PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=449973}

Fala

Die Welle
7,4 33 603
oceny
7,4 10 1 33603
6,3 3
oceny krytyków
Fala
powrót do forum filmu Fala

Film niesie oczywiście lewackie przesłanie, że trzeba zwalczać faszyzm, bo nawet Niemiec tureckiego pochodzenia nie czeka na nic innego, jak na nowego Hitlera.

Natomiast, jeśli odrzucimy cały sztafaż ideologiczny, zobaczymy młodych, wykorzenionych ludzi, którym nabija się głowę konsumpcyjnym gównem, robi się z nich wyobcowane jednostki mające wytwarzać PKB.

W projekcie 'Fali' odnajdują oni ducha przyjaźni, przynależności do grupy, bezinteresowność. Problemem jest tylko to, że Rainer Wenger dał im narzędzie, ale nie dał żadnego celu. Co więcej, w ostatniej scenie Rainer niszczy wszystko co pozytywnego stworzyła 'Fala', wykorzystując swój autorytet. Ostatecznym błędem starego anarchisty Rainera jest obrzydzenie jakiejkolwiek współpracy, wyższych uczuć, przyjaźni - co doprowadza do tragedii.

Przecież harcerstwo działa na podobnych zasadach co 'Fala'. Niesie natomiast, oprócz "czystej techniki władzy", jakieś wartości. Gdyby tylko Rainer pokazał im, że 'Fala' może posłużyć do czynienia dobra, film skończyłby się inaczej.

Nie mógł się jednak tak skończyć, bo to dobry film, ale lewacki film.:)

ocenił(a) film na 9
Vuko44

wolnośc ponad wszystko!! nie ważne czy lewacka czy korwinowa czy obnizanie podatków przez PiS. Po prostu wolność!!! harcerstwo to zło!

ocenił(a) film na 7
Vuko44

A co Ty na to, że wolność i bogactwo też prowadzi do współpracy i lepszego samopoczucia całego społeczeństwa? Mieszkałem w USA przez jakiś czas i nie mogłem się nadziwić jak zgodnie żyją tamtejsze społeczności.

Vuko44

Człowieku Ty chyba w harcerstwie nigdy nie byłeś :-D.... Harcerstwo i wartości??? Harcerstwo jest dobre dla zuchów. W wyższych szeregach w harcerstwie dochodzi do zazdrości i podkładania świni, Mam sporo znajomych w harcerswie typu podharcmistrz itp. i oni na hasło "harcerze przekazują dobre wartości i są dobrzy wobec siebie" wybuchają śmiechem. Jeden na drugiego krzywo patrzy.

Dlaczego uważasz, że Wenger nie dał im żadnego celu? A nauka i wyciągnięcie wniosków? Przecież na końcu wyraźnie powiedział, że udowodnił to w co nie wierzyli uczniowie, czyli, że w każdym kraju może dojść do dyktatury.
Nie wiem dlaczego ale zauważyłeś tylko dobre aspekty "Fali". A zniszczone auta, restauracje, szyby, zabytki, nawet krzyż? Nie dość, że zniszczyli rzeczy to jeszcze mogli urazić kogoś uczucia. Druga sprawa jest taka, że oni nie emanowali przyjaźnią bo jak wytłumaczysz fakt, że odrzucali inne jednostki bo po prostu nie mieli białej koszuli lub nie potrafili zasalutować.

Kolejna sprawa jest taka, że film oparty jest na faktach przy czym sam proces manipulacji stada jest bardzo dobrze ukazany w filmie. Jedynie inna jest końcówka, bo do zadnej strzelaliny nie doszło, no i rzecz nie działa sie w Niemczech.

A na sam koniec to taką manipulacje masz w Polsce. Począwszy od Kukiza, który nabił młodych w butelkę byleby dorwać się do koryta. Bo przecież tak głośno głosił, że trzeba zniszczyć system a tym czasem wchodzi w nie pisaną koalicje z PISem. Przejeżdżając obok Korwina, który głosił, że zniszczy UE więc młodzi zmanipulowani fajnym hasłem na niego zagłosowali. A tym czasem Korwin wyrabia sobie niezłą emeryturkę w UE i wcale jej nie niszczy, Skończy się tym, że Korwin będzie miał emeryturę jak król, a młodzi, kótrzy na niego zagłosowali będą klepać biedę. A kończąc na PISie, który można podpiąć pod autokratyzm, bo przecież władza należy do jednego człowieka :-)

Uprzedzając, nie, nie jestem lewakiem. Poglądy mam i lewicowe i prawicowe. jednym słowem - zrównoważone. Bo trzeba pamiętać o tym, ze skrajności zawsze są złe. Cokolwiek by to było.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones