PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=449973}

Fala

Die Welle
7,4 33 603
oceny
7,4 10 1 33603
6,3 3
oceny krytyków
Fala
powrót do forum filmu Fala

autokracja

ocenił(a) film na 7

Rainer - młody i chętny do pracy nauczyciel, w jednej z niemieckich szkół, ma poprowadzić tydzień projektów na temat systemów rządów. Ponieważ sam jest jeszcze dosyć niepokorny najbliżej jest mu do tematu anarchii, ale dyrektor placówki przeznacza dla niego temat autokracji. Choć nie jest mu to na rękę, nie ma innego wyboru i musi przez najbliższe pięć dni prowadzić lekcje z zainteresowanymi uczniami (którzy sami wybrali akurat ten przedmiot, a nie inny). Podczas pierwszej dyskusji, w czasie pierwszego dnia zajęć, uczniowie oznajmiają mu, że znają wnioski płynące z historii, są o nie mądrzejsi oraz, że w dzisiejszych czasach system autokratyczny nie mógłby już powstać. Rainer postanawia poddać w wątpliwość twierdzenia uczniów, a w ciągu najbliższych pięciu dni zamiast na nauce poprzez teorię, skupić się na praktyce. W głosowaniu wśród uczniów zostaje wybrany na lidera i zaczyna powoli tworzyć swoją grupę...

Nie trudno się domyślić, że opowiadana przez reżysera historia nie skończy się dobrze. Zaskakujące jest w niej jednak to, że tak nie wiele było potrzebne do tak złego obrotu spraw. Bo przecież zaczęło się jedynie od bardziej oficjalnego zwracania się do nauczyciela po nazwisku, a nie po imieniu. Później doszedł wybór nazwy grupy - tytułowa "Fala" - stworzenie logo, strony internetowej, założenie prostych mundurków w postaci niebieskich jeansów i białej koszuli. Reżyser pokazuje nam jak w niezauważalny sposób, jak powoli, ale jednak konsekwentnie, dochodzi do budowy niebezpiecznego systemu. Zintegrowani uczniowie coraz bardziej traktują cały projekt na poważnie, jednocześnie dzięki poczuciu przynależności do jasno widocznej grupy, zaczynają czuć się lepsi od pozostałych. Pojawia się nietolerancja, wywyższanie się nad innymi, wymuszanie bezwzględnego oddania grupie i dorabianie do całej sytuacji większego znaczenia. Uczniowie zmieniają się, zmienia się ich sposób myślenia i nagle to co wydawało się zwykłą zabawą, kilkudniowym projektem, wymyka się spod kontroli i staje się naprawdę niebezpieczne.

"Fala" to porządnie zrealizowany dramat, który naprawdę dobrze się ogląda, ale któremu brakuje niestety trochę tempa. Akcja toczy się bowiem momentami trochę za wolno, zbyt leniwie, przez co prawie cały film ogląda się spokojnie. Brakuje tu momentów, które podkręcałyby napięcie, gwałtownie przyspieszały i dodawały rumieńców całej opowieści. Szkoda, również trochę, że akcja "Fali" rozgrywa się w Niemczech, czyli inaczej niż w książce na podstawie której został nakręcony ten film. Mam wrażenie, że gdyby przenieść akcję do jakiegoś innego kraju - nie koniecznie do Stanów jak to było w oryginale - to i wydźwięk tego obrazu byłby znacznie silniejszy. Ciekawe również na ile w całej tej produkcji prawdy, a na ile pomysłów twórców filmu i autora książki, bowiem tuż przed napisami początkowymi pojawia się nadużywany obecnie napis "Historia oparta na faktach".

7/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones