PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=196074}
5,3 71 565
ocen
5,3 10 1 71565
2,5 6
ocen krytyków
Eragon
powrót do forum filmu Eragon

To kompletne dno. Czytałam wszystkie części Sagi Dziedzictwo i jeszcze na żadnej adaptacji
nie zawiodłam się tak jak na tej. Jestem bardzo tolerancyjna, dlatego powiem, że gdyby
traktować ten film jako osobną domenę, to byłoby całkiem nieźle. Czasami zauważałam drętwą
grę aktorów, która gdzieś tam się wybiła (bo oglądając ten film, trochę się przyzwyczaiłam, że
wychodziło słabo, lecz były momenty zasługujące na miano apogeum), ale uszłoby.
Natomiast nie mogę przebaczyć tak masakrycznej zmiany fabuły, jak tutaj, a także wyglądu.
Najbardziej zawiodła mnie Arya, choć aktorka, która ją grała, naprawdę stanęła na wysokości
zadania, bo grać umie. Arya była moją ulubioną postacią - i jest nadal. Czarne, kręcone włosy,
mocno zielone, nieco skośne oczy... A tu wyszło rude, w dodatku nie ostrouche. A Eragon? Miał
brąz włosy, brąz oczy, rysy twarzy wyostrzyły mu się dopiero później, miał w książce 15 lat, a w
filmie 17. Nasuada? Angela? Już nie mówiąc o tym, że zniknął nam Solembum i
przepowiednia kotołaków. Albo Orik.
Dużo by wymieniać błędów z wyglądem postaci, więc przechodzę dalej.
Fabuła. Cóż... tutaj miałabym najwięcej do gadania. Krok w krok mogłabym wymienić co
zostało zmienione, albo pominięte. Dobrze że następnego filmu nie będzie, bo i tak nie ma z
czego go zrobić, jako że dużo zostało "zakończone". Durza i "smok"? Przepraszam bardzo, ale
jego Eragon zabił inaczej. W odmienny też sposób, niż to zostało pokazane, umarł Brom. Nie
chce nawet myśleć o tym, jak przedstawiliby zabicie następnego Cienia, czego dokonali razem
Eragon i Arya. A już i tak na początku wszystko zostało przemienione "na potrzeby filmu", gdy
Brom mówił o "zachłanności i pysze Smoczych Jeźdźców, co wykorzystał Galbatorix". Dawno
nie spotkałam się z takim przypadkiem, jakim jest adaptacja Eragona.
Jedyna nadzieja pozostaje w tym, że nakręcą go odnowa, może to i będzie za 20 lat, nie wiem,
lecz mam nadzieję że to zrobią, tak jak było i z innymi filmami, nie wykluczając bodajże Władcy
Pierścieni, który po ponownym nakręceniu, okazał się mega produkcją.
Założę się, że tak samo byłoby i z "Dziedzictwem".
Tylko trzeba się postarać.

ocenił(a) film na 2
Arimle

Nie chce mi się tego rozwijać aż tak bardzo jak ty ;)
Zgadzam się, że jest to najgorsza ekranizacja, jaką widziałem w tym sensie, że fabuła jest "z dupy wzięta".
Dawno czytałem "Eragona" ale pamiętam, że najbardziej mnie zszokowało pominięcie Orika, który de facto był
bardzo ważnym kompanem Eragona. 2/10 tylko za jakieśtam efekty.

ocenił(a) film na 4
Arimle

zgadzam się w 100%

ocenił(a) film na 4
Arimle

Zgadzam się. Film miał bardzo niewiele wspólnego z książką, ważne rzeczy zostały pominięte albo przedstawione zupełnie inaczej. Twórcy sami zamknęli sobie drogę do stworzenia kolejnej części (i bardzo dobrze). Nie będę się rozpisywać, bo wszystko już opisałaś. Dodam tylko, że moja znajoma, która oglądała film, a nie czytała książki, nie do końca wiedziała skąd to wszystko się wzięło i o co w ogóle chodzi. To już chyba o czymś świadczy...

ocenił(a) film na 8
Arimle

popieram;)

ocenił(a) film na 5
Arimle

Już zwiastun sygnalizował, że naciągną historię.. Wielka szkoda, bo przez obejrzenie filmu mnóstwo osób nie sięgnie po książki.. Które są naprawdę dobre.

ocenił(a) film na 1
Rose_Clementine

Dokładnie! Cała seria Eragona jest na prawde dobra i gdybym nie przeczytał całej serii to bym pewnie dał temu gniotowi 2-3 gwiazdki, ale film obejrzałem gdy już skończyłem czytać wszystkie 4 książki i z racji tego daje mu 1.

Arimle

żałuję zniszczenia znakomitej fabuły z której powstałby znakomity cykl filmów gdyby po prostu trzymano sie treści książek
załuję też że na filmwebie nie ma przycisku "na pewno przeczytam ksiązkę !"

monochromo

oj tak, przydałby się ;)

ocenił(a) film na 3
Arimle

Też czytałem książkę, pierwszy tom tylko. Z trudem skończyłem. Nie wiem dlaczego odniosła taki sukces. Mam wrażenie, że tylko dlatego, iż jej autor był bardzo młody gdy napisał pierwszą część.

ocenił(a) film na 1
skalp_el

Ksiazka odniosla sukces, bo po prostu trafia do mlodziezy (w szczegolnosci). Historia jest lekka i naprawde przyjemnie sie ja czyta. Kilka lat temu byla to jedna z moich ulubionych ksiazek, ale dzis pewnie siegnalbym po cos innego ;)

Co do filmu - zgodnosci z ksiazka praktycznie brak, tworcy chyba przeczytali co najwyzej streszczenie. Film pomimo swoje budzetu (100mln $!) wyglada na jakas niskobudzetowke... Na kolku filmowym w liceum robi sie juz lepsze produkcje korzystajac z kamery z tesca. Film to porazka....

Cililing

w zupełności się zgadzam z Cililing ;) skalp_el, po prostu nie wszystko dla każdego, tylko tyle bym dodała ;) nie można nikomu narzucać swoich gustów, ja bym na przykład nie wytrzymała czytając typowy romans (co innego malutki wątek miłosny w jakiejś książce). może po prosu nie podszedł ci styl wątków w tym fantasy ;) ja osobiście całą serie cenię sobie wysoko ;)

Arimle

ja również, przeczytałam wszystkie części w gimnazjum (w każde wakacje do nich wracam) i wiem że ta książka wiele mi dała, sam proces dorastania Eragona, jego nauki u Broma a potem u elfów, rozmowy z Aryą, Angelą nauczyły mnie więcej niż nauczyłam się w szkole. Możecie więc sobie wyobrazić mój ból podczas oglądania tej profanacji.

monochromo

lepiej bym tego nie ujęła ;) ktoś kto kocha tę serię, nie może tak "bez ruszenia ogonem" oglądnąć tego filmu, bo ekranizacją to ja bym tego raczej nie nazwała. nie ma co wiele mówić, spartolili sprawę i wielu ludziom wyobrażenia o książce (mowa o tych, którzy Dziedzictwa nie czytali).

ocenił(a) film na 2
skalp_el

Książka arcydziełem pisarskim nie jest, trochę przewidywalna, ale wciąga, na całą serię, do samego końca.

ocenił(a) film na 2
Arimle

Spokojnie, panie i panowie, to tylko kolejna część poradnika: ''Jak nie kręcić filmu'', nie mniej pouczająca niż nasz rodzimy Wiedźmin.
Nie mogłam uwierzyć w to, co zrobili bohaterom (zawsze chciałam zobaczyć Angelę na ekranie...). Fabuła nie trzyma się kupy. Nawet jako samodzielny film jest dosyć durny w niektórych momentach, ale mogłabym znaleźć 1-2 gorsze.

Jedyne, co wg mnie dało sobie radę to Saphira (ale bez dubbingu, w oryginale) i Brom.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones