy Inisherin

Film piękny, klimatyczny, bardzo, bardzo smutny. Chociaż jedno nie daje mi spokoju. Od jakiejś 1/3 filmu nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że główny bohater nie żyje. Jest zjawą, która nawiedza Colma, siostrę, wyspę. Śmierć głównego bohatera wydaje mi się motywem, dla którego Colm nie chce marnować życia i coś osiągnąć. Zmęczony odwiedzinami przyjaciela zza światów traci rozum. Ucina palce i rzuca nimi w dom głównego bohatera, by duch dał mu spokój. Moje domysły zaczęły się wzmacniać w momencie, w którym Colm mówi naszemu bohaterowi, że utwór, który napisał chce zagrać na jego pogrzebie. Do tego błąkanie się naszego protagonisty, jego samotność... Czyż nie tak wielu poetów opisuje duszę, które nie potrafią opuścić naszego świata? Rozpaczona siostra po śmierci brata i szaleństwie jego przyjaciela opuszcza wyspę. W dodatku postać staruszki wydaje mi się być uosobieniem śmierci. Mówi o zmarłych rodzicach, podaje datę śmierci bohatera lub siostry, pokazuje policjantowi zwłoki syna. Ostatnia scena, w której spogląda na plażę ze zgliszcz domu Colma na parę przyjaciół jest dość symboliczną. Jej postać na środku oddziela stojącego tam Colma, od odchodzącego kolegi, jak gdyby ten odzyskał spokój i odchodził na zawsze. Być może wszyscy na wyspie to duchy, a być może szukam drugiego dna także gdzie go nie ma. Niemniej cieszę się, że ten film mi na to pozwolił. Świetny.

użytkownik usunięty
Sebastian_Siwek_filmweb

No z drugiej strony to by wyjaśniało dlaczego Colm tak chciał się go pozbyć. A może to klasyczna nadinterpretacja, ale to znak, że mamy do czynienia z dobrym filmem.

ocenił(a) film na 8
Sebastian_Siwek_filmweb

Niesamowicie mi się podoba Twoja interpretacja. Zupełnie innymi oczami spojrzałam na seans sprzed kilku godzin. Dziękuję :)

Sebastian_Siwek_filmweb

przyłączam się do maua7maua - po przeczytaniu Twojej interpretacji wszystko mi się w filmie o wiele bardziej zgadza ! muszę go zobaczyć jeszcze raz !

ocenił(a) film na 7
Sebastian_Siwek_filmweb

Twoja interpretacja jest najbliższa mojej, ale zwróć proszę uwagę na pewne szczegóły, które nie do końca potwierdzają Twoje tezy:
- starsza kobieta jako alegoria śmierci odwiedza dom głównego bohatera i zwróć uwagę na rozmowę;
- o kim mówi starsza kobieta wskazując, że na wyspie niedługo dojdzie do dwóch śmierci;
- kogo jeszcze na klifie widzi siostra opuszczając wyspę?

ocenił(a) film na 7
_Kino_Man_

No jeszcze końcowa scena. W jaki sposób drugi z głównych bohaterów wydostał się z płonącego domu i co tak naprawdę oznacza końcowa scena? Czy obaj są duchami?

_Kino_Man_

Kogo według Ciebie widzi siostra na klifie? Tę staruszkę?

Sebastian_Siwek_filmweb

Dom Colma ma czerwone drzwi. W tradycji irlandzkiej czerwone drzwi odstraszały duchy

Sebastian_Siwek_filmweb

Dodatkowo przy każdej spowiedź ksiądz pyta Colma o jego rozpacz. Być może rozpacz po utracie przyjaciela?

ocenił(a) film na 8
Sebastian_Siwek_filmweb

Przepiękna interpretacja!!!! Jeśli rzeczywiście ją przyjąć, to film jest niesamowicie smutny.... A postać Colma, z irytującej (dla mnie), owładniętej jakąś dziwną rządzą pozostawienia po sobie spuścizny kosztem przyjaźni, staje się niezwykle tragiczną postacią, dosłownie odchodzącą od zmysłów po stracie wieloletniego przyjaciela.... Tak, zdecydowanie bardziej przemawia to do mnie, niż dosyć oczywista alegoria wojny domowej.....

Sebastian_Siwek_filmweb

Mogłoby tak być..też o tym myślałam po rozmowie o piosence na pogrzebie.Jednak wtedy duchami musieliby być:
Właściciele pubu
Właścicielka sklepu
Policjant( który bije go przecież)
Muzyk który jedzie z nim na wozie
Ksiądz z którym rozmawia w spowiedzi.
Za dużo tego.Jednak to nie film "6 zmysł"

ocenił(a) film na 8
alinee_filmweb

O tym samym pomyślałem. Jeszcze Dominic, z którym brat i siostra jedzą kolację.

Zatem interpretacja na samej górze wątku jest tak naprawdę nadinterpretacją.

ocenił(a) film na 8
Sebastian_Siwek_filmweb

Brzmi ładnie, ale pewne detale, o których niektórzy wyżej już napisali, nie zgadzają się z taką interpretacją. Niemniej można popuścić wodze fantazji i rozszerzyć alegorię na wątki metafizyczne.

ocenił(a) film na 8
Sebastian_Siwek_filmweb

Mam skojarzenie pasujące do tej teorii: Padraic męczący przez okno Colma jak Cathy z Wichrowych Wzgórz męcząca Heathcliffa.

ocenił(a) film na 9
Sebastian_Siwek_filmweb

Pewnie nie jest to "to, o co chodziło reżyserowi", ale to wciąż sensowna i dobra (nad?)interpretacja. Pokazuje tylko, że film nie jest jednoznaczny

ocenił(a) film na 9
Sebastian_Siwek_filmweb

Mnie się wydaje, że jeśli już ktoś nie żyje, to Colm po tym, co zrobił mu Padraic. Potem zdziwiony spotyka go na plaży i tam już rozmawia z duchem (przecież Colm spłonął). Ale to fajne, że widzowie mają różne spojrzenia. Jedno jest pewne: rzadko ogląda się coś tak perfekcyjnie napisanego. Obejrzałem w Wielkanoc i... trafiłem w dziesiątkę, bo dla mnie "Duchy Inisherin" to też zmartwychwstanie McDonagha! "Trzy bilbordy..." miały dla mnie ciekawy zalążek, ale nie wykorzystany scenopisarsko, a tutaj proszę – scenarzysta i reżyser zalicza niesamowity postęp, bo "Duchy" to jeden z najciekawszych filmów ostatnich lat.

Jeszcze smutna refleksja. Dzień wcześniej oglądałem dwa polskie filmy ("Apokawixa", "IO", widziałem też co prawda świetnych "Niebezpiecznych dżentelmenów", który jednak wciąż jest miłym wyjątkiem potwierdzającym regułę) i porównując te filmy z "Duchami Inisherin" czy "Hazardzistą", które widziałem później, no prostu nie ma co powiedzieć... Dużo pracy jeszcze przed nami, cholernie dużo. Wciąż mam wrażenie, że w polskich fimach postaci mówią za szybko, na chybcika, jakby akotrzy bali się, że nie zdążą powiedzieć wszystkiego, co zapisane w scenariuszu. A potem widzę "Hazardzistę" czy fantastycznego Colina Farella, którzy mają czas, mogą rozwinąć swoje kreacje, nie korzystając wcale z jakiejś niesamowitej szarży.

ocenił(a) film na 8
LukaszJarosz25

Też właśnie zaraz po seansie miałem wrażenie, że to Colm zmarł w tym pożarze. Jeszcze słowa: "Dzięki za opiekę nad psem".

Sebastian_Siwek_filmweb

Mnie w podobnym klimacie też tknęło, ale co do Colma. I dopiero po scenie na plaży po spaleniu domu. Bo przecież on był w środku w momencie podpalenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones