PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=470442}
7,4 33 559
ocen
7,4 10 1 33559
6,0 12
ocen krytyków
Generał Nil
powrót do forum filmu Generał Nil

Żeby było jasne, bohaterem August Emil Fieldorf był. Sam obejrzałem ten film ze względów poznawczych. I były. I to tyle pochwał.
Ale dlaczego kanonizowano Wojtyłę a nie Fieldorfa? Bo z obrazu wynika, że był „święty”. Wolałbym chyba obejrzeć ciut „prawdy”, może twórcy pokazaliby jakąś jego wadę. Pewnie jakieś miał. Każdy ma.
I to było mi ciężko znieść. Ale gorsze było przynudzanie. Ja odbieram ten film za nudziarstwo. Budujmy atmosferę i w ogóle. Ostatnio przeczytałem jednego z filmweb’owców, który porównał oglądanie filmu do snu, do mary sennej. Znakomite porównanie. Jednak ten film to cholernie nudny sen. Obłędnie nudny. To moje odczucia.
I nieprawdziwy. Za dużo kolorów, za czyste koszule, zbyt wykrochmalone prześcieradła. Patrzyłem w twarz Olgierda Łukaszewicza… i widziałem szekspirowską tragedię, a nie kawał krwistej, mięsistej, splątanej ścięgnami i żyłami historii. Tego tam nie ma. Nudą mi tam wiało. A szkoda.
Owszem jest scena gdzie w celi niepokorny AK-owiec wypowiada słowa "Wasze komunistyczne ścierwo trzeba zetrzeć z powierzchni ziemi", po czym „komunistyczne ścierwo” strzela mu w tył czaszki. Są niezłe sceny z prawniczą rzeczywistością tamtych czasów m.in. gdzie adwokat mówi: „To pani Fieldorf wszystko ważne. Ale porozmawiajmy o najważniejszym. O moim honorarium”. Jednak nie było w obrazie iskry, las nie zapłonął, ja nie wybuchłem, a szkoda bo temat dobry i można było z tej historii zrobić naprawdę dobry film.

ocenił(a) film na 10
ro48

tak, bo was komuchów drażni wszystko co polskie, przyznaj się, że pocisz się cały na dokumentach o stalinie..

ocenił(a) film na 8
ro48

QUOTE: "dlaczego kanonizowano Wojtyłę a nie Fieldorfa? Bo z obrazu wynika, że był „święty”." Dobrze, że napisałeś "święty" w cudzysłowie, czyli z sarkazmem. Bo jednak film pokazuje, że generał Nil - jak to na wojnie czasami bywa - wydawał również rozkaz by zabić. Wojtyła zaś był zwolniony z takiego obowiązku.

ocenił(a) film na 8
ro48

Idiota

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones