PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723206}

Elle

6,5 18 947
ocen
6,5 10 1 18947
7,2 34
oceny krytyków
Elle
powrót do forum filmu Elle

Nie sposób uciec od porównań z "Pianistką". Ale Haneke jechał po bandzie. Walił w brzuch bez znieczulenia. Momentami czułem zażenowanie, ale "Pianistka" to kino hipnotyzujące. W „Elle” to wszystko jest zmiękczone dystansem, czasem wręcz mrugnięciem oka w stronę widowni i za dużą dawką humoru. Czasem ogląda się to jak komedię (wątek matki i jej kochanka). Za mało tu mroku i ciemnych, lepkich zakamarków ludzkiej duszy. Po seansie czułem spory niedosyt. I finalnie film ratuje tylko Huppert, która jak zwykle jest taka, że klękajcie narody.

P_a_b_l_o_s_z

A według mnie ten humor, wręcz cynizm na ekranie w sposób nietuzinkowy pokazywały kobietę i je dramat. Moim zdaniem na ten film nie można patrzeć przez pryzmat Pianistki bo jest to po prostu całkowicie inne kino. Uważam, że w tym filmie rola Huppert była niezwykle dojrzała i idealnie wyważona. Owszem - zrobiła ona większość filmu, ale to nie zmienia faktu, że dzięki temu powstał film świetny.

ocenił(a) film na 7
emmilly

Dlatego jak widzisz postawiłem 7, co oznacza dobry film. Ale mógł być bardzo dobry, gdyby reżyser nacisnął czasem pedał gazu i wjechał na bandę.

I nadal uważam, że porównania z "Pianistką" są nieuniknione. Podobieństwa głównej bohaterki. Trauma dzieciństwa, jedna spowodowana toksyczną relacją z matką, druga "toksycznym" ojcem". Samotność w obu przypadkach. Delikatnie mówiąc niekonwencjonalne potrzeby seksualne. Nieumiejętność budowania relacji z mężczyznami. Ekstremalnie silna osobowość. Te postaci są tak podobne...

ocenił(a) film na 10
P_a_b_l_o_s_z

Bo to nie jest film o tym samym co Haneke. Zreszta Haneke po prostu wszystkie filmy ciężką ręką niczym toporem na jedno kopyto robi. Uwielbiam go ale tu jest wiecej nuansów. Więcej siły oddaje w ręce kobiet i jest to dużo bardziej feministyczny film. Cały ten dystans to po protu niechęć reżysera do wychodzenia na przeciw oczekiwaniom widza gdzie Haneke chociaż świetny jest przewidywalny. No i dzięki temu reżyser ma okazje wyśmiać męską kontrolę nad kobietami podobnie jak robiła to Służąca.

Nie rozumiem ideii, że mocniejszy film = lepiej. To troche jak smutny zwyczaj największych oklasków na koncercie jazzowym dla najgłośniejszej i najszybszej solówki.

ocenił(a) film na 8
P_a_b_l_o_s_z

Do pełnego mroku brakło mniej banalnego zakończenia oraz rozwinięcia wątku ojca.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones