PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=449973}

Fala

Die Welle
7,4 33 603
oceny
7,4 10 1 33603
6,3 3
oceny krytyków
Fala
powrót do forum filmu Fala

Witam,

Film uważam za bardzo dobry, ciekawa tematyka do tego dobrze nakręcony. Mam tylko problem z końcówką. Moim zdaniem film byłby dużo lepszy gdyby zakończył się zaraz po tym jak Tim strzelił sobie w głowę. Nie bardzo znam niemieckie prawo karne, ale nie rozumiem za co miałby odpowiadać Reiner. Za narażenie kogoś na niebezpieczeństwo, lub chyba co najwyżej za naruszenie przepisów BHP (kazał zamknąć drzwi) i była to w zasadzie jedyna jego wina. Nie kazał nikomu do nikogo strzelać, nie kazał robić plakietek itd. itp. Uczniom po zajęciach kazał się zwracać do siebie Reiner a nie panie Wenger, faszyzmu nie propagował ani symboli faszystowskich itd. Dlatego końcówka jest dla mnie całkowicie niezrozumiała i nie potrzebna wręcz. Podejrzewam, że chodziło o podkreślenie tego jak złym zjawiskiem jest autokracja, a scenę prowadzenia Reinera zakutego w kajdanki do "suki" dodana aby taki przekaz właśnie podkreślić. Jak dla mnie zbędnie. Poza tym jednym mankamentem, film bardzo dobry.

ocenił(a) film na 8
kicoslaw

najlepiej zobacz film ponownie, normalnie wyrok na 100 proc.

ocenił(a) film na 9
kicoslaw

nic nie zrobił? a to dobre xd

kicoslaw

Oglądaliśmy "Falę " na lekcji języka polskiego (jako nawiązanie do książki "Niemcy") i nauczycielka powiedziała nam, ze to film inspirowany wydarzeniami, które naprawdę miały miejsce (a raczej do polowy, bo w życiu, gdy nauczyciel zauważył co się dzieje zakończył zajęcia) a twórcy tego filmu chcieli pokazać jakie byłyby skutki, gdyby projekt ten nie został przerwany. Pewnie stąd te zakończenie.

ocenił(a) film na 5
Maddie__

@Maddie_ - my też oglądaliśmy ten film na lekcji polskiego, w sumie bez powodu...no i muszę powiedzieć, film mi się średnio podobał, a jeszcze ten strzał w usta pod koniec...powiem szczerze: szok. Nie myślałam, że tak się skończy ten film, trochę strasznie...

iNicky_

Ja również.. W sumie to nawet nie przypuszczałam,ze nauczyciel prowadzący te zajęcia "gra" i ze pod koniec okaże się,ze to wszystko było zamierzone. No oczywiście nie do końca. Na pewno nie planował śmierci swojego ucznia..

iNicky_

Ogólnie Niemcy często do filmów opartych na faktach dodają swoje zakończenie. Tak samo było w przypadku filmu "Eksperyment" opartego na wydarzeniach z eksperymentu Stanfordzkiego.

ocenił(a) film na 9
iNicky_

Za to nam puścili film na języku niemieckim :D

użytkownik usunięty
kicoslaw

nauczyciel zawsze, ale to ZAWSZE ponosi odpowiedzialność za uczniów w czasie ich wspólnych zajęć, więc nic dziwnego, że skuto Reinera.

kicoslaw

Jak najbardziej propagowal faszyzm. A w wiekszosci krajow jest to zakazane. Do tego postrzal i smierc uczniow. Inny symbol nie oznacza, ze to nie jest ideologia faszystowska...

ocenił(a) film na 8
wito

nie widzisz roznicy miedzy propagowaniem ideologii, a nauczaniem o niej przez empiryzm? tacy jak ty nigdy nie dojda do niczego wielkiego bo boja sie wyjrzec poza ksiazke ktora napisal czlowiek ktory mial odwage czegos doswiadczyc

g_Oral

sprecyzuj "wielkiego"

ocenił(a) film na 6
g_Oral

Zazdroszczę Ci umiejętności przewidywania przyszłości istoty i oczywiście jej obiektywnej oceny na podstawie jednej wypowiedzi. Kapelusze z głów.

ocenił(a) film na 9
kicoslaw

Po prostu projekt wymknął się z pod kontroli, zawsze znajdzie się jakiś idiota, który za bardzo przyjmie sobie coś do siebie . Moim zdaniem film dobry i też na zajęciach go oglądaliśmy.

ocenił(a) film na 8
dexter1988

Fajna sprawa móc obejrzeć dobry film na lekcji w szkole.inaczej sie ogląda tak film.Ja niestety nie oglądałem Fali na lekcji ale kiedyś nauczyciel włączył nam Lot nad kukułczym gniazdem.

ocenił(a) film na 7
dexter1988

tak - film idealny na lekcję historii, polskiego czy niemieckiego - dobrze, że nauczyciele prowokują uczniów do dyskusji, bo ten film prowokuje...
o treści: tak jak pisał dexter - projekt był odważny i wymknął się spod kontroli a przesłaniem tego filmu w moim rozumieniu miało być przedstawienie banalnych zdarzeń, które w bardzo krótkim czasie potrafią przerodzić się w szeroko zakrojoną "falę", która zaczyna żyć własnym życiem, niestety tragiczną w skutkach...

kicoslaw

oczywiście, że był winny. Czy widząc, że "strzelający chłopak" zachowywał się wcześniej jak świr, nie przyszło mu do głowy, by to przerwać? Nie.

ocenił(a) film na 7
kicoslaw

Oczywiste, że musieli zabrać nauczyciela na komendę - chociażby do przesłuchań. Mieli go wypuścić do domu, skoro był JEDYNYM dorosłym świadkiem tego, co się stało?

ocenił(a) film na 9
Matrixiu

Racja. Dodam jeszcze, że policja go zabrała ze sobą TUŻ PO wydarzeniach na auli, a jak wszyscy widzieliśmy, aula była podczas feralnego zebrania zamknięta. Myślę, że zabrali go przede wszystkim po to, żeby w ogóle się dowiedzieć co się stało. Bo niektórzy tutaj piszą o tym w taki sposób, jakby Wenger prosto spod tej szkoły do więzienia odsiadywać wyrok jechał :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones