PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=470880}

Głód

Hunger
7,1 23 834
oceny
7,1 10 1 23834
7,9 24
oceny krytyków
Głód
powrót do forum filmu Głód

Trzeba przyznać, że film robi wrażenie na kilku poziomach:
- po pierwsze rewelacyjne aktorstwo, o którym piszą chyba wszyscy,
- po drugie świetne zdjęcia,
- po trzecie trójdzielna budowa filmu połączona z późnym "wprowadzeniem do gry" głównego bohatera co sprawia, że do końca nie wiemy, kto jest głównym bohaterem filmu, a co za tym idzie, kto może zginąć w każdej chwili a kto jest bezpieczny bo jako główny bohater nie może nas zbyt szybko "osierocić"
- po czwarte genialne zagrany, napisany i sfilmowany dialog między Bobbym a księdzem, który poza swoją maestrią uświadomił mi jak kiepsko radzę sobie z rozumieniem języka angielskiego potocznego i dodatkowo "skażonego" akcentem (to taka uwaga na marginesie :) Na szczęście film widziałem w polskim kinie z polskimi napisami...)

Jednym słowem rewelacyjny film.

A teraz pytanie (przeczytałem wszystkie wypowiedzi na forum i niestety nikt na ten temat jeszcze nie pisał):

Uwaga! Możliwy spojler!

O co chodziło facetowi, który zmienił lekarza(?) siedzącego na krześle przy Sandsie kiedy ten siedzi w wannie (jedna ze scen podczas jego głodówki).
Przysuwa on krzesło do wanny i siada tak by Sands dostrzegł tatuaż UDA na jego ręce. UDA czyli Ulster Defence Association to była organizacja zwolenników brytyjskości Irlandii Północnej, a co za tym zaprzysięgli wrogowie IRA.
Kiedy Bobby zauważa tatuaż wstaje w wannie (próba walki? chęć spojrzenia śmierci w oczy?) ale mdleje z wyczerpania.
Wydawałoby się, że pielęgniarz (?) wykorzysta okazję aby go zabić (np.utopić?) ale w kolejnej scenie pokazane jest jak niesie na rękach Sandsa by go położyć do szpitalnego łóżka.
Czy ktoś wie o co chodzi w tej scenie? Dlaczego go nie zabił? Po co pokazał mu tatuaż?
Liczę na Waszą pomoc!

ocenił(a) film na 8
martinezowiec

być może chodziło o zademonstrowanie przewagi, wyższości UDA nad IRA. Bo w znaczeniu przenośnym "UDA patrzy jak IRA umiera" Wcale nie musi jej zabijać, bo ma świadomość że sama i tak zginie, więc nawet nie warto przejmować się jej śmiercią. Poza tym zabicie Sandsa stanowiłoby dla niego ulgę, przerwę w cierpieniu, a na taki prezent nie stać było wroga

ocenił(a) film na 8
martinezowiec

Też bym tak to odebrał - UDA [pielęgniarz] nie ma zamiaru brudzić sobie rąk, bo 'system jest z nimi', bo IRA nic nie osiągnie i jest skazana na porażkę.

martinezowiec

A dlaczego miałby go zabijac? Pomysl troche...

ocenił(a) film na 8
sever

Właśnie jak widać po mojej wypowiedzi pomyślałem, ale nic nie wymyśliłem i dlatego prosiłem o pomoc. Miałem podobne teorie jak koledzy, którzy wypowiedzieli się poniżej mojego postu, ale te teorie nie wymagałyby od fałszywego pielęgniarza aż zanoszenia Sandsa do łóżka!

Zatem jak Ty odbierasz tę scenę? Tylko bądź nieco mniej lakoniczny niż w pierwszej wypowiedzi!

martinezowiec

Ok wytłamacze, ale odpowiedz mi najpierw na pytanie co cie w ogole skłoniło, zeby pomyslec ze człowiek z UDA moglby chciec zabić Bobby'ego?

ocenił(a) film na 8
sever

Autocytat:

UDA czyli Ulster Defence Association to była organizacja zwolenników brytyjskości Irlandii Północnej, a co za tym zaprzysięgli wrogowie IRA.

Zatem spotkali się dwaj zaprzysięgli wrogowie w sytuacji, gdy jeden z nich jest zdany na łaskę i niełaskę drugiego i członek UDA nie wykorzystuje tej sytuacji, a nawet pomaga wrogowi!

Ta scena jest symboliczna, ale za słabo znam wewnętrzne uwarunkowania Irlandii Północnej żeby ją do końca zrozumieć dlatego prosiłem o pomoc!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones