PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30843}
6,8 5 858
ocen
6,8 10 1 5858
6,7 6
ocen krytyków
Głośniej od bomb
powrót do forum filmu Głośniej od bomb

Zastanawiam się, czy wszystko ze mną w porządku. Czytam komentarze i widzę powtarzające się w wielu miejscach opinie: lekki, zabawny, radosny...

Gdy oglądałem ten film, to miałem wrażenie, że pesymizm wylewa się z niego hektolitrami. Przerażająca charakterystyka polskiego społeczeństwa. I nie mówię tutaj tylko o rodzinie Jeffreya, która śmiało mogłaby rywalizować z familią Anieli Dulskiej, ale o wszystkich bohaterach, również tych głównych. Dzisiaj tak łatwo rozgrzeszyć prymitywizm okazjonalnym przebłyskiem wrażliwości. W tym miejscu, muszę dodać, że końcowy "happy end" kompletnie nie równoważy gorzkiego pesymizmu. Wypada blado.

Swoją drogą, dziwi mnie trochę, skąd biorą się narzekania na przejaskrawienia obecne w tym filmie. Dzięki karykaturze każda satyra zyskuje na sile wyrazu. Tutaj przybiera ona wręcz kształt groteski. Uderzające. Bo chociaż to przejaskrawiony obraz, to przecież nie jest to zabieg bezcelowy i nieuzasadniony. Stan polskiego społeczeństwa (nie tylko polskiego zresztą) jest, istotnie, kiepski. Nieumiętność rozmowy, zidiociałość, konsumpcjonizm, nowobogactwo, wtórny analfabetyzm, prymitywizm, itd. Milutko.

Film przygnębiający do bólu, ale ciekawy.

Pozdrawiam wszystkich

ocenił(a) film na 8
Macabre

Ja nie zgadzam się ani z opinią, że film jest "lekki, zabawny, radosny", ani z tym, że jest do bólu przygnębiający.
To prawda, został w nim ukazany nieco przerażający obraz polskiego społeczeństwa (szczególnie razi postawa zamerykanizowanego wuja i jego tępego syna), ale przecież wszystko, co złe, odpychające, zostało zrównoważone nadzieją, miłością, wiarą głównych boahterów - Kasi i Marcina. I myślę, że taka właśnie jest wymowa filmu: szczęśliwe życie nie polega na zarabianiu dużych pieniędzy, wygodnictwie, studiowaniu w Ameryce... Tak naprawdę uszczęśliwia nas miłość, znalezienie swojego miejsca w świecie (choćby to było zwykłe miasteczko gdzieś w Polsce) - "życie głośniej od bomb". Dzięki temu "morałowi" film jest pogodny, elektryzuje, dobrze się go ogląda.
Bardzo polecam.

Macabre

Lepiej bym tego nie ujął; niektórym do śmiechu wystarczają przekleństwa w co drugim zdaniu, niewielu jednak umie stwierdzić, co się za nimi kryje.

ocenił(a) film na 7
grafoman

tak - film przygnębiający do bólu, ale ciekawy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones