PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1493}
6,8 8 758
ocen
6,8 10 1 8758
7,0 4
oceny krytyków
Excalibur
powrót do forum filmu Excalibur

wieki ciemne????

ocenił(a) film na 10

za dawanie takich tytułów, to powinien być paragraf !#$%!#$%!!

pazurrr1501

Tak się zastanawiam jakie zioła palą moderatorzy filmwebu? Jeszcze nie tak dawno widziałem "Excalibur" jako główny tytuł, a teraz widnieje taki potworek.

adamus0101

taki tytuł przez wszystkie lata vhs'u był używany tz. Excalibur
na FW pojawił się ten tytuł po emisji w chyba TCM, która to nadała temu filmowi taki tytuł.

ocenił(a) film na 10
adamus0101

No właśnie. Kto to zmieniał? i po jaką cholerę:)

ocenił(a) film na 10
pazurrr1501

Moderacja filmwebu to jakaś parodia, zaraz zaproponuję, żeby zmieniono tytuł na "seks w zbroi".

ocenił(a) film na 10
Roy_v_beck

Dokładnie. Po jaką cholerę to zmieniali?

pazurrr1501

Według mojej teorii tłumacz/dystrybutor po prostu przełożył pierwszy tekst jaki pojawia się na ekranie, myśląc, że to tytuł.

ocenił(a) film na 10
Mr_Alkochochlik

Nie zdziwiłbym się

pazurrr1501

myślałem że mam coś z oczami, musiałem kilka razy powoli przeczytać żeby uwierzyć

ocenił(a) film na 10
pazurrr1501

Dostałem od znajomego lajka i nie wiedziałem o jaki film chodzi. Ja pier... Straszne! Co za imbecyl coś takiego wymyślił?!

ocenił(a) film na 10
michal.2907

Ja się zdziwiłem co to za nowy film mam w najwyżej ocenionych:)

pazurrr1501

Dobrze, że osoby odpowiedzialne za polski tytuł nie tłumaczyły np. "Gwiezdnych wojen", bo dostalibyśmy film pod tytułem "Dawno dawno temu w odległej galaktyce".

ocenił(a) film na 10
Mr_Alkochochlik

To nie wina filmwebu tylko telewizji Polskiej która sobie taki tytuł kiedyś wymyśliła nie mniej za taki tytuł należy się rok napierdalania drewnianą deską po dupie. Sam film to niebywałe zjawisko jak dla mnie pozycja obok której po prostu nie da się przejść obojętnie. Fenomenalny mistycyzm wycieka z ekranu.

ocenił(a) film na 10
ChubakaCieLubi

Chciałbym zobaczyć barana, który to wymyślił:) i zapytać o sens

pazurrr1501

W sumie to nie. :)

użytkownik usunięty
pazurrr1501

Takich tytułów, słów się przede wszystkim nie tłumaczy, bo nie mają zastępników, idealnie co mozna zrobić to pozostawić je w oryginale. Rozumiem jeszcze, gdyby to było jakieś np. japońskie słowo z ich kultury, (chociaż pewne słowa np. harakiri, seppuku, doskonale się przyjęły). Natomist Excalibur kojarzy się przeciętnemu odbiorcy z legendami arturiańskimi, z rycerzami, mieczem, z jakąś magią - sam tytuł więc przyciaga właściwie uwagę i skojarzenia. Gdybym przeczytał w programie TV, że będą leciec "Wieki ciemne", a "Excalibur", to na ten pierwszy nie zwróciłbym uwagi.

Jeżeli już bym się uparł to nasuwa się np. tłumaczenie, "Miecz mocy" albo coś takiego. "Wieki ciemne" sugeruje tak jakby własny, cyniczny komentarz tłumacza co do treści filmu, co w przypadku dzieła, które przekazuje treści również alegoryczne (taki charakter mają legendy arturiańskie), jest sporym nietaktem.

użytkownik usunięty

Teraz czytam na Wikipedii, że Excalibur znaczy po walijsku w wolnym przekładzie tyle co "miecz światła" - no własnie, nie byłem daleki od prawdy ;) Innymi słowy, pewna mistyka jest zawarta w słowie. "Magiczny miecz" myślę, że też nie byłoby złe.

ocenił(a) film na 10

No, czemu nie

pazurrr1501

Żeby było jeszcze "ciekawiej", to Camelot z 1967 też figuruje jako "Wieki ciemne" ;P

Ale nie traćmy nadziei - "Ukryta forteca" Kurosawy widniała tu przez jakiś czas jako "Trzech niegodziwców w ukrytej twierdzy" (czyli dosłowne tłumaczenie oryginalnego tytułu), ale niedawno wrócila do właściwego tytułu, więc może Excalibur i Camelot też to czeka.

ocenił(a) film na 10
Gladka

Rozumiem jakby przetłumaczyli to na mroczne dzieje, ale to nie jest film historyczny tylko fantasy więc tu już zero logiki w tym tytule. Myślę że autorowi tłumaczenia zdawało się że film jest o średniowieczu. W rzeczywistości film ten nie ma określonego czasu. No i u bohaterów też nie panował ciemnogród, mieli u boku światłego Merlina a i sami bohaterowie byli bardzo rozgarnięci.

Film ten po latach jest dobrze odegranym teatrem, cały czas czuć że to nie do końca film. Wielką sztuką jest nakręcić coś takiego.

ocenił(a) film na 9
pazurrr1501

Wieki ciemne to mamy teraz, a właściwie to tęczowe..

pazurrr1501

Ja jak zobaczyłem ten tytuł na którymś kanale to ten film ominąłem bo nie wiedziałem o jaki film chodzi

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones