PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32268}

Eksperyment

Das Experiment
7,4 40 514
ocen
7,4 10 1 40514
6,0 7
ocen krytyków
Eksperyment
powrót do forum filmu Eksperyment

UWAGA, SPOILER!
Jego arogancja i agresja słowna względem tego 'śmierdzącego' strażnika z pewnością w dużej części przyczyniły się do późniejszych wydarzeń. Jakiś koleś nie mógł pić mleka... trudno, jego sprawa, niech wylatuje z programu. Ale pan Arab oczywiście musiał wstawić się niby za nim, tylko po to, żeby trochę namieszać. Zrobił tym tamtemu kolesiowi tylko dalsze problemy. Nie wydaje mi się, żeby czuł z nim wówczas jeszcze jakąś więź emocjonalną, bo w końcu gdy z nim gadał na osobności, używał kamery, więc było to na użytek jego samego i osób trzecich.
Nie jestem jakimś bardzo rasistą. Z tego co zauważyłem, w eksperymencie nie brali udziału inni Arabowie, ale może się mylę. Może przesłanie z tego filmu to "nie wpuszczaj wściekłego, przekonanego o swojej wyjątkowości Araba między białych ludzi, bo zrobi taki dym i rozgardiasz, że już się tego nie opanuje."
Mój komentarz nie ma, wbrew pozorom, wydźwięku rasistowskiego - zareagowałbym tak samo, gdyby zamiast Tarka był jakiś biały wywrotowiec i prowokator. Jak dla mnie, gdyby tego kolesia zamknięto w odpowiednim czasie w tym czarnym pudle - bo zamknięto go zdecydowanie za późno - nie narobiłby takiego syfu sobie i innym i być może trochę osób wyszłoby z tego experymentu z grubszym portfelem i będąc zdrowszymi psychicznie.
Być może, gdyby nie jego osoba, i tak zaczęłoby się dziać źle. W końcu to taki mechanizm społeczny. Dajmy jednej grupie władzę i bezkarność, a drugiej odbierzmy podstawowe prawa - wiadomo co się zacznie dziać.
Jednak mimo wszystko wydaje mi się, że dużą rolę w tej jatce późniejszej odegrał zarozumiały, dumny pan Tarek Fahd.

ocenił(a) film na 9
Lucash_2

Czy on na pewno jest Arabem?? Bo jakoś nie zarejestrowałem takiej informacji, albo po prostu jej nie zauważyłam. Nawet jesli to wydaje mi się, że narodowość ma tu małe znaczenie. Uważasz że kazdy w każdej sytuacji powinien siedzieć cicho i godzić się na zachowanie innych, bez względu na to jakie jest i jak go odbiera?? Jeśli ktoś ma jakiś problem, jest trochę inny od reszty (tu akurat banalny przykład z mlekiem, ale można to przenieść również na inne ważniejsze dziedziny życia), jest to tylko jego problem i powinien zostać odsunięty na bok?? W społeczeństwie sa różne jednostki, zarówno mocniejsze jak i słabsze, do tego mają różne charaktery, jeden jest układny, a drugi będzie walczył o swoje i innych prawa, nie dając sobą rządzić. Na tym polega właśnie cały problem,a zarazem caly urok, że jesteśmy inni i nie wszyscy dają sobą sterować, bo inaczej bylibyśmy tylko maszynami.

użytkownik usunięty
dkf

Też byś się starał wzniecić bunt wiedząc, że w gazecie czeka na ciebie
10000$. Zależało mu na kasie i tyle. Ale też do pewnego momentu.

Lucash_2

'Dajmy jednej grupie władzę i bezkarność, a drugiej odbierzmy podstawowe prawa - wiadomo co się zacznie dziać.' - czy nie właśnie w tym kierunku podązają dziś np. Rosja albo USA ? Patriot Act, ingiwilacja, czarne dziuple CIA, zawieszenie 'habeas corpus' i innych podstawowych praw. W obu krajach grupy trzymające władzę wysadziły też budynki z własnymi obywatelami, głównie dla efektów propagandowych - coś dużo tych punktów wspólnych, tylko kto tu naśladuje kogo ?

ocenił(a) film na 8
Lucash_2

wbrew pozorom Twój komentarz ma jednak wydźwięk rasistowski. zbyt często wspominasz o pochodzeniu 'pana Araba'...

ocenił(a) film na 7
Lucash_2

"Nie jestem jakimś bardzo rasistą" - kapitalnie podsumowałeś kim jesteś, gratulacje...Mógłbym dużo pisać o ludziach prezentujących poglądy rasistowskie, ale nie o to chodzi...Mam nadzieję, że ludzi odbierających ten film podobnie jak Ty jest mało, chociaż i to za dużo.

Wg mnie arabskie rysy głównego bohatera miały tylko podkreślić jego indywidualność, a także sposób zachowania, by uwypuklić pewne WYRAŹNIE wskazane w filmie wartości.

Tak czy owak (również jeśli liczyłeś na prowokację) przemyśl sprawę, bo wydaje mi się, że za łatwo podchodzisz do tematu.

Liberté-Égalité-Fraternité !!!

ocenił(a) film na 7
bYbel

To jest film o ludzkiej psychice. Przecież zrobiony jest na podstawie prawdziwego eksperymentu z 1971 roku, gdzie działy się dość podobne rzeczy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_wi%C4%99zienny
Ostatnio wyjątkowo często zdarza mi się natknąć na informacje o owym eksperymencie, tak też przypadkowo natknęłam się na ten film. :)

Pochodzenie zbuntowanego bohatera nie ma tu nic do rzeczy. Równie dobrze mógłby by to być Polak.
"No bo w Niemczech, to mści się za II wojnę, nie?"
Myślę, że chodziło tu raczej o jego osobowość. Na początku wszyscy traktowali to wszystko lajtowo "bo przecież to tylko eksperyment, 2 tygodnie zlecą jak z bicza strzelił". Później zaczęli traktować to poważnie i wyszło, kto jest impulsywny. ^^

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones