PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31695}

Dyliżans

Stagecoach
7,5 5 614
ocen
7,5 10 1 5614
7,5 13
ocen krytyków
Dyliżans
powrót do forum filmu Dyliżans

Fenomenalny

ocenił(a) film na 10

Western jest na wysokim poziomie bardzo ciekawe postacie może momentami jest za bardzo słodki jednak w tamtych czasach innego Dyliżansu nie można było zrobić.Wayne zagrał doskonale scenariusz napisany a to że Indianie są pokazani negatywnie to też nie dziwi bo prawie w każdym westernie to Indianie są ukazane w negatywnym kontekście.

ocenił(a) film na 10
DoktorLejdo

Osobiście jestem za antywesternami jednak ten Dyliżans jak na typowy cukierkowy western jest rewelacyjny za sprawą obsady i atmosfery.Wayne zagrał jedną z lepszych ról w karierze a jeżeli chodzi o westerny które są o Indianach to jest to najlepszy western jaki nakręcono.

Koneser_Kielce

ten western nie jest o Indianach tylko o Ringo szykującym zemstę. Indianie to dodatek w obrazie.

ocenił(a) film na 8
DoktorLejdo

I dobrze, że są Indianie, bo w niektórych westernach brakuje mi tego, np. u Leone nie widać Indian.

ocenił(a) film na 10
qqryqu

Fabuła , klimat i gra aktorów ( zwłaszcza Johna Wayna , Claire Trevor i Thomasa Mitchella) na najwyższym poziomie do tego kapitalna reżyseria Forda. Pomysł z umieszczeniem osób o różnych rodowodach społecznych i odmiennych charakterach w jednym dyliżansie zmierzającym do dalekiego miasta za terytorium indian okazał się strzałem w dziesiątkę. Mimo , że tak naprawdę w filmie jest mało akcji ale unikalna atmosfera nadrabia ten brak. Jeśli ktoś oczekuje westernu z większą liczbą akcji z lat 30. to polecam film ,,Niezwyciężony Bill" z Garym Cooperem , niesłusznie zapomniany a bardzo dobry western o budżecie jeszcze większym niż ,,Dyliżans" ( wyreżyserował go fan wielkich widowisk Cecil De Mille).

ocenił(a) film na 8
Lampson_fw

No to już mnie zachęciłeś na ten western

ocenił(a) film na 10
qqryqu

Z ciekawości zrobiłem research w kategorii wyskoko-budżetowych westernów w latach 1930-38 , gdzie w większości roiło się od B-klasowych westernów np. z Johnem Waynem , który właśnie tym trudnił się po niesłusznej klapie ,,Drogi Olbrzymów" aż do Dyliżansu powstałego na przełomie 1938 i 39 podobnie jak chociażby Oklahoma Kid , Doge City , Jesse James czy Union Pacific. Teraz czas na listę westernów od 1930 do końca 1938. Wypisuje tytuł , czołowych aktorów , rok produkcji i czasem drobne informacje dodatkowe.

Podsumowanie : Na początku lat 30. Western był popularnym gatunkiem. Jednak klapa takich filmów jak ,,Cimarron" czy ,,Droga Olbrzymów" spowodowały , że gatunek ten stracił na znaczeniu. W 1936 wyszło parę niezłych westernów jak ,, Texas Rangers" czy znakomity epicki ,, Niezwyciężony Bill" lecz nie dało to przełomu jaki nastąpił w 1938 gdy zdecydowano o produkcji kilku gwiazdorskich westernów , które zaczęły spływać do kin w 1939 , roku , który nam Polakom kojarzy się jednoznacznie. Szkoda , że w tamtej dekadzie nie było więcej klasycznych westernów robiących wrażenie do dzisiaj , zwłaszcza szkoda , że John Wayne przepadł aż na prawie dekadę od premiery ,, Drogi Olbrzymów" , która dzisiaj uchodzi za świetny film a jego rola za znakomitą. Niemniej w czasie lat 30-38 jest parę fajnych tytułów i przewinęło się sporo kapitalnych aktorów. Mam nadzieje , że zachęcę kogoś do zapoznania się z tym kinem. Serdecznie pozdrawiam wszystkich fanów westernów!!!

ocenił(a) film na 10
Lampson_fw

Ten głupkowaty Filmweb nie chce zamieścić mojej listy i z jakiegoś powodu przy dodawaniu postu pisze , że jest nie zgodny z regulaminem. Totalna Bzdura.

ocenił(a) film na 8
Lampson_fw

Nie wklejaj linków. Napisz sam tekst. Już czekam z niecierpliwością na listę.

ocenił(a) film na 8
Lampson_fw

O matko, jak ja chciałbym mieć taką wiedzę na temat westernów. Dobrze mieć taką świadomość, że kiedyś były fajne filmy.

qqryqu

bo kręcił je w Hiszpanii lub na Sycylii, tamtejsi statyści oprócz koloru skóry w niczym Indian nie przypominają jakkolwiek by ich ucharakteryzowano.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones